Kongest

Tablet

Eczacıbaşı

Parasetamol 300mg, fenilefrin 5 mg, klorfeniramin maleat2 mg

Ambalaj: 30 tablet.

Eşdeğeri:

Corsal Kapsül: 30 tablet(İEUlagay).

Kongest Forte

Tablet

Parasetamol 650 mg,fenilefrin hidroklorür 10 mg, klorfeniramin maleat 4 mg

Ambalaj: 30 tablet.

Kongest

Pediatrik Şurup

Parasetamol 160 mg,klorfeniramin maleat 1 mg, fenilefrin hidroklorür 2.5 mg/5 mL

Ambalaj: 100 mL.

Endikasyon: Soğukalgınlığı ve gripte ortaya çıkan semptomların giderilmesinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Etkin maddelerden birine karşı aşırı duyarlık durumundakontrendikedir

Uyarılar: Karaciğer fonksiyon bozukluğu ve/veya ağır böbrekyetmezliği olanlarda, prostat hipertrofisine bağlı idrar retansiyonubulunanlarda, glokomlularda, psikozlu hastalarda, baş dönmesi ve sedasyon riskinedeniyle yaşlılarda ve ortostatik hipotansiyona eğilimi bulunanlardakullanılırken dikkatli olunmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan, gebe ya daemziren kadınlarda kullanılmamalıdır. Klorfeniramin maleata bağlı sedasyonriski nedeniyle, dikkat gerektiren işlerde çalışanlarda ve/veya tehlikeliolabilecek araç ve makine kullananlarda çok dikkatli olunmalıdır.

Yan Etkileri: Deri döküntüleri, baş dönmesi, bulanık görme, bulantı,kusma, kabızlık, karın ağrısı, terleme, ağız kuruluğu, miksiyon güçlüğü, sedasyon,özellikle çocuklarda sinirlilik görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Antihistaminiklerin, alkol ve antidepresanlar ilebirlikte kullanılmaları önerilmez. MAO inhibitörleri, antihistaminikler ilebirlikte kullanılmamalıdır. Antiepileptikler, barbitüratlar, trisiklikantidepresanlar ve alkol, parasetamolün yarılanma süresinin uzamasına vetoksisitesinin artmasına neden olabilir. Antikonvülsanlar ve steroid yapılıoral kontraseptifler uzun süre kullanıldığında, karaciğer enzimleriniindükleyerek, parasetamolün terapötik düzeye ulaşmasını engelleyebilirler.Metoklopramid, parasetamolünemilimini hızlandırabilir.

Doz Önerisi:

Kongest Tablet: Erişkinlere günde 3-4 kez 1-2 tablet verilir.

Kongest Forte Tablet: Erişkinlere günde 3-4 kez 1 tabletverilir.

KongestPediyatrik Şurup: 4-6 saat arayla olmak üzere, 6 ay 1 yaş arası çocuklara¼ ölçek, 1-3 yaş arası çocuklara ½-1 ölçek, 3-6 yaş arası çocuklara 1-2 ölçek,6-12 yaş arası çocuklara 2 ölçek, erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklara ile2-3 ölçek.



Site İçinde Ara





Uzmanlar


Demet Er

Hasan Do

Tijen D

Hüseyin

aþama

Ahmet KO

Tijen Ac

Dr. Abid



Diyet Önerileri




Yeni Projeler