Stablon

Film Tablet

Servier

Tianeptin sodyum

Ambalaj: 12.5 mgx60 film tablet.

Endikasyon: Nevrotikve reaksiyonel depresif durumların; somatik, özellikle dijestifyakınmalarla seyreden anksiyodepresif durumların ve alkol bağımlılarınınanksiyodepresif durumlarının tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: 15 yaş altındakiçocuklarda, MAO inhibitörleriyle kombine kullanımda (MAO inhibitörleriyletedaviden tianeptin ile tedaviye geçmeden önce 15 gün tedaviyeara verilmelidir. Tianeptin ile tedaviden MAO inhibitörlerine geçişteise 24 saat ara vermek yeterlidir), gebelerde ve emzirme dö-nemlerinde(tedavi boyunca emzirmeye ara verilmelidir) kontrendikedir.

Uyarılar: Olası suisid riskine karşı, özellikle tedavininbaşlangıcında dikkatli olunmalıdır. Genel anestezi alacak hastalarda,anestezist uyarılmalı ve ilaç, 24-48 saat öncesinden kesilmelidir.Doz tedricen azaltılarak tedavi sonlandırılmalıdır. Hastalar,olası uykuya eğilim nedeniyle, taşıt ve makine kullanmamaları konusundauyarılmalıdır.

Yan Etkileri: Nadir vegenellikle hafif olmak üzere, mide ve karın ağrıları, ağız kuruluğu,anoreksi, bulantıkusma, kabızlık, gaz yakınmaları gö-rülebilir.Uykusuzluk, uykuya eğilim, kabus, asteni, taşikardi, ekstrasistol,gö-ğüs ağrısı, baş dönmesi, lipotimi, titreme, sıcak basması, solunumrahatsızlığı, yutma güçlüğü, kas ağrıları, lumbago gibi etkilerde buldurulmuştur.

İlaç Etkileşimleri: MAO inhibitörleriylebirlikte kullanılmamalıdır (kollaps, hipertansiyon, konvülziyon,hipertermi riskleri).

Doz Önerisi: Önerilen doz sabah, öğle ve akşam yemeklerindealınmak üzere günde 3 kez 1 Tablettir. Kronik alkoliklerde siroz olsunveya olmasın herhangi bir dozaj değişikliği gerekmez. Renal yetmezliğiolan veya yaşlı hastalarda (70 yaş üzeri) günlük doz 2 tablete indirilmelidir.

EN ÇOK OKUNANLAR


EN ÇOK İNCELENEN KURUMLAR

EN ÇOK İNCELENEN İLAÇLAR


Copyright © 2014 Yeni Projeler Çocuklarda Astım