B12 Vitamini Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeterince B12 Vitamini aldığınızı düşünüyor musunuz? Emin değilseniz sağlığınız için bundan emin olmalısınız. B12 Vitamini vücutta temel dediğimiz DNA’yı ve vücudumuza kan sağlayan alyuvarları hazırlaması konusunda yardımcı olmaktadır. Eğer vücudumuzda yeterli miktarda B12 yok ise, üretilemiyor ise dışarıdan desteklerle bunu karşılamamız gerektiğini unutmamalıyız. İnsan vücudu B12 depolayamadığından dolayı bir seferde yiyerek bitirmek de mümkün değildir.

Ne Kadar B12 İhtiyacımız Var?

Bu sorunun cevabı yaşa, yeme alışkanlığına, var ise hastalığınıza ve alınan ilaçlara göre değişmektedir.

B12 Alabileceğiniz Yiyecekler

Genellikle hayvansal gıdalardan karşılanır. Süt ürünleri, yumurta, balık, et ve tavuk b12 bakımından zengin yiyeceklerdir.

B12 Eksikliği

İnsanların bir çoğu B12 ihtiyacını yeterince karşılayamamaktadır. Eğer böyle bir şüpheniz var ise doktorunuza danışarak bir kan testi yaptırmanızda yarar var. Yaş arttıkça vücudun bu vitamini emmesi daha da güçleşir. Ayrıca, bazı ameliyatlar, özellikle mide küçültme ameliyatları, içki içmek ve bazı ilaçlar bu emilimi zorlaştıran etmenlerdir. Gastrit, böbrek yetmezliği, ince bağırsaktaki bir bakteri ya da parazit gibi hastalıklarınız da b12 emilimini azaltmaktadır. Ayrıca vegan kişilerin de b12 ihtiyacını tam karşılayamadığı görülmüş, bu sebepten dolayı vegan kişilere diyetlerini kuvvetlendirmeleri ve ya ek gıdalar kullanmaları önerilmektedir.

Eksiliğinde;

  • Zayıflık, yorgunluk veya başın çarpıklığı
  • Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı
  • Soluk cilt
  • Kabızlık, ishal, iştah kaybı veya gaz
  • Sinirlilik problemleri hissizlik veya karıncalanma, kas zayıflığı ve yürüme sorunları
  • Görme kaybı
  • Depresyon, hafıza kaybı veya davranış değişiklikleri gibi zihinsel sorunlar

Tedavi

İlk olarak diyetinizi b12 takviyeli tahıllar, ek gıdalar b12 içeren vitamin ilaçları kullanabilirsiniz. İlaç kullanmak için doktorunuza danışınız.

<Kış Hamileleri Dikkat

Kış aylarında yaşanan hamilelik dönemi yaz aylarına göre daha farklı geçmektedir. Havaların soğuk olması, hastalıkların çoğalması, güneşin etkilerinin azalması ve