Aşırı terlemeden kurtulmak mümkün!

 

Aşırı terlemenin en sık eller, koltuk altı ve yüzde görüldüğünü ifade eden Doç. Dr. Dakak; “Bu hastalar toplum içinde tokalaşmaktan, dans etmekten kaçınırlar. Ellerdeki ıslaklık iş yapmalarına engel olur. Sürekli ellerini kurulama, koltuk altlarındaki ıslaklığı kontrol etme ihtiyacı duyarlar. Kendilerini hoş olmayan bir durumda hissederler” diye konuştu.

Aşırı terlemenin ülkemizde % 2-3 oranında görüldüğü bilgisini veren Doç. Dr. Dakak sözlerine şöyle devam etti; Hastaların % 30-65’inde ailesel öykü mevcuttur. Aşırı terleme çoğunlukla koltuk altı bölgesini tutsa da % 80 oranında el, ayak ve yüz gibi birden çok bölgede de görülebilir.

AMELİYAT 30 DAKİKA
Aşırı terlemede lokal, sistemik ve cerrahi olmak üzere değişik tedavi yöntemleri vardır. Lokal ve sistemik tedavinin cerrahi tedaviye üstünlüğü yoktur. Hafif el terlemesinde krem ve losyonlar, orta derece terlemede iyontoforez ve Botox uygulanabilir. Bu tedavi seçenekleri dermatologlar ve estetik cerrahlar tarafından uygulanabilir. Kesin ve kalıcı düzelme ise cerrahi tedavi ile mümkündür.
Cerrahi tedavide uygulanan yöntem Endoskopik Torakal Sempatik Blokajdır (ETS).
Blokaj tipi olarak; koagülasyon, kesme ve klips koyma gibi değişik yöntemler kullanılabilir.
İşlem endoskopik olduğu için koltuk altından açılan iki küçük port yoluyla yapılır, yani her iki koltuk altından ardışık girilerek yapılır. İstenirse tek taraflı da yapılabilir.
İşlemde yapılan şey; endoskopik kamera ile bölgeye girilmesi ve terlemeyi düzenleyen sempatik sinire klips konularak sinirin sıkıştırılmasıdır. Sıkıştırmanın yanı sıra sempatik sinir elektrokoter ile yakılabilir veya kesilebilir. Ameliyat süresi 30 dakikadır ve ameliyat genel anestezi altında yapılır.

YÜKSEK BAŞARI ORANI
Tedaviler sonrası el terlemesinde % 90-95, koltuk altı terlemesinde % 85-90, yüz terlemesinde ise % 90 civarı başarı sağlanmaktadır. Bunlara ilaveten ayak terlemesi ve yüz kızarmasında % 25 azalma görülür.

YAN ETKİSİ DÜŞÜK VE GÜVENLİ
Ameliyat sonrası hastanın aşırı terleme olan bölgelerinin terlemesi durur, diğer bölgelerin ise normal terlemesi devam eder. Endoskopik olarak yapılan ameliyat, yan etkisi düşük ve güvenli bir yöntemdir.
Her hastada görülmemekle birlikte ameliyat sonrası şu yan etkiler ortaya çıkabilir;
– Refleks terleme
– Cilt kuruluğu
– Tadımsal terleme (baharatlı yiyeceklerin yenmesi esnasında belirginleşen terleme)
– Nabız sayısında azalma
– Horner sendromu (göz kapağının düşmesi)
– Ameliyat yerinde ağrı
– Hafif güçsüzlük
Bunlardan en rahatsız edici olanı ise refleks terlemedir. Refleks terleme % 12 oranda görülür. Bazı hastalarda, vücudun gösterdiği tepki olarak, karın, bel, kalça ve bacaklarda terlemenin artması şeklinde gözlenebilir.
Ameliyatın en cazip yanı ise, ameliyat sonrası sadece 8-10 saat, bazen de en fazla 24 saat hastanede kalınması. Ameliyattan 48 saat sonra uçak ile seyahat edilebilir ve hatta duş bile alınabilir. Hastalar ameliyattan 7 gün sonra ise işlerine dönebilirler.

HERKESE UYGULANAMIYOR
Endoskopik Torakal Sempatik Blokaj (ETS) bazı hasta gruplarında yapılamıyor.
Genel vücut terlemesi olanlar, gece terlemesi olanlar, daha önce akciğer ameliyatı geçirenler ve akciğer zarında yapışma bulunan hastalar ETS uygulaması yapılamayacaklar grubuna giriyor.

<Saç Derisi Egzaması

Egzama hastalığı deride kaşıntı, dökülme, kızarıklık ve bunlara bağlı kaşınma durumudur. Bu belirtilerle birlikte deride iltihaplı yaralar oluşabilmektedir. Saç diplerinde

Emziği tatlıya batırmayın

Annelerin bilinçsiz davranışları çocukların küçük yaşta diş problemleri yaşamasına neden oluyor. Bebeklere verilen emziklerin, kullanım aşamalarında yaşanan yanlışlıkların, ağız ve
Eti hemen tüketmeyin!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Özturna, uygun koşullarda kesilmeyen kurbanlık hayvanlardan insanlara tenya, şarbon, tüberküloz, kuduz, salmonella gibi hastalıkların bulaşma

Ekmeksiz iftar ve sahur olmaz!

  Doygun Ekmek’in sosyal medyada hayata geçen Doygun’la Hayata Dair projesi, Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar’ın Ramazan’a özel tarifleriyle temmuz ayında dolu dolu devam ediyor. Uzun

Mobbing

Mobbing, iş yerindeki bir çalışanın ya da çalışanların duygusal istismarına yol açan çeşitli davranışları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Terim,
Çoçuklarda Aft

  Çocuğunuz bir yudum portakal suyundan sonra acıyla bağırıyorsa afttan müzdarip olabilir. Çocuğunuzun ağzı, dili veya diş etlerindeki bu küçük,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir