Cinsel İsteksizliğe Sebep Olan Etmenler

Günlük hayatta yaşanan bir çok fiziksel, psikolojik, fizyolojik olaylar cinsel hayatı etkilemektedir. Bazı durumlarda cinsel isteksizlik duyulabilmektedir. Cinsel İsteksizliğe Sebep Olan Etmenler :

Sosyal ve profesyonel hayatta yaşanan sorunlar, beslenme düzeni gibi sorunlar cinsel isteksizlik oluşturabilmektedir. Fakat cinsel isteksizlik durumu çeşitli şekillerde çözüme kavuşabilmektedir.

Hamile Kalma Korkusu: Bu gibi durumun çözümünde bunun çeşitli korunma yöntemlerinin ve ilaçların olduğu bilincinde olmak yeterli olacaktır. Bunları kullanarak bu korkudan uzaklaşılabilir.

Dış Görünüş Beğenmeme: Cinsel hayat için kişilerin sadece karşı tarafı değil kendilerini de beğenmeleri gerekmektedir. Bu gibi durum ile cinsel isteksizlik yaşayan kişinin kendi vücudu ile barışık olması gerekmektedir. Dış dünyada dayatılan vücut tiplerinden arınarak, kendi vücudundan utanmamalıdır.

Yakınlaşma Korkusu: Geçmişte yaşanılan olaylardan dolayı bazı kişilerin sonraki hayatlarında etkilerinden kurtulamayarak bunu cinsel hayatlarına da yansıtırlar. Bu durumda geçmişi geride bırakmak ve herkesin ve her durumun aynı olmadığını bilmek iyi gelecektir.

Yoğun İş Hayatı, Stres: Kişi çalışıyor ise iş temposu, okuyor ise ne olacak endişesi ile yoğun bir stres yaşar ise bu durum da cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir.

İletişimsizlik: Çiftlerin birbiri ile olan iletişimi her durumda olduğu gibi cinsel hayatta da çok önemlidir. Çoğunlukla kadınlarda görülen korku ve kaygılardan eşine bahsetmeme durumu, çeşitli toplumsal baskılar, istek ve arzularını ifade edememe durumları da cinsel isteksizlik oluşturmaktadır. Bu durum karşılıklı konuşarak, anlaşarak çözülebilecek bir durumdur. Konuştukça ve çiftler birbirlerini anlayarak daha iyi tanıyınca cinsel hayatları daha yoluna girecektir.

Bazı Hastalıklar: Yüksek tansiyon, kansızlık gibi hastalıklarla birlikte çeşitli hastalıklar amacıyla kullanılan ilaçlar da cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Bu gibi durumda doktorunuza bu durumdan da bahsetmenizi öneririz. Ayrıca bu gibi cinsel isteği tetikleyen hormonların yeterli ve düzgün olmadığı durumlarda da isteksizlik boy göstermektedir. Bu gibi durumlarda çeşitli hormon testleri yaptırarak, mümkün olan tedavileri uygulayarak düzenli bir cinsel hayat mümkündür.

Ağrılı Cinsel İlişkiler: Çeşitli enfeksiyonlar, vajina kuruluğu gibi durumlarda cinsel ilişkiler kadınlar için çok ağrılı geçmektedir. Bu durumdaki kadınlarda cinsel isteksizlik başlamaktadır. Fakat bu gibi durumlar tedavi edilerek bunun önüne geçmek mümkündür.

 

<

Adet kanaması düzensizlikleri

Adet kanaması düzensizliklerinin yaklaşık %25’i üreme organları ile ilgili hastalıklardan kaynaklanırken, geri kalan %75’inde hormonal düzensizlikler düzensiz adet kanamasının sebebidir.
Kuşburnu Çayı Faydaları

Kuşburnu, meyve olarak yenilebilir ve bazen reçel, jöle ve şurupta kullanılabilirler. Kuşburnu çayı sizi hastalıktan korumaya yardımcı olabilecek birçok özelliğe

Vajinal yenileme

Bu da kadınlar arasında yeni moda oldu… Yaş veya doğumlara bağlı olarak vajinanın gevşemesi sonucu oluşan estetik görünümü düzeltmeye ve
Cinsel İlişki Sonrası Kanama

Cinsel ilişki sonrasında kadınlarda vajinada çeşitli sebeplerden kanamalar gerçekleşebilmektedir. Eğer kanama olduysa vajinanıza birkaç gün vermeniz gerekebilir. Bu süre zarfında
Göz Bakımında Yapılan Hatalar

Uyandığınız andan itibaren geceleri ışıkları kapattığınızda onlara güvenirsiniz. Ama gözlerine gerçekte hak ettikleri bakımı yapıyor, özeni gösteriyor musunuz? İşte Göz Bakımında

Gastrit Tedavisi

Gastrit tedavisi, özel nedenlere bağlıdır. Nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar veya alkolden kaynaklanan akut gastrit, bu maddelerin kullanımını durdurarak kurtulunabilir. Gastrit tedavisinde