Bahar yorgunluğu mu Hashimoto mu?

Halsizlik, uyuklama, unutkanlık, depresif ruh hali, az yemeğe rağmen kilo alma gibi şikayetler, bahar yorgunluğunun da Hashimoto hastalığının da belirtisi olabilir.

Hashimoto hastalığının belirtileri halsizlik, uyuklama hali, unutkanlık, isteksizlik, depresif ruh hali, çabuk yorulma, iştahsızlığa ve az yemeğe rağmen kilo alma, soğuğa tahammülsüzlük, ses kalınlaşması, kabızlık, kas ve eklem ağrıları, el ve ayaklarda uyuşmalar, cildin kuruması, saç dökülmesi, adet düzensizliği, göğüslerden süt gelmesi gibi oldukça zengin ve çeşitlidir.

özellikle halsizlik ve çabuk yorulma belirtilerinin ön planda olduğu hastalar yakınmalarını kolayca bahar yorgunluğu ile bağdaştırabilirler. Yakınmalar bir kaç hafta sürer ve gerilemezse mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

Amerikan Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Dr. Bülent Yardımcı, Hashimotonun, boynun ön kısmında yer alan tiroit bezinin bir hastalığı olduğunu söyledi. Bilimsel adı Otoimmün Tiroidit olan, fakat bir Japon araştırıcının hastalığı tanımlaması nedeniyle onun adıyla anılan Hashimoto hastalığı kadınlarda daha çok görülüyor.

“Ailesinde tiroit hastalığı olanlarda da daha sıktır. çünkü genetik eğilim söz konusudur. İyot yönünden zengin olan bölgelerde sıklığı biraz daha fazladır. Yani iyot eksikliği ile ilgili değildir” diyen Dr. Yardımcı, hastalık hakkında şu bilgileri veriyor:

BAZEN SADECE HALSİZLİK VE İSTEKSİZLİK OLUR
“Orta yaşlarda, daha sık da 30-35 yaşların da görülür. Tiroit bezi tüm metabolizma hızımızı ayarlayan bir bezdir. Hashimoto Tiroiditi, bezi harap ederek fonksiyon yapan hücre miktarını azaltır. Böylece Hipotiroidi denilen ve bezin fonksiyonlarının azalması ile seyreden bir tablo gelişir. Hastalığın aktif dönemi dediğimiz ilk dönem, ayları içine alacak şekilde yavaş ve çoğu kez de sessiz geçer. Bir çok hasta bu dönemi farkedemez. Hipotiroidi tablosu yerleştikten sonra doktora daha çok başvurulmakta ve tanılar bu dönemde konulmaktadır.

çoğu kez hastalar yalnızca halsizlik ve isteksizlikten yakınır. Hastalık yavaş ve uzun sürdüğü için tanısı kolay konulamayabilir. Ayrıca bu belirtiler bir çok diğer hastalıkta da görülebilmektedir. Hastalığın en önemli özelliği ilerleyici bir şekilde yaşam kalitesini düşürmesidir.”

özellikle ailesinde tiroit hastalığı olan kadınların uzun süren yorgunluk hallerinde doktora başvurmalarını öneren Dr. Yardımcı, hastalığın görülme sıklığının giderek arttığını söylüyor.

UZUN SüREN BELİRTİLERE DİKKAT!
“Kilo veremeyenler ve sürekli depresif tablosu olanlar da bu yönden araştırılmalıdır. Bütün belirtilerin bir arada olduğu hastalarda tanı daha kolay konulabilir. Ayrıca düzenli sağlık kontrolü ve check-up yaptıran hastalarda hastalık daha erken tanınabilmektedir. Hastalığın tanısı, kan tetkikleri, tiroit ultrason ve sintigrafileriyle konulmaktadır. Sağlık kurumlarının olanakları geliştikçe tanı sıklığının arttığı görülmektedir. Tiroidin durumuna göre tedavi amacıyla verilen ilaçlar ve yakın takiple hastalık kontrol altına alınmaktadır. Toplumda giderek sıklığı artan bu hastalık konusunda dikkatli olmak gerekir. Gelişen teknoloji ile Hashimoto hastalığının tanısı oldukça kolaylaşmıştır. Uzun süren belirtiler olduğunda vakit geçirmeden bir sağlık kurumuna başvurmak gerekir.”

<

Stresten kurtulmanın yolu

Duşa girin, rahatlayın… Cep telefonları başta olmak üzere elektronik cihazlardan yayılan dalgalardan kaynaklanabilecek elektromanyetik kirliliğin vücutta stres ve yorgunluğa yol
Kronik yorgunluk sendromu

Yakın zamanda tanımlanan ve henüz nedenleri hakkında fikir birliğine ulaşılamamış kronik yorgunluk sendromu son dönemlerde sıkça anılıyor. Psikiyatri Uzmanı Dr.
A Vitamini Eksikliği

A vitamini vücut için gerekli olan vitaminlerden biridir. Kemiklerin gelişmesi, üreme sağlığı, diş sağlığındaki etkisi, göz ve saç sağlığının korunması
Sonbahar hastalık mevsimi

Mevsim geçişleri insanların ruhsal davranışlarını etkilemekle birlikte; çeşitli hastalıklara yakalanma riskini de artırabilir. Uz. Dr. Gürkan Yurteri, sonbaharda sağlıklı kalmak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir