Abartılı Doğum Günleri Çocukları Olumsuz Etkiliyor

Günümüzde doğum günü kutlamaları fazlaca abartılı hale gelmiştir. Özellikle ebeveynler, çocuklarının doğum gününde en büyük pastaları, en lüks mekanları tercih etmeye çalışıyor. Abartılı Doğum Günleri Çocukları Olumsuz Etkiliyor. Fakat bu durum VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kliniği’nden Uzm. Dr. Serkan Süren’e göre çocukları psikolojik olarak kötü etkilemektedir.

Klasik Doğum Günü Yeterli

Bu büyük kutlamalar çocuklarda kendilik değerini algılayamamaya yol açmaktadır. İleri ki hayatında çocuğun bireysel gelişimini tamamlayamaması ve çevresi ile iyi ilişkiler kuramamasına neden olabilmektedir. Çocuğa o yaşlarda verilebilecek en iyi hediye yakın çevresi tarafından sevildiğinin belli edilmesi ve ona önem verilmesidir. Klasik doğum günü olarak nitelendirilen pasta, mum, fotoğraf gibi olgular ile çocuğun doğum günü kutlanarak, hem abartıdan uzak durup hem de çocuğun doğum günü kutlamasının yapılması mümkündür.

Çocuğun İstediği Hediyenin Alınmaması Travmatik Bir Durum Değildir

Çocuklar, yetişkin bireyler gibi isteklerini erteleme konusunda başarılı olamazlar. Çünkü çocuklarda ego duygusunun yeterince gelişmemiştir. Çevresinden görüp de istediği bir hediyenin çocuğa alınmaması düşünüldüğü gibi çocukta bir travmaya yol açmaz. Çocuğun ısrarı fazla olsa bile ailenin kendi maddi durumu ve çocuğun gelişimini düşünerek kısa ve net bir şekilde tavrını koymalıdır.

<


Agorafobi Nedir?

İnsanlar birçok şeyden korkabilirler ve her bir korku türünün kendine özgü ismi ve tedavisi vardır. Peki Agorafobi Nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kış Hamileleri Dikkat

Kış aylarında yaşanan hamilelik dönemi yaz aylarına göre daha farklı geçmektedir. Havaların soğuk olması, hastalıkların çoğalması, güneşin etkilerinin azalması ve

Karaciğer Yetmezliği

Karaciğer yetmezliği; karaciğerin büyük bölümlerinin onarılamayacak kadar hasar gördüğü ve karaciğerin artık işlev göremediğinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Karaciğer yetmezliği,
Boğmaca

Belirtilerin başında öksürük ve soğuk algınlığı belirtileri gelir. Göz yaşarması,burun akıntısı,iştahsızlık, halsizlik,gece gelen öksürük gibi belirtileri vardır. Öksürdükten sonra kusabilir.