Çocukları mevsime göre besleyin

Havalar soğuyor, onların zihinsel fonksiyonlarını ve dolaşım sistemini güçlendirmek önem taşıyor.

Uzmanlar, okul çağındaki çocukların beslenmesinin özellikle zihinsel fonksiyonları güçlendirmek ve dolaşım sistemini güçlendirmek açısından önem taşıdığını söyledi.

Bursa Dörtçelik çocuk Hastanesi Başhekimi çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail özcan, "Havalar soğuyor, çocuklarınızı mevsimine göre besleyin. Peynir, süt, yoğurt, balık, tavuk, sığır eti, kuru baklagiller, meyve, sebze gibi gıdalar, beslenmenin temel taşlarını oluşturur." uyarısında bulundu. Bu gıdaların eksikliğinin iştah azalması, sindirim bozukluğu, baş ağrısı, ağız içi yaralar, kansızlık, uyku bozukluğu gibi sorunlara yol açabileceğini belirtti.

Uzm. Dr. özcan, "çocukların beslenmesini mevsimlere göre düzenlemek onları hastalıklardan koruma manasına geliyor. özellikle okula giden çocukların mevsimlere göre düzenlemek büyük önem taşımaktadır. Havaların soğumaya başladığı sonbaharda, çocukların vücut direncini artıracak gıdaların tercih edilmesi gerekir. Bugünlerde meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmeli. Portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi meyvelerle, taze fasulye, ıspanak, maydanoz, domates, patates, sivri biber, salatalık gibi sebzeler tercih edilmesini istiyoruz." dedi.

<


Süt dişlerin önemi

çok iyi fırçalanması gerekiyor… önemini, çürüdüğünde ve ağrıdığında fark ettiğimiz dişlerin bakımı çocukluk çağından itibaren başlar. Uzmanlar, dişleri fırçalamak için
Çoçuklarda Obezite

Bir çocuğun obeziteye yatkınlığını belirleyen etmenlerin başında genetik gelir. Bununla birlikte, çevresel etmenler, ailenin yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları, kültürel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir