Böbrek Taşı Nedenleri ve Belirtileri

Böbrek taşı, böbreklerde oluşan minerallerin ve tuzların birikerek sertleşmesiyle oluşur. Taşlar, birçok sebepten oluşurlar ve böbreklerden mesaneye kadar tüm idrar yolunuzu etkilemektedir.

Böbrek taşlarını yok etmek acı verici olabilmektedir, fakat zamanında fark edilip müdahale edilirse kalıcı hasar oluşturmadan yok edilebilmektedir. Bazı durumlarda ise vücut taşları tekrar tekrar üretiyor olabilir. Bu durumda doktorunuzun kişiye özel tedavisini takip etmeniz gerekmektedir.

Nedenleri

Böbrek taşları genellikle tek bir nedene bağlı olarak oluşmazlar. İdrar özellikleriniz ise böbrekte taşın oluşmasına ortam hazırlayabilmektedir.

Böbrek taşının türünü bilmek, taşın üretilme sebebini anlamayı sağlamaktadır. Bu da taşın oluşmasını önlemek için yapılması gerekenleri belirlemektedir.

Kalsiyum Taşları: Çoğu böbrek taşı genellikle kalsiyum okzalat formundaki kalsiyum taşlarıdır. Oksalat, günlük olarak da karaciğer tarafından yapılır. Bazı meyve ve sebzelerin yanı sıra fındık ve çikolata, yüksek oksalat içeriğine sahiptir. Diyet faktörleri, yüksek dozda D vitamini, bağırsak ameliyatı ve çeşitli metabolik bozukluklar idrarda kalsiyum veya oksalat konsantrasyonunu artıran faktörlerdir.

Strüvit Taşları: İdrar yolu enfeksiyonu gibi bir enfeksiyona yanıt olarak oluşmaktadırlar. Bu taşlar hızlı bir şekilde büyüyebilir ve az belirti göstererek anlaşılmadan hacimleri artabilir.

Ürik asit taşları: Ürik asit taşları, çoğunlukla yeterli miktarda sıvı almayan veya çok fazla sıvı kaybeden, yüksek proteinli bir diyet yapan ve gut olanlarda oluşmaktadır. Genetik faktörler de ürik asit taşları oluşum riskini arttırabilmektedir.

Sistin taşları: Bu taşlar, böbreklerin bazı aminoasitlerin çok fazla oluşmasına neden olan kalıtsal bir hastalığa sahip kişilerde oluşur.

Risk Faktörleri

Ailede ve ya bireyin kendinde daha önce var olan böbrek taşları. Böbrek taşı bazı durumlarda kalıtsal bir rahatsızlık olarak boy göstermektedir. Aynı zamanda bireyin kendisinde daha önceden bir böbrek taşı oluşmuş ise daha sonra yenilerinin oluşması ihtimali çok yüksektir.

Dehidrasyon; yani vücut yeterince su alamaz ve ya aldığı suyun çoğunu kaybeder ise böbrek taşı riski artmış olur.

Çeşitli Diyetler; protein seviyesi yüksek yemek yemek bazı tür böbrek taşları risklerini arttırabilmektedir. Özellikle sodyum diyetleri, tuzlu diyetler böbreklerin filtreleyebildiğinden fazlasını biriktirmesine neden olmaktadır bu da böbrek taşı oluşumunu arttıran önemli faktörlerdendir.

Obezite; Belin olması gereken ölçülerden geniş olması, hızlı kilo artışı da böbrek taşı riskini arttıran sebeplerdendir.

Sindirim sistemi hastalıkları ve bu konuda yapılmış cerrahi müdahaleler, bazı ilaçlar da börek taşı oluşumu için zemin hazırlayabilmektedirler.

Belirtileri

Bir böbrek taşı böbreklerinizde gezmeye ve ya üreterinize geçmeye başlamadan taşı fark etmek zordur. Bu noktada fark etmenizi sağlayabilecek bazı belirtiler şunlardır:

 • Yan ve sırt ağrısı
 • Alt karın ve kasık ağrısı
 • İdrar ile gelen ağrılar
 • Koyu renkli idrar
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Sürekli idrara çıkma

Özellikle aşağıdaki belirtiler durumunda derhal doktorunuza danışınız:

 • Aşırı şiddetli ağrı
 • Rahat oturamama
 • Sürekli mide bulantısı ve kusma
 • Ateş ve titreme
 • İdrarda kan
 • İdrar yapımında zorluk

 

<Brokoli’nin mucize yararı

Kanser uzmanı Profesör Dominique Belpomme ve ekibinin yaptığı araştırma, brokolinin içinde bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendiren sulforafan maddesinin mide kanserine

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi özellikle mevsim geçişlerinde kadınların, erkeklerin hatta çocukların bile endişesi haline gelebiliyor. Çeşitli tedavileri mevcut; meditasyon, ilaçlar, çeşitli bitkisel
Canı sıkılan erken ölüyor

çok fazla canınızı sıkıyorsanız tehlikedesiniz demektir. Yapılan araştırmalar çok fazla sıkılanların ömürlerinin daha kısa olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar sıkıntıdan şikayet

Gündüz uykusu zihin açıyor

Yapılan bir araştırmaya göre öğle uykusu beynin öğrenme kapasitesini artırıyor ABD’DEKİ California üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, gündüz uykusunun beynin
Sesinizi kaybetmeyin!

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Öğüt, hastanenin Ses ve Konuşma Bozuklukları

Amilaz Değeri Nedir?

Amilaz, vücutta insan tükürüğünde ve pankreas salgısında bulunan bir enzimdir.  Vücutta karbonhidratların parçalanmasında görev almaktadır. Amilaz Değeri Nedir? Değerin Yüksekliği