Ananasın Yararları

Tatlılarda sıklıkla kullanılan ananasın, meyve olarak tüketilmesi de yaygınlaşmaya başladı. Peki ya Ananasın Yararları nelerdir?

Kabızlığı önler

Kabız insanların lifli yiyecekler tüketmesi her zaman uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ananasta da fazlaca bulunan bu lifler sayesinde kabızlık önlenebilir. Ayrıca lifli yapıda olması diğer sindirim sistemi problemlerini de çözmeye yardımcı olmaktadır.

Zengin Antioksidan

Vücutta gerek beslenmeden gerekse yaşam şartlarından dolayı serbest radikaller birikmeye başlar. Bu radikal denilen moleküller üzerindeki elektron sayılarının eksik ve ya fazla olman moleküllerdir. Bu tür moleküllerin vücutta birikmesi ile de kanser gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Antioksidanlar ise vücutta bu radikalleri kendi üzerilerinde tutarak, serbest bir halde vücutta hastalık yapmasını önlerler. Ananas da antioksidan bakımından oldukça zengin bir meyvedir.

Yüksek C Vitamini

Ananas, yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. C vitamini de vücutta bağışıklık sistemini düzenlemekte görevlidir. Ayrıca C vitamini vücuttaki ürik asit seviyesini düzenlemeye yardımcı olmakta, ürik asit seviyesindeki normallik de gut hastalığını önlemektedir.

Ödem Attırır

Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenler. Bağısakların daha iyi çalışmasını sağlar. Vücuttaki fazla suyu atmaya yardımcı olur. Ayrıca içerisindeki maddeler ile selülit oluşumunu engeller.

Kemik ve Diş Sağlığı

Diş ve kemik yapısını güçlendirir. Dişte minelerinin güçlenmesini sağlayarak, dişlerin dökülmesinin önüne geçer. Kemikleri güçlendirerek de kemik kırılması riskini de düşürmektedir.

Kilo Verme

İçerisindeki yüksek lif oranı ve antioksidanlar ile vücuttaki zararlık toksinlerin atılmasını sağlar. Böylece vücudu yenileyerek daha hızlı kilo vermeye neden olur.

 

<

Diş Teli Çeşitleri

Kusursuz dişlere doğuştan sahip olan çok az şanslı insan var, ancak ortodontik tedavi ile dişlerde fark yaratılabilmekte. Şu anda çok
Çinko İçeren Yiyecekler

Bağışıklık sisteminden, kas gelişimine; vücut hücrelerinin yenilenmesinden, hormonal sisteme çinkonun vücutta birçok yararı vardır. Peki ya Çinko İçeren Yiyecekler nelerdir?

Demans Hastalığı

Demans Hastalığı beyni olumsuz etkileyen hastalıklardan biridir. Kişinin motor hareketlerinde yavaş yavaş gerileme olması ve sonrasında da tamamen kaybetmesi hastalığıdır.Kafeinin Vücuttaki Etkileri

Sabahları uyanmakta zorlanan herkes kahvesini içerek güne başlamaktadır. Bu kahve ile birlikte alınan kafeinin ise sadece uyandırıcı etkisi olmadığı unutulmamalıdır.