Biberiye Yağı Faydaları

Eski Yunanlılar, Romalılar, Mısırlılar ve İbraniler tarafından kutsal sayılan Biberiye, patates ve et yemeklerinde iyi tat vermekten daha da fazlasıdır. Biberiye Yağı da dünyadaki en güçlü otlar ve uçucu yağlardan biridir. Nane ailesinin bir parçası olan biberiye; odunsu, daima yeşil ve keskin kokuya sahiptir. Son araştırmalarda sinir büyüme faktörünü artırdığı ve nörolojik doku ve beyin fonksiyonlarının iyileşmesini desteklediği de bulunmuştur. Biberiye Yağı Faydaları yeni bulunmuş bir şey değildir.

Akdeniz’e özgü ormanlık, her mevsim yeşil olan çayırlar, halk tarafından binlerce yıldır şu amaçlarla kullanılmıştır:

  • Hafıza geliştirmek
  • Sindirim sistemini yatıştırmak
  • Kas ve diğer ağrılardan kurtulmak

Biberiye; yakın zamanlarda, birçok cilt ve saç bakımı ürünlerinde antiseptik özelliklerinden dolayı popüler bir madde haline gelmiştir ve araştırmacılar, tıbbi özelliklerini derinleştirme çalışmalarına başladılar. Zengin bir antioksidan olmasının yanı sıra, çeşitli hastalıkları iyileştirici özellikleri ile de bilinir; bu nedenle biberiye yağının bu kadar güçlü olduğunu açıklamaya yardımcı olur.

Biberiye yağının; iltihaplanmayı önlediği, Vücutta androjen ve östrojen dengesi sağladığı, Saç büyümesini sağladığı, prostat sağlığını geliştiren DHT seviyesini düşürdüğü ve kanser riskini azalttığı bulunmuştur.

Saç

Kafa derisi üzerine uygulanan biberiye yağı saç büyümesine yardımcı olmaktadır. Birçok araştırmacı ayrıca kellikleri önleyebileceğini, gevşemeyi yavaşlattığını ve kepek ve kuru kafa derisini tedavi etmek için kullanılabileceğini iddia etmektedir. Yapılan bir çalışmada elde edilen sonuçlara göre:

Biberiye yağı, Yeni saç büyümesinde% 22.4’lük bir artış. Hızlı saç büyümesinde bir artış. Kafa derisinin mikro sirkülasyonunda bir artış, bu da iyileşmeyi hızlandırır. Saçın çekime dayanma kabiliyetinde bir gelişme. Şampuanın ardından saç dökülmesinde azalma sağlamıştır.

Hafıza

Biberiyenin hafızayı arttırı özelliği uzun yıllardır bilinmektedir. Yapılan araştırmada genel bellek kalitesi ve ikincil bellek faktörleri için önemli bir performans geliştirme performansı ürettiği sonucuna ulaşılmıştır. Biberiye, insanların daha tetikte bulunmasına yardımcı olmaktadır. Lavanta ve biberiyenin aynı anca kullanıldığı bir araştırmaya göre ise; Lavanta ve biberiyenin, gönüllülerde mutluluk hissi üretmeye yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Belki de fazla etkileyen çalışmalar, biberiye yağının Alzheimer hastalığını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabileceğini de bilinmektedir.

Karaciğer ve Safra Kesesi

Geleneksel olarak gastrointestinal şikayetlere yardımcı olma becerisi için kullanılan biberiye de harika bir detoksifikatördür. Biberiye ile takviye edilmesinin vücudunuzun safra akışını büyük ölçüde arttırdığını ve plazma karaciğer enzimlerini düşürdüğünü ortaya çıkaran araştırmalar yapılmıştır. Biberiyenin, safra üreten safra kesesinin performansını arttırırken, aynı zamanda bağırsağınızdaki mikroflorayı dengeleyerek, besin emilimini de artıran ve toksitlerin vücutta tutulmasının önlenmesine yardımcı olduğu sonuçları elde edilmiştir.

Kortizol Seviyesi-Stres

Ayrıca biberiye yağının kortizol seviyesini düşürerek, stresi önlediği ve buna bağlı olarak strese dayalı hastalıkların önüne geçtiği sonucu da elde edilmiştir.

<

Mucize besin baklagil!

Tüm besinler içinde bulundurdukları besin öğelerince farklılık gösterir. Bazı besinler içerdikleri besin öğeleri bakımından birbirlerine benzer, bu nedenle de birbirlerinin
Egzersiz yap kalbini koru!

Düzenli fiziksel aktivite kan dolaşımını iyileştirip iyi kolesterolü artırarak kalp hastalığı riskini azaltıyor. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya

Şimdi de keçi gribi!

Türk halkı bu sene onunla karşı karşıya! Kış mevsimiyle birlikte grip vakalarında ciddi artışlar yaşanıyor. Geçen yılı “domuz gribi” ileVitamin gerçeği!

Vitaminlerle ilgili yapılan bugüne kadarki en kapsamlı araştırmada, yaşları 50 ile 79 arasında değişen 162 bin Amerikalı kadının vitamin alma