Çocuklarda Yüksek Ateş

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İhsan Şehla, ebeveynleri yüksek ateş hakkında bilgilendirdi. Birçok ebeveynin çocuklara yanlış müdahale yaptığını belirten Şehla, asla yapılmaması gerekenleri anlattı.

Ateş ölçümünde vücudun farklı yerlerinden ölçüm ile çocuğun ateşi var denilebilmektedir. Fakat bu ölçümlerin farklı yerlerde farklı değerleri vardır. Örneğin; koltuk altından 37, kulaktan 37,5 dereceyi geçtikten sonra ateşin varlığından bahsedilebilir.

Aileler hemen panik durumuna girse de orta derece ateşin (39 dereceye kadar olan ateş) çocukların mikroplara karşı savunma işlevlerini arttırdığı belirtiliyor. Bu nedenle Uzm. Dr. İhsan Şehla 38-38,5 dereceye kadar panik yapılmamasını, ateşe izin verilmesini önermektedir.

Ateş Nasıl Düşürülmeli?

Konu hakkında yapılması gerekenleri anlatan Dr. İhsan Şehla: “İlk adım üzerinin açılması, kıyafetlerinin inceltilmesi veya çıplak bırakılmasıdır.. Ortam ısısını düşürmek için de odanın soğutulması gerekir. Buna rağmen ateş yüksekliği devam eden çocuklara ılık ıslak uygulama (suyun sıcaklığı 29,4-32 derece, bu elin arkası veya dirsekle suya bakıldığında hafif ılık hissedilecek ısıdır) yapılmalı. Fiziksel önlemlere rağmen ateşi devam eden çocuklara, hekim tarafından önerilen ateş düşürücüler mutlaka önerilen miktarda ve aralıkta kullanılmalı.” dedi.

Yapılan Yanlışlar

Gereksiz İlaç Kullanımı: Ebeveynlerin tehlikeli sınırların çok altındayken bile ilaç kullandığını belirten Şehla, bu konuda ebeveynleri uyardı. Ateş düşürücülerin önerilenden sık ve ya fazla kullanılmaması konusunda uyardı. Çocuklar için önerilmeyen Aspirin, Metamizol gibi ilaçların kullanıldığını, bu ilaçların kullanımının çocuk üzerinde çeşitli hastalıklara neden olduğunu vurgulayarak, kullanılmamasını belirtti.

Soğuk Su-Buz Uygulama: Ateşi çıkan çocuklara soğuk su yerine ılık su uygulanmalıdır. Soğuk su çocuklarda hipotermi denilen ve hayatı tehdit eden bir duruma yol açmaktadır. Soğuk su ve buz sadece sıcak çarpması, malign hipertermi denilen durumlarda kullanılması gerekmektedir.

Antibiyotik Verme: Çocuklarda ateşlenmenin sebepleri genellikle virüslerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle antibiyotik kullanımı gereksiz olmaktadır. Bu nedenle doktor muayenesi olmadan ve doktor antibiyotik yazmadan çocuğa antibiyotik verilmemelidir.

Acil Müdahale Gerektiren Durumlar

  • Çocuk daha önce nöbet ve ya havale geçirmişse
  • Kronik akciğer hastalığı varsa
  • Doğumsal kalp hastalıkları varsa
  • Metabolik bir hastalık tanısı konulmuşsa
  • Yoğun sıvı kaybı varsa
  • Enerjisiz ve düşkün görünüyorsa
  • Vücutta döküntü varsa
  • Ateş 40 derecenin üzerindeyse
<Çoçuklarda Kıl Kurdu

Kıl kurdu hastalığı, özellikle çocuklarda rastlanan bir parazit türüdür. Dişileri 10, erkekleri 3 mm boyunda olan ve Enterobius vermicularis adı verilen bağırsak

hocam merhaba

Benim 7 yaşında komşumun kızı var.sağ kol dirseğinde ve sağ ayak üstüne şişme var.vücudundada belden altında kızarıklık var ve kızaran
Demir İçeren Yiyecekler

Demir eksikliği, en yaygın anemi şekli,vücutta az miktarda demir bulunmasının neden olduğu kırmızı kan hücrelerinin sayısındaki azalmadır. Yeterli miktarda demir
Adaçayı Faydaları

Kış aylarında sıklıkla kullanılan ada çayının sağlık yönünden de birçok faydası bulunmaktadır. Kurutulup çay olarak tüketilmesinin yanında, yemeklere lezzet vermesi