Çinko İçeren Yiyecekler

Bağışıklık sisteminden, kas gelişimine; vücut hücrelerinin yenilenmesinden, hormonal sisteme çinkonun vücutta birçok yararı vardır. Peki ya Çinko İçeren Yiyecekler nelerdir? Hangi yiyeceklerden günlük çinko ihtiyacını karşılayabiliriz?

Hindi ve Kuzu Eti

Bu etler günlük çinko ihtiyacının neredeyse yarısını karşılayacak kadar çinko içeriğine sahiptirler. Yemeklerinizde tavuk eti yerine bu iki et seçeneğini kullanmanızı önerebiliriz.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği de fazla miktarda çinko içeriğine sahip yiyeceklerdendir. Bu sayede de kadınlarda meme kanseri riskini, erkeklerde ise prostat riskini düşürmektedir.

Yer Fıstığı

Yer fıstığı da çinko kaynağı olarak önemli bir konumdadır, fakat fazla kalorili olmasından dolayı çok tüketilmesi önerilmemektedir.

Susam

Susam, çinko içeriği ile birlikte kalsiyum içeriğine de sahiptir. Bu sebeple özellikle gelişme çağındaki çocuklar tarafından tüketilmesi, çocukların gelişimine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Fasulye-Barbunya

Fasulye ve barbunya gibi baklagiller de çinko yönünden oldukça zengindir. Et yemek istemeyen kişiler için çinko kaynağı olarak tüketilmesi önerilmektedir.

 

<Otofaji Nedir?

Otofaji kelimesi stresin arttığı, hızlı yaşamın hüküm sürdüğü günümüzde akıllarda yer etmeye başladı. Peki ya Otofaji Nedir? Otofaji stresten beslenir. Kişinin

Mandalinanın Faydaları

Mandalina hoş bir lezzet sunmaktan çok daha fazlasını yapar. Kanseri önleme ve kilo vermeyi gibi sağlık yararları vardır. Kanser Araştırmalar,D Vitamini Eksikliği

Prevalence and Vitamin D Deficiency And Associated Factor in Turkey isimli D vitamini üzerine yapılan araştırmada Türkiye’de 10 kişiden 9’unda

Erken Menopoz Nedenleri

Genellikle kadınların menopoz dönemi başlangıcı için yaş ortalaması 40 ile 58 arasındadır. Fakat bazı durumlarda 40 yaşının altındaki kadınlarda da