Bir Arada Tehlike Saçan Gıdalar

Günlük hayatta bazen sıklıkla birlikte tükettiğimiz besinler, birbiri ile birlikte tüketildiğinde yararlarını öldürebilmektedir. Birinin içerisindeki maddeler, diğerinin içerisindeki maddeler ile bir araya gelerek, yediğiniz ve ya içtiğiniz gıdanın besin değerini düşürebilmekte. Hatta vücudu olumsuz etkilemesine neden olabilmektedir. İşte Bir Arada Tehlike Saçan Gıdalar:

Süt ve kakao

Sütün vücuttaki yararının başlıcası içerisindeki Kalsiyumdur. Fakat sütün tadından hoşlanmayan kişilerce sıklıkla yapılan kakao ve süt karışımı vücudun bu Kalsiyumu emmesini zorlaştırmaktadır. Kakaonun içerisinde bulunan Oksalit Asit, sütün içerisindeki Kalsiyumu tutar ve böylece vücut Kalsiyum emilimini gerçekleştiremez. Bu durumda vücutta çeşitli kemik hastalıklarına, böbrek rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.

Pizza ve Kola

Çoğu insanın sevdiği bu ikili de aslında bir araya geldiklerinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Öğün kurtarıcı olan pizzanın yanında en çok tüketilen içecek kola olsa da aslında pizza ile içilen kola mide hazımsızlıklarına neden olmaktadır. Bu hazımsızlıklar çoğaldıkça da mide hastalıklarına davetiye çıkarmakta, mideyi tembelleştirmektedir. Bu tür sağlık probleminin yanında da pizza ile vücuda alınan hamurun yanında bir de kola ile alınan şeker eklenince de obezite baş göstermeye başlamaktadır.

Soğan ve sarımsak

Türk kültürünün içerisinde var olan soğan ve sarımsak da birlikte tüketildiğinde sağlığınızı olumsuz etkileyecek yiyeceklerdendir. Fazla birlikte tüketilen sarımsak ile soğan, ciltte çeşitli lekelere, baş dönmesi ve ya mide hazımsızlıklarına neden olabilmektedir.

Pilav ve Turşu

Her ne kadar yine kültürümüz içerisinden bir birleşim olsa da pilav ile turşu da birlikte tüketilmemesi gereken yiyeceklerden. Pilavın yararı ve ya zararı bile henüz tartışılırken, pilavın yanına özellikle turşu ve salata yemek, çeşitli mide hastalıklarına, daha da tüketildiğinde ise ciddi bağırsak problemlerine yol açabilmektedir.

Salata-Limon-Sirke

Bu seferki birleşim ise insan sağlığını olumlu etkileyen bir bileşimdir. Salata yeşilliklerinin içerisindeki vitaminlerin, limon ve sirke ile vücuttaki emiliminin arttığı bulunmuştur. Bu sebeple, salata yerken limon ve sirke kullanmak, salatadan daha fazla yararlanmanızı sağlayacaktır.

<

Hayat kurtaran lens

Kanadalı bilim adamlarının geliştirdiği lens, hastayı gözyaşındaki glikoz seviyesini ölçüp ve renk değiştirerek uyarıyor Diyabet hastalarının büyük bir bölümü, günHangi tip stent?

Geçen gün yaptığı incelemelerden sonra bir yakınıma anjiyo yapılmasını önerdi ve gerekirse stent takılabileceğini söyledi kardiyoloğumuz Dr. Cem Bostan. Uzun

VÜCUT YAĞ ORANI VE ÖNEMİ

Sadece ağırlığımızı bilip, boyumuz ile orantı kurmamız şişmanlığımız (vücut yağı) ve sağlığımız hakkında bize yeterli bilgi vermeyecektir, önemli olan yağ
Alerjiniz mi var?

Alerjik bünyeli kişilerin eve geldiklerinde mutlaka duş almaları ve giysilerini değiştirmeleri gerekiyor Kilis Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Fuat Karakuş, İlkbahar