Burun Kanaması Durdurma

Burun kanaması her ne kadar çok fazla kan kaybı olmasa da insanları fazlaca etkileyen bir durumdur. O panik ile baş geriye doğru yaslanabilmekte fakat bu durum kişi için kanamayı daha zararlı hale getirebilmektedir. Kanın burundan boğaza akmasına neden olarak, kişinin boğulmasına, kusmasına sebebiyet vermektedir. İşte 5 dakikada Burun Kanaması Durdurma Yöntemleri

Buz

Bir buz kompresi ile burun kanamanızı kolaylıkla durdurabilirsiniz. Rahat bir şekilde oturarak kanayan burnunuza buz kompresi yapın. Başınız kalbinizin üst seviyesinde olmalıdır. Başınız kanın dışarı akması için öne eğili olmalıdır.

Kırmızı Biber

Biber ağız yoluyla alındığında vücuttaki kan akışını kontrol eden bir baharattır. 1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı kadar biberi karıştırıp için böylece burun kanamanızı durdurabilirsiniz. Daha hızlı sonuç almak için direkt burnunuza da uygulayabilirsiniz.

Vazelin-Hindistan Cevizi Yağı

Vazelin ve ya hindistan cevizi yağı burun içine ince bir tabaka halinde uygulanarak da burun kanamaları önlenebilir. Çok önerilen bir yöntem değildir. Burunun fazla iç kısımlarına sürmemek gerekir. İki madde de Akciğere gitmesi durumunda sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi kanın pıhtılaşmasına neden olur. Kanayan burnunuza elma sirkesine batırılmış pamuk ile deliğinden bastırın. Yaklaşık 10 dakika tutun ve kanamanızın durduğunu göreceksiniz.

El İle Bastırma

Kanayan burnunuza baskı yapın. Bu durum kanın pıhtılaşmasını sağlayacak ve kanamayı durduracaktır. Rahat bir şekilde oturun ve ağzınızdan nefes alın. Başınızı öne eğin ve 10 dakika boyunca baş parmağınız ve işaret parmağınızla burnunuzun kemikli bölgesinin hemen altından sıkıştırın.

Soğuk Metal

Herhangi soğuk bir metal eşyayı boynunuzun arkasında koyun. Bir kaç dakika bu şekilde bekleyin. Bunu buz ile de yapmanız mümkündür. Kanamanın geçmesini sağlayacaktır.

<

Veremi ciddiye alın

Kızılay Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ethem ünver, Türkiye’de her yıl 25 bin kişide tüberküloz hastalığı görüldüğünü hatırlatarak; “Başta

Agorafobi Nedir?

İnsanlar birçok şeyden korkabilirler ve her bir korku türünün kendine özgü ismi ve tedavisi vardır. Peki Agorafobi Nedir? Nasıl tedavi edilir?


Kış Hamileleri Dikkat

Kış aylarında yaşanan hamilelik dönemi yaz aylarına göre daha farklı geçmektedir. Havaların soğuk olması, hastalıkların çoğalması, güneşin etkilerinin azalması ve

Kök hücre tedavisi

 Cildimizin yenilenmesi,saçımızın uzaması,yaralarımızın iyileşmesi gibi birçok onarım faaliyeti kök hücreler sayesinde gerçekleşir.İnsan vücudunun en çok dış yaralanmalara maruz kalan organlarından