Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Alışkanlıklar

Yeme tarzınız, tavrınız, hareketleriniz aslında yaşamınız bağışıklık sistemini belirlemektedir. Bağışıklık sisteminiz de sizin sağlık durumunuzu belirlemektedir.

Olumlu Olun, Gülün

Kahkaha ruh halinizin yanında bağışıklığını güçlendirebilir. Bakteri ve virüslere saldıran ve öldüren beyaz kan hücrelerinin antikor seviyelerini yükseltir. Ayrıca, burun ve solunum yollarındaki mukustaki antikorların sayısını arttırır.

Şarkı söyleyin

Yapılan bir araştırma, şarkının dalakları aktive ederek antikorların kan konsantrasyonunu artırmasına yardımcı olduğunu ortaya koydu. Korolar ve ya sesli söylemek sizin için değilse, en sevdiğiniz melodileri duşta dile getirebilirsiniz.

Sağlıklı yağ kullanın

Bazı yağlar, hücreleri oluşturmak için ve prostaglandinlerin üretimi için, hormon benzeri bileşiklerle, enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin tepkilerini düzenlemek için önemlidir. Hayvansal gıdalardaki doymamış yağlar yerine doymamış bitkisel yağlar tercih edin. Bu, beyaz kan hücrelerinin bakteri zapt etme kabiliyetini azaltır. Trans yağlardan, “hidrojene” veya “kısmen hidrojene” olarak etiketlenen yağlardan, kaçının. İşlenmiş gıdalarda sıklıkla bulunan trans yağlar bağışıklık sistemini olumsuz etkilerler.

Şekerden uzak durun

Şekerin yalnızca 10 tatlı kaşığı kadarı beyaz kan hücrelerinin bakterileri etkisiz hale getirme ve ya öldürme kabiliyetini bozmaktadır.

Balık tüketin

Sardalya, uskumru gibi yağlı balıklar, zararlı bakteri, mikroplara karşı savaşmakta, hücreleri oluşturmak için gerekli protein ve bağışıklık sistemi işlevini düzenleyen yağlı asitler omega-3’ü içermektedir. omega-3s, iltihaplanan bileşiklerin üretimini düşürür ve anti-inflamatuvar ilaçların üretimini arttırır, böylece iyileşmeye yardımcı olur ve hatta kanser hücrelerinin büyümesini baskı altına alır.

Mantara hayatınızda yer verin

Mantarın, vücudun enfeksiyona karşı korunmasıyla ilgili olan T-hücreleri-beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarmadığı bilinmektedir. Bağışıklık tepkisini güçlendiren maddelerin seviyelerini arttırmakta ve uyarıcı hormon adrenalin üretimini bastırarak uykuyu teşvik ederek stresi azaltmaktadır.

Turunçgil tüketin

Portakal, limon, limon ve greyfurtda yüksek konsantrasyonlarda bulunan C vitamini, kandaki fagositlerin (bakterilerin içine giren ve sindiren hücreler) aktivitesini artırmaktadır. C vitamini vücutta depolanamadığından C vitamini günlük olarak alınmalıdır.

Hareket edin

Bağışıklık sistemi, bakteriyel hastalanmalara karşı olan daha fazla kan hücresi üretmek suretiyle egzersize cevap vermektedir. Ne kadar düzenli egzersiz yapılırsa, değişiklikler o kadar uzun süre kalıcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar, haftanın beş veya altı gününde ılımlı egzersiz yapan kişilerin yarısı kadar soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı çekmediğini göstermektedir.

Dinlenin

90 dakika boyunca yoğun şekilde çalışırsanız, makrofaj denilen mikrop öldürücü hücrelerin üretimi geçici olarak azalmakta ve bu azalma da enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Bağışıklık sisteminin sağlığını korumak için programınıza mutlaka dinlenme zamanları ekleyin.

Badem tüketin

Viral enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için, günlük olarak bir kaç badem yemenizde yarar var. Yapılan araştırmalarda; bademin, beyaz kan hücrelerinin virüsleri algılama yeteneğini geliştirdiği bulundu. Kimyasalın aynı zamanda bir virüsün vücuda yayılmasını önlemeye yardımcı olabileceği de bulgular arasında.

Soğuktan korunun

Annelerimiz çoğu zaman dinlenmese de bunu bize defalarca söylemektedir. Sıkı giyinmek, vücudun bağışıklık sistemini de etkilemektedir. Yapılan bir çalışmada, 180 kişi ile yapılan çalışmada, 90 kişi ayaklarını 20 dakika boyunca bir kase soğuk suda tutmuştur. Diğer grup ise ayaklarını aynı süre boyunca boş bir kaba koymuştur. Beş gün sonra, soğutulmuş ayaklı insanların yüzde 20’sine soğuk algınlığı teşhisi konulmuş, buna karşılık ayaklarının sıcak kaldığı kişilerin yüzde 9’unun sadece hastalandığı saptanmıştır.

Sebzeleri sevin

Her ne kadar çoğu kişinin sebzeler ile arası iyi olmasa da sebzeler de günlük hayatın içinden çıkarmamamız gereken yiyeceklerdir. Örneğin; sarımsak ve soğan, enfeksiyona direncinizi artıracak güçlü antiviral maddelerdir. Havuç ve tatlı patatesler de dahil olmak üzere enfeksiyona karşı savaşan hanesineçok daha fazla sebze ekleyebilirsiniz. Anti-inflamatuar bir etkiye sahip olan ve beyaz kan hücrelerinin üretilme hızını artıran beta karoten bakımından zenginlerdir.

 

<

Eczanelerde kota

Bu çerçevede, ihlale son verilmesi için her türlü reçete dağıtımının 30 gün içinde durdurulması gerekecek. Aksi taktirde cezai yaptırım uygulanacak.Rekabet

Bir Arada Tehlike Saçan Gıdalar

Günlük hayatta bazen sıklıkla birlikte tükettiğimiz besinler, birbiri ile birlikte tüketildiğinde yararlarını öldürebilmektedir. Birinin içerisindeki maddeler, diğerinin içerisindeki maddeler ileSessiz katile dikkat!

Zonguldak Karaelmas Üniversite (ZKÜ) Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Hancı, “duvarlardan bile sızabilerek