Antidepresanların Yan Etkileri

Ülkemizde antidepresan kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Çoğu zaman kullananların sorunlarına çözüm olsa da antidepresanların yan etkileri olduğu unutulmamalıdır. Bu yan etkiler çoğunlukla kullanılan ilacın sınıfa bağlıdır ancak ortak yan etkiler de görülebilmektedir. En yaygın görülen yan etkileri ise cinsel yan etkiler ve kilo alma olarak görülmektedir. Bazı durumlarda bu yan etkiler o kadar ciddi boyutlara ulaşabiliyor ki kullanan hastalar antidepresan ilaçlarını bırakmak mecburiyetinde kalabilmektedir.

Fiziksel Etkileri: Antidepresan tedavisine başlandığında öncelikle ilaç baş ağrısı, kas ağrıları, bulantı, deri döküntüleri gibi fiziksel etkiler gösterebilir. Bu fiziksel durumlardan en sık karşılaşılan ise baş ağrısı ve mide bulantısıdır. Birçok kişi bu erkenden etki eden ilaçlara karşı koyamamakta ve ilaç kesilmesine ihtiyaç duymaktadır.

Uyku Bozukluğu: Birçok kişinin esas antidepresan kullanma nedeni her ne kadar uyku haline geçememek ve ya geceleri kolayca uyanmak olsa da kişilerin ilacı kullanmaya başladıktan sonra da farklı uyku problemleriyle karşılaştıkları belirlenmiştir. Çeşitli kabuslar ve uyurgezerlikler antidepresanların yan etkileri arasında sayılabilir.

Gündüz Uykusu: Gündüz uykusu iki şekilde oluşabilmektedir. İlki gece uyuyamamaya bağlı olarak gündüz sürekli uyku halinde olmak, diğeri ise antidepresanın sakinleştirici etkisi ile içtikten sonra sakinleşen vücudun uyku haline geçmek istemesidir. Eğer ikinci durum mevcut ise bu durum antidepresanı akşam alarak sorunu çözebilir. Antidepresan kullananların yaklaşık %25’inde bu yan etkilerden biri ve ya ikisi mevcuttur.

Migren: Migren için ilaç kullanan kişilerin depresyon ilaçları kullanırken daha da dikkatli olması gerekmektedir. Bu ilaçlar birlikte alındığında hızlı kalp atışı ve daha çok baş ağrısı oluşturan serotonin sendromu ortaya çıkartabilir. Bu her iki ilacı da kullanmak durumundaysanız, bu durumu doktorunuza mutlaka belirtiniz, bu konuda danışınız.

Kilo Alma: Kilo almak antidepresanların geç yan etkilerindendir. Dünya üzerinde ilaç kullanıcılarının ilacı değiştirmelerine neden olan etkidir. Haftada belli sürede egzersizler yapmak hem psikolojik olarak hem de bu etkiyi azaltmak adına iyi gelecektir. Kilo alma ihtimali aldığınız antidepresana da bağlıdır. Paroksetin hidroklorür yaygın olarak kullanılan bir depresyon ilacıdır ve kullananların yüzde %25’i kendi vücut ağırlığının yaklaşık %7sinden fazla kilo almıştır.

İntihar: Bir antidepresan almanın intihar düşüncesini arttıracağı düşüncesi kapsamlı olarak incelenmektedir. Yapılan bir kaç araştırmaya göre antidepresan kullanımı intihara eğilimi iki katına çıkarmaktadır. Çocuklar, gençler ve yetişkinler için bu depresyon ilaçlarının genel intihar etme riski %2-4 arasındadır. Doktorunuz ile düzenli takip bu gibi yan etkileri önlemenin en iyi yoludur.

Cinsel Yan Etkiler: Cinsel yan etkiler antidepresan kullananların en yaygın karşılaştığı yan etkilerdendir. Azalan cinsel isteğin yanında kadınlarda ve erkeklerde farklı şekilde etkileri bulunmaktadır. Bu durumda ilaçları doktorunuza danışmadan bırakmak iyi fikir değildir. Bu durumu ortadan kaldırmak için doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

<Migren tedavisinde yeni yöntem

Ağrı şiddetini, süresini ve sıklığını hafifletiyor. Davranış Bilimleri Enstitüsünün (DBE), travma sonrası stres bozukluklarının tedavisinde kullanılan EMDR yönteminin migren hastalarının
Neden unutkanım

Unutkanlık insan hayatının ister istemez bir parçası. Özellikle hızlı yaşanan şehir hayatında uyaranların fazla oluşu da bir başka sebep. Basit

Engelliler sınıflandırılacak

Engelliler İdaresi Başkanlığı tarafından başlatılan “ICF Sınıflandırma Sisteminin Uyarlanmasında Eğiticilerin Eğitimi” projesiyle, engelliler ile ilgili derecelendirme, sınıflandırma ve tanılamalar ICF ölçütüne göre
Hasta ve Hasta Yakını Hakları

Hasta haklarının amaçları Hastaların desteklenmesi ve toplumsal açıdan güçlendirilmesidir.Hastalara sağlık hizmetlerinden tam yararlanma konusunda yardım etmek.Hasta-sağlık çalışanı ilişkilerini desteklemek ve