Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak Yeme Alışkanlığı günümüzde birçok insanda görülmeye başladı. Çocukların ve gençlerin yaklaşık yarısı tırnaklarını yiyor. İleriki yaşlarına kadar tırnak yiyen kişinin ailesinin hatası olabilir: Bilim adamları tırnak yemenin genetik olup olmadığından emin değiller, ancak ebeveynleri tırnak yiyen çocukların da tırnaklarını yemesi daha muhtemeldir. Çalışmalar, ebeveynlerin çocuğu doğmadan önce böyle bir şey yapmayı bırakmasalar bile bunun gerçekleştiğini gösteriyor.

Bazen tırnak yeme alışkanlığı duygusal veya zihinsel stres belirtileri olabilir. Sinir, endişe verici veya kendini kötü hissedenlere görünme eğilimindedir. Bu, bu duygularla baş edebilmenin bir yoludur. Kendinizi, sıkıldığınızda, aç olduğunuzda ve ya güvende hissettiğinizde de tırnaklarını yerken bulabilirsiniz. Çoğu insan bunu otomatik olarak yapar, tırnağını yediğinin farkında bile olmaz. 

Gelelim bu alışkanlığı Neden Durdurmak Zorundasınız kısmına.

Tırnak yeme alışkanlığı kalıcı zararlar vermez ancak geçici süreçte sizi fazlasıyla olumsuz etkileyebilmektedir.

İlk olarak sürekli yenilen tırnakların şekil değişikliği oluşturduğu görülmektedir. Tırnaklarınız uzun vadede tuhaf görünür. Bunun yanında tırnaklarınızın çevresinde var olan dokuya da zarar verilebilir, doku gerektiği şekilde gelişmez, büyümeyi bırakabilir. Bu durumda da anormal görünümlü tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Sadece tırnaklarınıza değil aynı zamanda dişlerinize de bu şekilde zarar verebilirsiniz. Uzun süreçlerde dişlerinizi çatlatabilir, kırabilirsiniz. Isırma ve çene problemlerine neden olabilirsiniz.

Ayrıca eller büyün gün her türlü kir ile ve zararlı maddeyle temas eden organlardır. Ellerinizi ağzınıza soktuğunuz anda bu mikropları vücudunuza kolay yoldan almış olursunuz. Böylece hastalanma şansınızı fazlasıyla arttırmış olacaksınız. Ayrıca tırnaklarınızı ısırdığınızda da mikropların kolayca ulaşabilmeleri için yolları açmış olacaksınız.

Önleme

Tırnak yeme alışkanlığı tek gecede bitirilebilecek bir şey değildir. Ancak bir miktar çaba harcayarak bu alışkanlığı kırmak mümkündür.

Tırnaklarınızı keserek işe başlayabilirsiniz. Tırnaklarınızı tadı kötü bir şeyler ile kaplayabilirsiniz. Bunun için özel yapılmış acı cilalar mevcut, onları da kullanabilirsiniz.

Ellerinize manikür yaptırabilirsiniz. Tırnaklarınızı güzel görmek ve sizi motive edecektir.

Eldiven kullanabilirsiniz. Tırnaklarınızı göremiyorsanız, onları yiyemezsiniz. Eldiven giymek zor geliyor ise de tırnak üzerlerine yapıştırmalık etiketler alabilirsiniz.

Tırnaklarınızı yemeye başladığınız zaman kafanızı dağıtmaya çalışın ve başka bir şeye odaklanmaya çalışabilirsiniz. Ellerinizi kullanacağınız bir iş yapmak bu durumu daha da kolaylaştıracaktır.

Ellerinizi ve ya ağzınızı meşgul edecek şeyler bulun. Sakız çiğneyin, stres topu kullanın, kalem alıp elinizde sallayın, alışkanlığınız geçene kadar meşgul etmeye devam edin.

Alışkanlıklar kolay bırakılan şeyler değildir. Kendinize hedefler koyarak ilerleyin. Örneğin, bu hafta hiç sol elimdeki tırnakları yemeyeceğim diyebilirsiniz. Böylece hedefinize ulaşmak hem daha kolay olacak hem de ulaştıkça daha büyük hedeflere giderken hevesiniz artacaktır.

Bütün bu ipuçlarını deneyip hala alışkanlığınızdan vazgeçemediyseniz, bir doktora mutlaka danışmalısınız.

<

Aşırı terlemeye son

El ve ayak terlemesinin nedenleri nelerdir?Vücudumuzun sürekli aynı ısıyı koruyabilmesi için ter bezlerine önemli görev düşmektedir. Terleme, derinin ıslak haleÇocuklara Günde İki Atıştırmalık

İngilizler tarafından yapılan araştırmalarda çocuklar için günlük olarak tüketilebilecek maksimum atıştırmalık miktarının 100 kalorilik iki atıştırmalık olması gerektiği sonucuna ulaşıldı.

Kadınlar saç ekimi yaptırmasın!

Ankara Kuaförler, Güzellik Uzmanları ve Manikürcüler Odası Başkanı Bekir Yiğittürk, saçı dökülen kadınların saç ekimi yaptırmasını, erkeklerde olduğu gibi olumlu sonuç vermediğinden önermediklerini
Anne adayları dikkat!

Hamilelikte iki kişilik yemek bebeğe zararlı ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, hamilelikleri sırasında çok fazla yiyen anne adayları çocuklarının cinsiyetini