Ananasın Yararları

Tatlılarda sıklıkla kullanılan ananasın, meyve olarak tüketilmesi de yaygınlaşmaya başladı. Peki ya Ananasın Yararları nelerdir?

Kabızlığı önler

Kabız insanların lifli yiyecekler tüketmesi her zaman uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ananasta da fazlaca bulunan bu lifler sayesinde kabızlık önlenebilir. Ayrıca lifli yapıda olması diğer sindirim sistemi problemlerini de çözmeye yardımcı olmaktadır.

Zengin Antioksidan

Vücutta gerek beslenmeden gerekse yaşam şartlarından dolayı serbest radikaller birikmeye başlar. Bu radikal denilen moleküller üzerindeki elektron sayılarının eksik ve ya fazla olman moleküllerdir. Bu tür moleküllerin vücutta birikmesi ile de kanser gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Antioksidanlar ise vücutta bu radikalleri kendi üzerilerinde tutarak, serbest bir halde vücutta hastalık yapmasını önlerler. Ananas da antioksidan bakımından oldukça zengin bir meyvedir.

Yüksek C Vitamini

Ananas, yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. C vitamini de vücutta bağışıklık sistemini düzenlemekte görevlidir. Ayrıca C vitamini vücuttaki ürik asit seviyesini düzenlemeye yardımcı olmakta, ürik asit seviyesindeki normallik de gut hastalığını önlemektedir.

Ödem Attırır

Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenler. Bağısakların daha iyi çalışmasını sağlar. Vücuttaki fazla suyu atmaya yardımcı olur. Ayrıca içerisindeki maddeler ile selülit oluşumunu engeller.

Kemik ve Diş Sağlığı

Diş ve kemik yapısını güçlendirir. Dişte minelerinin güçlenmesini sağlayarak, dişlerin dökülmesinin önüne geçer. Kemikleri güçlendirerek de kemik kırılması riskini de düşürmektedir.

Kilo Verme

İçerisindeki yüksek lif oranı ve antioksidanlar ile vücuttaki zararlık toksinlerin atılmasını sağlar. Böylece vücudu yenileyerek daha hızlı kilo vermeye neden olur.

 

<Mandalinanın Faydaları

Mandalina hoş bir lezzet sunmaktan çok daha fazlasını yapar. Kanseri önleme ve kilo vermeyi gibi sağlık yararları vardır. Kanser Araştırmalar,
Bir Arada Tehlike Saçan Gıdalar

Günlük hayatta bazen sıklıkla birlikte tükettiğimiz besinler, birbiri ile birlikte tüketildiğinde yararlarını öldürebilmektedir. Birinin içerisindeki maddeler, diğerinin içerisindeki maddeler ile

Otofaji Nedir?

Otofaji kelimesi stresin arttığı, hızlı yaşamın hüküm sürdüğü günümüzde akıllarda yer etmeye başladı. Peki ya Otofaji Nedir? Otofaji stresten beslenir. Kişinin