Çinko İçeren Yiyecekler

Bağışıklık sisteminden, kas gelişimine; vücut hücrelerinin yenilenmesinden, hormonal sisteme çinkonun vücutta birçok yararı vardır. Peki ya Çinko İçeren Yiyecekler nelerdir? Hangi yiyeceklerden günlük çinko ihtiyacını karşılayabiliriz?

Hindi ve Kuzu Eti

Bu etler günlük çinko ihtiyacının neredeyse yarısını karşılayacak kadar çinko içeriğine sahiptirler. Yemeklerinizde tavuk eti yerine bu iki et seçeneğini kullanmanızı önerebiliriz.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği de fazla miktarda çinko içeriğine sahip yiyeceklerdendir. Bu sayede de kadınlarda meme kanseri riskini, erkeklerde ise prostat riskini düşürmektedir.

Yer Fıstığı

Yer fıstığı da çinko kaynağı olarak önemli bir konumdadır, fakat fazla kalorili olmasından dolayı çok tüketilmesi önerilmemektedir.

Susam

Susam, çinko içeriği ile birlikte kalsiyum içeriğine de sahiptir. Bu sebeple özellikle gelişme çağındaki çocuklar tarafından tüketilmesi, çocukların gelişimine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Fasulye-Barbunya

Fasulye ve barbunya gibi baklagiller de çinko yönünden oldukça zengindir. Et yemek istemeyen kişiler için çinko kaynağı olarak tüketilmesi önerilmektedir.

 

<Karaciğer Yetmezliği

Karaciğer yetmezliği; karaciğerin büyük bölümlerinin onarılamayacak kadar hasar gördüğü ve karaciğerin artık işlev göremediğinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Karaciğer yetmezliği,
Sindirimi Kolay Yiyecekler

Soğuk kış günlerinin de gelmesiyle hareketler iyice kısıtlanmaktadır. Yaz kadar hareket etmeyen vücut, sindirim konusunda da yazdan daha aşağıda kalmaktadır.
Diş Teli Çeşitleri

Kusursuz dişlere doğuştan sahip olan çok az şanslı insan var, ancak ortodontik tedavi ile dişlerde fark yaratılabilmekte. Şu anda çok

Maydanozun Yararları

Maydanoz çok sevilmeyen bir yeşillik olsa da insan için fazlasıyla önemli yararları mevcuttur. Direkt yenilmese bile çeşitli yiyecekler ile birlikte