Cinsel İsteksizliğe Sebep Olan Etmenler

Günlük hayatta yaşanan bir çok fiziksel, psikolojik, fizyolojik olaylar cinsel hayatı etkilemektedir. Bazı durumlarda cinsel isteksizlik duyulabilmektedir. Cinsel İsteksizliğe Sebep Olan Etmenler :

Sosyal ve profesyonel hayatta yaşanan sorunlar, beslenme düzeni gibi sorunlar cinsel isteksizlik oluşturabilmektedir. Fakat cinsel isteksizlik durumu çeşitli şekillerde çözüme kavuşabilmektedir.

Hamile Kalma Korkusu: Bu gibi durumun çözümünde bunun çeşitli korunma yöntemlerinin ve ilaçların olduğu bilincinde olmak yeterli olacaktır. Bunları kullanarak bu korkudan uzaklaşılabilir.

Dış Görünüş Beğenmeme: Cinsel hayat için kişilerin sadece karşı tarafı değil kendilerini de beğenmeleri gerekmektedir. Bu gibi durum ile cinsel isteksizlik yaşayan kişinin kendi vücudu ile barışık olması gerekmektedir. Dış dünyada dayatılan vücut tiplerinden arınarak, kendi vücudundan utanmamalıdır.

Yakınlaşma Korkusu: Geçmişte yaşanılan olaylardan dolayı bazı kişilerin sonraki hayatlarında etkilerinden kurtulamayarak bunu cinsel hayatlarına da yansıtırlar. Bu durumda geçmişi geride bırakmak ve herkesin ve her durumun aynı olmadığını bilmek iyi gelecektir.

Yoğun İş Hayatı, Stres: Kişi çalışıyor ise iş temposu, okuyor ise ne olacak endişesi ile yoğun bir stres yaşar ise bu durum da cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir.

İletişimsizlik: Çiftlerin birbiri ile olan iletişimi her durumda olduğu gibi cinsel hayatta da çok önemlidir. Çoğunlukla kadınlarda görülen korku ve kaygılardan eşine bahsetmeme durumu, çeşitli toplumsal baskılar, istek ve arzularını ifade edememe durumları da cinsel isteksizlik oluşturmaktadır. Bu durum karşılıklı konuşarak, anlaşarak çözülebilecek bir durumdur. Konuştukça ve çiftler birbirlerini anlayarak daha iyi tanıyınca cinsel hayatları daha yoluna girecektir.

Bazı Hastalıklar: Yüksek tansiyon, kansızlık gibi hastalıklarla birlikte çeşitli hastalıklar amacıyla kullanılan ilaçlar da cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Bu gibi durumda doktorunuza bu durumdan da bahsetmenizi öneririz. Ayrıca bu gibi cinsel isteği tetikleyen hormonların yeterli ve düzgün olmadığı durumlarda da isteksizlik boy göstermektedir. Bu gibi durumlarda çeşitli hormon testleri yaptırarak, mümkün olan tedavileri uygulayarak düzenli bir cinsel hayat mümkündür.

Ağrılı Cinsel İlişkiler: Çeşitli enfeksiyonlar, vajina kuruluğu gibi durumlarda cinsel ilişkiler kadınlar için çok ağrılı geçmektedir. Bu durumdaki kadınlarda cinsel isteksizlik başlamaktadır. Fakat bu gibi durumlar tedavi edilerek bunun önüne geçmek mümkündür.

 

<Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak Yeme Alışkanlığı günümüzde birçok insanda görülmeye başladı. Çocukların ve gençlerin yaklaşık yarısı tırnaklarını yiyor. İleriki yaşlarına kadar tırnak yiyen
Tansiyon Düşüren Besinler

Çeşitli sebeplerden yüksek tansiyon birçok kişide görülmeye başlanmıştır. Fazla kilo, sigara kullanımı, stres ve ya heyecan ile tansiyon yükselmektedir. Peki

Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Kalp çarpıntısı, kalp atışlarının hızlanması anlamına gelir. Kalp çarpıntısının birçok sebebi olabilmektedir. Nedenini öğrenmeli ve bir hastalığınız var ise doktorunuza