Kanı Sulandırıcı İlaç Kumadin

Pıhtı oluşumu, yaralandığımız zaman ya da bir yerimiz kesildiği zaman bizi aşırı kanamadan koruyan normal bir mekanizmadır. Ancak fazla ve istenmeyen pıhtı oluşumu damarları tıkayarak felç, kalp krizi, organ infarktı, doku ölümüne… yol açabilmektedir. Kumadin tromboembolik bozuklukları (zararlı pıhtı oluşumu) önlemek ve kontrol etmek için kullanılan kanı sulandırıcı, antikoagülan (pıhtılaşmayı önleyici) bir ilaçtır.

İlaç, karaciğerde K vitamininin etkisini azaltarak ve sentezlenmesi için K vitaminine ihtiyaç duyan bazı pıhtılaşma faktörlerinin yapılmasını azaltarak etki eder.

 

İlacın en önemli yan etkisi fazla miktarlarda alındığı zaman kanamaya eğilimi arttırmasıdır. Bu nedenle kanamaya yol açmayacak ama pıhtı oluşumunu azaltacak dozlarda ilacın kullanılması gerekmektedir.

 

İlacın uygun dozlarda alınıp alınmadığının kontrolü ve takibi protrombin zamanı (PT) testiyle yapılmaktadır. PT testi sonucu ile elde edilen INR (International Normalized Ratio) düzeylerine göre kumadin dozunun ayarlaması yapılmaktadır. Genel olarak INR’nin 2-3 arasında tutulması önerilmektedir.

 

INR düzeyinin yükseldiği durumlarda ilacın kanı sulandırıcı etkisi artmış olup, kanamaya eğilim fazlalaşmıştır. INR'nin düştüğü durumlarda ise ilacın kanı sulandırıcı etkisi azalmış ve pıhtı oluşmaya eğilim artmıştır.

 

Kumadin kullanılmaya başlandıktan 48 saat sonra maksimum etkisini göstermeye başlar ve bu etki beş güne kadar uzayabilmektedir.   Bir sonraki yazıda kumadini etkileyen besinler ve kumadin kullanan hastalara bazı önerileri paylaşacağım sizlerle...   Sağlıklı günler dilerim.

Dr. Tijen ACARKAN
Natürel Sağlık Hizmetleri - Medikal Direktörü

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR


EN ÇOK İNCELENEN KURUMLAR

EN ÇOK İNCELENEN İLAÇLAR


Copyright © 2014 Yeni Projeler Çocuklarda Astım