Forza

Tablet

aris

Parasetamol 250mg, oksolamin sitrat 100 mg, klorfeniramin maleat 2 mg, fenilefrinHCI 5 mg

Ambalaj: 30 tablet.

Endikasyon: Soğukalgınlığı, nezle, grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarının semptomatiktedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Bileşimdeki maddelere karşı aşırı duyarlığı olduğubilinen kişilerde kullanımı kontrendikedir. Ağır karaciğer ve böbrek yetmezliği,hipertiroidi, prostat hipertrofisi, mesane çıkışında obstrüksiyon, dar açılıglokom, akut astım, hipertansiyon, kardiyak aritmi, iskemik kalp hastalığı veserebro vasküler hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. MAO inhibitörükullananlara verilmemelidir. Bunlar kesilmiş olsa bile 3 hafta geçmedenkullanılmamalıdır.

Uyarılar: Dikkat isteyen makine kullanan kişilerin bu dönem içindeilacı kullanmamaları önerilir. Klorfeniramin 6 yaşından küçük çocuklardasantral sinir sisteminin paradoksal stimülasyonunu neden olabilir. Geriyatrikhastalar antimuskarinik ve vazopressör etkilere daha duyarlı olabilir. Yaşlıhastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Gebeliğin ilk üç ayında ve emzirenannelerde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Duyarlıkişilerde nadiren uyuklama, baş dönmesi, mide yanması, uykusuzluk, asabiyet,ağız kuruluğu, deri döküntüsü, idrar zorluğu, çarpıntı, görmede bulanıklık,iştahsızlık, terleme, taşikardi, kulak çınlaması, fotosensitivite görülebilir.İlacın dozu azaltıldığında veya alımı durdurulduğunda bu etkiler ortadankalkar.

İlaç Etkileşimleri: Kronikalkolizm ve hepatotoksik ilaç alanlarda parasetamolün hepatotoksisite riskiartabilir. Hepatik enzim indiktörleri (barbitüratlar) parasetamolünetkinliğini azaltabilir. Alkol, fenatiazinler, trisiklik antidepresanlar;klorfeniramin ile birlikte merkezi sinir sistemi üzerindeki depresan etkiyiartırırlar. Klorfeniraminin antimuskarinik etkisi atropin, amantadin,haloperidol, fenotiazinler, prokainamid, kinidin tarafından artırılır. MAOinhitibörleri, klorfeniraminin antimus-karinik ve merkezi sinir sistemidepresif etkisini fazlalaştırır. Klorfeniramin; sisplatin,paramonosalisilatlar ve vankomisinin ototoksik etkisini maskeleyebilir. Betaadrenerjik bloker ilaçlar fenilefrinin pressör etkisini artırabilir.

Doz Önerisi: Erişkinlere günde 3 kez 1-2 Tablet, 6-12 yaş arasıçocuklara günde 3 kez 1 Tablet, 12 yaşından büyük çocuklara erişkindozlarında verilebilir.



Site İçinde Ara





Uzmanlar


Demet Er

Hasan Do

Tijen D

Hüseyin

aþama

Ahmet KO

Tijen Ac

Dr. Abid



Diyet Önerileri




Yeni Projeler