Sitraks

Draje

SanofiAventis

Levamizol

Ambalaj: 40 mgx6 draje.

Eşdeğeri: ParaksTablet: 40 mgx6 tablet(Adeka).

Sitraks

Şurup

Levamizol

Ambalaj: 40 mg/5 mLx30 mL’lik şişe.

Endikasyon: Ascarislumbricoides, Necator americanus, Enterobius vermicularis, Ancylostomaduodenaletedavilerinde endikedir.AntineoplastikYardımcı Etkisi: Kolorektal karsinomda, kolonun Dukes C adenokarsinomunda,florourasil ile birlikte; primer reseksiyon ile yaygın ve lokal metastazlarınblok halinde çıkarılmadığı kesin değilse, hastalık artığı kaldığımikroskopik olarak belli ise, primer tümö-rün komple rezeksiyonundansonra, levamizol HCl kullanılır.

Kontra Endikasyon: Ciddi karaciğer ve/veya böbrek rahatsızlığıolanlarda, kan diskrazisi olanlarda ve duyarlı kişilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Kemik iliği depresyonu (artabilir); enfeksiyon(kemik iliği depresyonu sonucu enfeksiyon kö-tüleşebilir); krizdüzensizliği (tedaviye eşlik eden krizlerin sıklığını levamizolhidroklorür artırabilir) gibi durumlarda tıbbi sorunlar mevcutsa,yarar/zarar durumu gözden geçirilmelidir. Bu ilaçla birlikte alkolalınmamalıdır. Hekim tarafından kesin gereksinme gö-rülmedikçegebelik sırasında kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Kaşıntı, bulantı, iştahsızlık, karın ağrısı, başdönmesi, kas ağrıları, ateş ve uykusuzluk gibi yan etkiler gö-rülürsede bunlar ilaç alımının kesilmesi ile tamamen kaybolur. Ender olaraksantral sinir sistemi toksisitesi, özellikle ataksi, bulanık gö-rüş,konfüzyon, parestezi, gecikmiş diskinezi, titreme, serebrospinalsıvıda pleyositoz ve hepatotoksisite gö-rülebilir. Daha sık olarakishal, metalik tat ve kusma, gözlenen yan etkilerdendir.

İlaç Etkileşimleri: Antikoagülan ilaçlarla, örneğin kumarin ile birliktekullanıldığında protrombin süresinde artış görülür. Kemik iliğidepresanları ile birlikte kullanıldığında trombositopenik ve/veyalö-kopenik etkilerde artma olur.

Doz Önerisi: Sitraks Draje: Tek dozolarak ağızdan verilir. Bir kerelik erişkin dozu 120-150 mg’dir. Özellikleoksiyür tedavisinde bir hafta ara ile 2. kez aynı doz tekrarlanmalıdır.Sitraks Şurup: Çocuklarda doz kilo başına2.5 mg’dir. Tedavi dozu bir kerede uygulanır. İkinci bir doza gerek duyulduğunda1 hafta sonra aynı doz tekrarlanır.EN ÇOK OKUNANLAR


Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/doktor/domains/saglikvedoktor.com/public_html/ilac.php:18) in /home/doktor/domains/saglikvedoktor.com/public_html/solaris/class/solaris.php on line 302