Gülümseyen Çocuklar Projesiyle bin 813 çocuk tedavi edildi

Dünya Sağlık Haftası’nda çocuklar Yeryüzü Doktorları’yla gülüyor

Dünya Sağlık Haftası’nda da Yeryüzü Doktorları Derneği (YYD) çocukların yüzünü güldürmeye devam ediyor. Sudan ve Kongo’da yapılan operasyonlarla çocukları sağlığına kavuşturan gönüllü hekimler,  “Gülümseyen Çocuklar” projesi kapsamında bin 813 çocuğun yüzünü güldürdü

Yeryüzü Doktorları, Dünya Sağlık Haftası’nda da şifa dağıtmaya devam ediyor. Yoksul coğrafyalarda hekim yetersizliğinden tedavi olamayan binlerce çocuk “Gülümseyen Çocuklar Projesi” kapsamında Yeryüzü Doktorları’nın gönüllü hekimlerince tedavi edilerek sağlığına kavuşturuluyor.

“Gülümseyen Çocuklar Projesi” kapsamında 2007 yılından bu yana Yeryüzü Doktorları Gazze, Azerbaycan, Moritanya ve Yemen başta olmak üzere 16 farklı ülkede ameliyat ve tedaviler gerçekleştirdi. Yeryüzü Doktorları bağışçıları ve TİKA’nın yardımlarıyla yüzlerce çocuk fiziksel kusurlarından kurtulup, sağlığına kavuştu.  Yeryüzü Doktorları tarafından Sudan ve Kongo’da yapılan operasyonlarda tedavi edilerek sağlığına kavuşturulan çocuklarla beraber, Yeryüzü Doktorları 2007’den bu yana bin 813 çocuğu sağlığına kavuşturarak yüzlerini güldürdü.

Her 3 dakikada bir yarık damaklı çocuk doğuyor
Dudak-damak yarığı halk arasında tavşan dudaklılık olarak biliniyor. Yoksul coğrafyalarda her üç dakikada bir yarık damaklı çocuk dünyaya geliyor.  Bu bebekler süt emmek için gerekli vakumu oluşturamadıklarından onda biri ilk yaşlarını dolduramadan ölüyor.  Sağ kalan çocuklar da yeme, konuşma, sosyalleşme ve hatta gülümseme güçlüğü çekiyor. Dünyanın birçok ülkesinde bebekler, çocuklar ve gençler, dudaklarında veya damaklarındaki yarıkla fiziki ve psikolojik sıkıntı yaşıyor. 

Dünya Sağlık Haftası’nda bin 813 çocuğun yüzü gülüyor
Gülümseyen Çocuklar Projesinin başkanlığını yapan Yeryüzü Doktorları Derneği’nin üyesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ethem Güneren yaptıkları operasyonlar hakkında bilgi verdi: “Sudan’da dudak damak yarığı rahatsızlığı olan 43 hastada 41 ameliyat gerçekleştirdik. 2007’den beri binden fazla yetişkini ve çocuğu tedavi ettik. Kongo’da da erkek çocuklarında görülen Hipospadias hastalıkları için de operasyonlar yapıldı. Plastik cerrah uzmanlarının bulunmadığı birçok ülkede bu hastalar çaresiz. Gönüllü hekimlerimiz sınırları zorlayarak ilaçları son damlasına kadar kullanarak operasyonları başarıyla gerçekleştirdiler.”

Gülümseyen Çocuklar Projesi Nedir?
Gülümseyen Çocuklar Projesi, özellikle dudak ve damak yarıklığı ve hipospadias hastalığı olan çocuklara yönelik plastik cerrahi ameliyatı ve tedavilerini gerçekleştirerek, bu çocukların hayat kalitesini artırma hedefiyle başlatıldı. Gülümseyen Çocuklar Projesi ile Filistin, Suriye, Azerbaycan, Moritanya, Nijer, Sudan, Yemen, Somali başta olmak üzere onlarca farklı ülkeye yüzün üzerinde gönüllü sağlık çalışanı gitti ve yüzlerce çocuğun yüzü güldü.  Yapılan çalışmalarda 1813 çocuk muayene edildi, bunların 836’sı ameliyata alındı. Proje kapsamında, daha çok çocuğa ulaşılarak beslenme güçlüğü ve sosyal problemlere neden olan ve bir ya da birkaç ameliyat ile düzeltilebilen dudak-damak yarığı hastalarının plastik cerrahi uzmanlarınca tedavisi sağlandı. Projenin yürütüldüğü ülkelerde ileri uzmanlık isteyen bu ameliyatlarla ilgili eğitimler de verilmekte ve kapasite artırıcı çalışmalar da yapılmaktadır. Yeryüzü Doktorları üç sene içerisinde az gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkelerde iki yıl içerisinde doğan ağır dudak ve damak yarığı vakalarının %5’ini ameliyat ederek ve her bölgeden bir plastik cerrahı eğiterek bu sorunun çözümüne katkıda bulunmayı planlıyor. İki sene içerisinde eğitilen hekimlerin tedavi oranını artırması hedeflenmekte, her Gönüllü Sağlık Ekibi ziyaretinde bekleyen hastalardan 50’sinin tedavi edilmesi amaçlanmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR


EN ÇOK İNCELENEN KURUMLAR

EN ÇOK İNCELENEN İLAÇLAR


Copyright © 2014 Yeni Projeler Çocuklarda Astım