Tantum

Draje

Çınay

Benzidamin HC

Ambalaj: 50 mgx20 draje.

Eşdeğeri: BenzidanFilm Tablet: 50 mgx20tablet(Deva);TanflexDraje: 50 mgx20 draje(Abdiİbrahim).

Endikasyon: İltihaplı doku ameliyatları; burkulma, çıkık,ezik, tendinit, bursit, yanık ve benzeri durumlar; diş ve diş etiyleilgili iltihap ve ameliyatlarda ve plastik cerrahi uygulamalarında;tonsillit, sinüzit gibi enflamasyonlu durumlarda, kulak ve burunameliyatlarında; üroloji ve jinekolojide iltihaplı durumlar veameliyatlarda; solunum yolları hastalıklarında ve venopatilerdeantienflamatuvar ve analjezik olarak kullanılır.

Kontra Endikasyon: Benzidaminekarşı daha önceden oluşmuş aşırı duyarlık durumlarında kontrendikedir.Gebelerde güvenirliği kanıtlanmadığından, kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar karaciğerbozukluğu olan kişilerde ancak çok gerekli olduğunda kullanılmalıve uzun süreli tedavi gö-renlerde karaciğer fonksiyon testleri yapılmalıdır.

Yan Etkileri: En çok gö-rülen yan etkiler bulantı, epigastrik basınçve yanma hissidir. Nonsteroid ilaçların yan etkileri yaşlı hastalardadaha sık gö-rüldüğünden, bunlarda en düşük etkili doz kullanılmalıdır.

İlaç Etkileşimleri: Bütün nonsteroid antienflamatuvarlar gibi, diğerilaçlarla birlikte kullanıldığında dikkatli olunmalıdır.

Doz Önerisi: Bir kerelik doz 0.7-1 mg/kg’dir. Günde ortalama 3kez 1 draje tok karnına alınır. Gerekirse gece yatmadan 2 saat önce1 draje daha alınabilir. Bir kerelik azami doz 2 draje, günlük maksimumdoz 4 drajedir. Tedavi süresi ortalama 7-15 gündür.

Tantum

Jel

Benzidamin HCI

Ambalaj: %5x50 g’lik tüp.

Eşdeğeri: BenzidanJel: %5x50 g(Deva);TernexJel: %5x50 g(TriPharma).

Endikasyon: Çeşitlinedenlere bağ--lı (cerrahi, travmatik, fizik vs.) yumuşak doku zedelenmelerineilişkin lokal ödem, enflamasyon ve bununla ilişkili ağrılı durumların(bursit, tendinit, miyalji, lumbago, burkulma, ezik, kas gerilemesivs) ve periferik venopatilerin (varikosit, filebit, trombofilebit)tedavisinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Benzidamine karşı önceden oluşmuş aşırı duyarlıkdurumunda kontrendikedir.

Uyarılar: Açık yaraya sürülmemelidir. Uzun süre kullanılmasıduyarlığa neden olabilir. Gebelerde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Ender olarak cilt tahrişine bağlı kaşıntı, eritemveya papüloveziküler reaksiyon gö-rülebilirse de, bu belirtilerilaç kesilince kaybolur.

Doz Önerisi: Günde 2-3 kez hastalıklı bölgeye uygulanır.

Tantum Verde

Gargara

Benzidamin HCl

Ambalaj: 22.5 mg/15 mLx120 mL’lik ambalaj.

Eşdeğeri: BenzidanGargara: 22.5 mg/15 mLx120 mL(Deva);FarengilGargara: 22.5 mg/15 mLx120 mL(Eczacıbaşı);TanFlexGargara: 22.5 mg/15 mLx120 mL(Abdi İbrahim);TernexGargara: 22.5 mg/15 mLx120 mL(Tripharma).

Tantum Verde

Spray

Benzidamin HCI

Ambalaj: 0.27 mg/dozx30 mL’lik sprey başlıklı şişe.

Eşdeğeri: BenzidanOral Sprey: 0.27mg/dozx30 mL(Deva);Farengil Oral Sprey: 0.27 mg/dozx30 mL(Eczacıbaşı);TanFlexOral Sprey: 0.27mg/dozx30 mL(Abdi İbrahim).

Endikasyon: Ağız içinelokal olarak uygulandığında aşağıdaki durumlarda endikedir: Ağız ve Diş Eti Hastalıkları: Gingivit, aft, glossit, paradental hastalıklar veaşırı zorlanmaya bağlı paradentozlarda; yardımcı tedavi olarakdiş çekimi ve tedavilerinde.BoğazHastalıkları: Anjin, farenjit, larenjitve tonsillitte gerekli antibakteriyel tedaviye yardımcı olarak;kemoterapi, radyoterapi ve diğer nedenlerden (örneğin trakealentübasyon) kaynaklanan ağız boşluğu mukozitlerinde, endikedir.

Kontra Endikasyon: Gebelerde ve benzidamin HCl’ye aşırı duyarlığıolanlarda kontrendikedir.

Yan Etkileri: Bulantı, kusma, ağız kuruluğu veya salya artışı,tat bozukluğu, iştah kaybı, baş dönmesi, midebağırsak bozukluğu,nadiren allerji, uyku bozukluğuyla karşılaşılabilir.

Doz Önerisi: TantumVerde Gargara: Bir çorba kaşığı (15 mL) gargarasolüsyonu ile 20-30 saniye ağızda çalkalama ve/veya gargara yapıldıktansonra kalan kısım dışarı atılır, yutulmaz. Gereksinmeye gö-re bu işlemgenellikle günde 2-3 kez 3-4 saat arayla tekrarlanır; gereğinde 5kereye çıkabilir. Tedavi süresi, olguya gö-re ortalama 2-7 günarasındadır; radyasyon mukozitlerinde tedavi hekim denetiminde15-20 gün sürebilir. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez.Tantum Verde Spray: Birkerede 4 püskürtme, günde 2-6 kez tekrarlanarak kullanılır. Tedavi süresiortalama 4-5 gündür.

EN ÇOK OKUNANLAR


EN ÇOK İNCELENEN KURUMLAR

EN ÇOK İNCELENEN İLAÇLAR


Copyright © 2014 Yeni Projeler Çocuklarda Astım