“Çamaşır Suyu”na Dikkat!

Çamaşır suyu, çoğu kişi tarafından temizlik malzemesi olarak fazlaca kullanılmaktadır. Gerek banyo ve tuvaletlerde gerekse mutfakta kullanılan bu temizlik malzemesinin zararları saymakla bitmiyor.

İlk olarak çamaşır suyunun cilt ile teması halinde ciltte çeşitli yaralar oluşabilmekte, çeşitli deri hastalıklarını tetikleyebilmektedir. Özellikle başka kimyasal temizleyiciler ile birlikte kullanılınca çamaşır suyu kişileri zehirlemekte hatta ölümcül hastalıklara yol açabilmektedir.

Sadece deri teması değil solunum yoluyla da insan vücudunu etkilediği bilinmektedir. Soluma ile vücuda alınan çamaşır suyu çeşitli solunum yolları hastalıklarına neden olmaktadır. Özellikle sıklıkla bu ürünleri kullanan kişilerde astım görülme oranı yüksektir.

Yapılan çalışmalarda çamaşır suyunun bir etkisi daha bulundu. Bu tür kimyasal temizleyiciler kullanan kişilerin akciğer kanserine yakalanma riskinin arttığı sonucuna ulaşıldı. Düzenli olarak bu tür temizlik ürünü kullanan, nefes ile vücuda alan kişilerde kronik akciğer rahatsızlıkları görülme riskinin %32 oranında arttığı görülmüştür.

<

Kola kemik düşmanı!

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, içerisinde kafein bulunan kolanın sodyum açısından da