Çocuk Dişleri İçin Doğru Sanılan Yanlışlar

Ebeveynler çocuklarının diş sağlığı ile bazı konularda doğru zannettikleri fakat yanlış bilgilere sahiptir. Kulaktan kulağa yayılan bu bilgiler çocukların diş sağlığını olumsuz etkilemektedir. Pedodonti Uzmanı Dr. Ceren Güney Tolgay Ntv haberde bu konuya dikkat çekerek bu yanlışların neler olduğunu belirtti. İşte Çocuk Dişleri İçin Doğru Sanılan Yanlışlar ….

Diş sağlığı için yapılan bakımın ve ya alınan önlemlerin bebeklik döneminde başlaması gerekmektedir.İlk diş çıkmasından itibaren çocuğun diş bakımı yapılmalıdır. Aksi takdirde çocukların ileride diş problemleri yaşama riski artmaktadır. Zamanında fark edilmeyen ve ya iyi bakılamayan dişler ergin birey iken diş çürümeleri, hatta diş dökülmeleri olarak kendini göstermektedir.

Doğru Bilinen Yanlışlar:

Yanlış: Süt dişleri dökülecek, bu yüzden tedavi edilmelerine gerek yok.

Doğru: Süt dişleri sadece bulunduğu süre içerisinde çocuğun çiğneme, konuşma gibi fonksiyonları yerine getirmesini sağlamaz. Ayrıca kendinden sonra gelecek diş için de ağız estetiği açısından yer korur. Düşmesi gereken zamandan erken düşen süt dişleri yer tutma görevini tam olarak yerine getiremez. Sonrasında dişlerde çarpıklık, konuşma problemleri gibi sorunlar ile çocuğun karşısına çıkabilmektedir.

Yanlış: Çocuğum şeker, çikolata yemiyor, bu yüzden dişleri çürümez.

Doğru: Günlük hayatta tüketilen karbonhidratlar da dişin dış yüzeyine yapışır ve dişlerin çürümesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle şeker vb yiyecekler tüketmese bile diş çürümesi riski mevcuttur bu sebeple fırçalamak önem kazanmaktadır.

Yanlış: Bebeğimin süt dişleri tamamlanmadı, fırçalamaya gerek yok.

Doğru: Bebeklerde fırçalama ilk dişin çıkmasıyla başlamalıdır. Dr. Ceren Güney Tolgay bu konuda “bebeklerde ağızda ilk dişin görülmesiyle birlikte annenin parmağına takılabilen “parmak fırçaları” ya da 0-3 yaş fırçalarıyla dişler temizlenmeye başlanmalı. 3 yaşına kadar flor içermeyen diş macunları diş fırçasına sürüntü şeklinde uygulanarak, 3 yaşından itibaren, çocuğun tükürmeyi de öğrenmesiyle birlikte florlu diş macunlarıyla günde 2 kez fırçalanmalı” diyerek fırçalamanın önemini belirtti.

Yanlış: Sallanmaya başlayan süt dişlerine dokunursak kalıcı dişi yamuk çıkar.

Doğru: Aksine dişi sallanan çocuk sallanmaya başlayan dişini yavaş yavaş diliyle ve ya parmağıyla oynatarak, elma ve ya salatalık gibi sert yiyecekler ısırarak, dişin kendiliğinden düşmesi sağlamalıdır. Sallanan dişe hafifçe dokunmak yerine gelen dişe bir etki göstermemektedir. Eğer süt diş düşmeden alttan diş çıkmaya başlanırsa bir doktor tarafından süt dişi çekilmelidir.

Yanlış: Süt dişine kanal tedavisi yapılmaz, kalıcı dişe zarar verir.

Doğru: Süt dişi bir sonraki diş için yer tutucu görevi görmektedir. Bu nedenle süt dişleri de çürüyünce ve ya daha da ileri düzeyde ise tedavi edilmelidir. Süt dişine yapılan kanal tedavisi, o dişin sinirlerine ve köküne yapılan bir tedavidir. Kalıcı dişe bu sebepten herhangi bir zarar vermez.

Yanlış: Diş çürüğü bulaşıcı değildir.

Doğru: Diş çürüğüne sebep olan mikroorganizmalar tükürük ile bulaşabilmektedir. Özellikle yetişkin bireylerin çocuğu öpmesi ya da kendi kullandığı çatal, kaşık ile yedirmesi ve ya emziği temizlemek amaçlı kendi emmesi yetişkin bireyin ağzında var olan çürük bakterilerinin bebeğe geçmesine neden olmaktadır.

Yanlış: Çocuklar ilk diş muayenelerine dişi ağrıyınca götürülmelidir.

Doğru: Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi (AAPD) bebeklerde ilk diş muayenesinin en geç 1 yaşından itibaren yapılması gerektiğini söylemektedir. Uzm. Dr. Ceren Güney Tolgay 6 ayda bir diş kontrolü yapılması gerektiğini söyleyerek bu kontroller sayesinde çocukluk çağı çürüklerinin önlenebileceğini belirtmektedir.

<

Prezervatif Kullanırken Dikkat

Cinsel hastalıklardan korunmak amaçlı ve ya doğum kontrolü amaçlı kullanılan prezervatif yanlış kullanıldığında sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu
Bir Arada Tehlike Saçan Gıdalar

Günlük hayatta bazen sıklıkla birlikte tükettiğimiz besinler, birbiri ile birlikte tüketildiğinde yararlarını öldürebilmektedir. Birinin içerisindeki maddeler, diğerinin içerisindeki maddeler ile

Çoçuklarda Bitlenme

  Okul döneminde çocukları bekleyen en büyük tehlikelerden biri de bitlenmedir. Öğrencilerin okul sıralarında yan yana oturması ve üst üste