Çoğul Gebelikte Yapılan Hatalar

Doğurma yaşının arttığı günümüzde tüp bebek tedavisi de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Tüp bebek tedavisinin artmasıyla çoğul gebelik de yaygınlaşmaya başladı. Kadın Hastalıkları ve Doğum, Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Atahan Güven, NTV habere Çoğul Gebelikte Yapılan Hatalar hakkında bilgi verdi.

Fazla Yemek

Çoğul gebelikte de normal gebelik gibi günlük ihtiyaçta; %40 karbonhidrat, %50 protein ve yağ alımı önemlidir. İkiz gebelikte günlük kalori alımı, hamile kalmadan önceki alımdan 600 kcal fazla olmalıdır. Fakat aksine pek çok anne ikiz bebek bekliyorum diyerek daha fazla yemektedir. Bu durum aşırı kilo alımının yanında sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Tek tip beslenmeden kaçınılmalıdır. Öğün porsiyonları küçültülmeli, aşırı bahratlı ve ya yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bu tür yiyecekler gebe kadının gaz, reflü ve ya hazımsızlık gibi problemler yaşamasına neden olur.

Günlük Hareketi Azaltmak

Yürüme, yüzme ve ya yoga günlük yapılabilen en güzel aktivitelerdir. Bu tür hareketler vücutta kan dolaşımını arttırır. Bu durum da pıhtılaşmayı önler. İkiz anne adayları için pıhtılaşma zaten sorun olabilmektedir. Bu nedenle aktiviteler kısıtlanmamalıdır. Anne adayı mutlaka aktif olmalıdır.

Ayrıca sürekli yatmak bağırsak hareketlerinin de engellenmesine yol açmaktadır. Bu durumda kabızlık baş göstermektedir. Yürüyüş yaparak anne adayı, vücudundaki ödemin atılımını, eklemlerinin çalışmasını ve vajinal doğumun daha kolay gerçekleşmesini sağlayabilir. Bu nedenle, anne adayların günlük yarım saat yürüyüş/egzersiz önerilmektedir.

Aşırı Spor Yapmak

Her şeyin bir ortası olması gerektiği gibi, sporun da belli bir miktar yapılması uygundur. Aşırı spor vücudun yorulmasına, hormonal bazı değişiklere böylece de erken doğumu tetiklemeye kadar gidebilen bir durumu mevcuttur. Eklemlere fazla yük bindirmeyen, daha öncelerden alışkın olduğunuz sporları tercih etmelisiniz. Günde yarım saat yüzme ideal olarak görülebilir. Ayrıca spor sırasında yeterli sıvı alınması da yapılan spor kadar önemlidir. Sıvı miktarının azalması rahim kasılmalarına neden olabilmektedir.

Yeterince Uyumamak

Her insanda olduğu gibi anne adaylarının da  günlük 8 saat uyuması gerekmektedir. Konu hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Melih Atahan Güven; “Az uyku zaten gebelikte azalmış olan immün direncin (bağışıklık sisteminin) daha da azalmasına ve buna bağlı enfeksiyonlara kolay yakalanmaya sebep olur. Hamilelikle beraber gece yarısı kramplarından sık idrara çıkmaya dek birçok nedenden dolayı anne adayının uyku düzeni bozulabiliyor. Ancak uykuya dalışın rahat olması için uyumadan iki üç saat önce yemek ve sıvı alımı kesilmeli, gerekirse yatmadan önce ılık bir duş alınmalı, kahve-çay gibi kafeinli içeceklerden özellikle uyku öncesi uzak durulmalı ve günün aynı saatlerinde uyumaya gayret gösterilmelidir” dedi.

<


Otofaji Nedir?

Otofaji kelimesi stresin arttığı, hızlı yaşamın hüküm sürdüğü günümüzde akıllarda yer etmeye başladı. Peki ya Otofaji Nedir? Otofaji stresten beslenir. Kişinin

Amilaz Değeri Nedir?

Amilaz, vücutta insan tükürüğünde ve pankreas salgısında bulunan bir enzimdir.  Vücutta karbonhidratların parçalanmasında görev almaktadır. Amilaz Değeri Nedir? Değerin Yüksekliği
Sperm radarı!

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Sheffield Üniversitesi’nde geliştirilen yeni metod hakkında şu bilgileri verdi:

Mobbing

Mobbing, iş yerindeki bir çalışanın ya da çalışanların duygusal istismarına yol açan çeşitli davranışları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Terim,