Adet Döneminde Yardımcınız Olacak Yiyecekler

Adet döneminde değişen hormonlardan dolayı kadınlar üzerindeki stres, şişkinlik, ağrılar ve sürekli tatlı yeme isteğini bastırmada çeşitli yiyecekler yararlı olacaktır. İşte Adet Döneminde Yardımcınız Olacak Yiyecekler

Kiraz

Adet döneminiz başlamadan 10 gün önce başlayarak, günde 15’er kiraz tüketmelisiniz.Göbek ve göğüs şişkinliğinin azalmasına, ruh hali değişikliklerinin düzelmesine yardımcı olur.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi adet döneminde fazlaca olan tatlı isteğinin önüne geçmektedir. Yulaf ezmesi, şekerin kana karışmasının süresini uzatmaktadır. Böylece vücudun şeker ihtiyacı hissetmemesini sağlar. Yulaf ezmesi yok ise çavdar ekmeği, meyve ve makarna da aynı şekilde tatlı krizinizi bastırabilir.

Muz, Patates, Brokoli, Soğan ve Domates

Bu yiyecekler ise adet döneminde şişen vücuttaki şişliğin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Tarçın-Bal

Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği sayesinde uyumadan önce tarçın çayı içilebilir. Ayrıca tarçın, bal ve sıcak su ile hazırlayacağınız bir karışım ile de adet döneminde üzerinizdeki stresi bastırmanız mümkündür.

Avokado

Avokado, serotonin içeren bir meyvedir. Bu sayede de yenildiğinde ruh halini dengelemeye ve kişinin motivasyonunu arttırmaya yardımcı olur.

 

<


Çinko İçeren Yiyecekler

Bağışıklık sisteminden, kas gelişimine; vücut hücrelerinin yenilenmesinden, hormonal sisteme çinkonun vücutta birçok yararı vardır. Peki ya Çinko İçeren Yiyecekler nelerdir?
Kadınlarda kemik erimesi

Osteoporoz yani kemik erimesi kemik doku yogunluğunun azalması nedeniyle dayanıklığının azalması, yani kalitesinin düşmesidir. Osteoporoz sağlam kemiklerin yavaş yavaş erimesine