Aile Hekimleri, "sağlık"lı bir ortamda "sağlık" hizmeti vermek istiyor.

Hastalarına kaliteli ve yeterli sağlık hizmeti sunmak amacıyla hareket eden Aile Hekimleri, bir süredir cumartesi günleri ek mesaiye zorlanıyor. Avrupalı meslektaşları 2 bin hastaya hizmet verirken Türkiye'deki Aile Hekimleri 4 binin üzerinde hastaya bakıyor.

İki misli iş yükünün yanında bir de cumartesi günleri nöbete zorlanan Aile Hekimleri, bu keyfi uygulamaya tepki göstermek ve nöbet tutmak istemedikleri için sözleşmelerinin feshedilmesi tehdidiyle karşı karşıya kalan meslektaşlarına destek vermek üzere Mersin'de bir araya geldi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel Özer yaptığı basın açıklamasında, aile hekimliği uygulamasının başladığı ilk günden bu yana koruyucu hekimliği ön planda tuttuklarını ve kaliteli hizmet verdiklerini vurguladı. "Avrupa'daki meslektaşlarımız 2000 kişiye hizmet verirken bizler 4000'leri aşan kayıtlı kişiye hizmet verdik. Çağdaş ülkelerin verdiği hizmetlerin çok üzerinde başarılar elde ettik" diye konuşan Özer, herşeyin iyi gittiği bir dönemde aile hekimlerine angaryalar yüklenmeye başladığını söyledi. Bunun son örneğinin de cumartesi ek mesai dayatması olduğunun altını çizen Dr. Özer, söz konusu keyfi uygulamaya karşı direnmeye devam edeceklerini vurguladı.

Yetkililerden cumartesi dayatmasını kaldırmalarını isteyen AHEF Başkanı Dr. Gürsel Özer, "Bu ülkenin sağlıklı yarınlarını hep birlikte inşa edelim" diye seslendi.

Hekimlere çok sayıda sivil toplum kuruluşu da destek verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir