D Vitamini Eksikliği

Prevalence and Vitamin D Deficiency And Associated Factor in Turkey isimli D vitamini üzerine yapılan araştırmada Türkiye’de 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İnsanlarda D Vitamini Eksikliği görülmesinin kış aylarında daha da arttığı elde edilen sonuçlar arasında.

D vitaminin vücudun her bölgesine etki ettiğini söyleyen Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rüştü Serter, Türkiye şartlarında D vitamini sadece güneşten almanın yeterli olmadığını belirtmiştir.

Serter, yüksek miktarda D vitamini içeren somon, uskumru, ton balığı, yumurta, süt, brokoli ve maydanoz gibi yiyecekler tüketilmesi gerektiğini ancak bunların bile D vitamini ihtiyacını tam olarak karşılayamadığını belirtmiştir.

Halsizlik, yorgunluk ve depresyon gibi sonuçları doğuran D vitamini eksikliğinden şikayetin son zamanlarda daha da arttığını söyleyen Serter, D vitamini alımının doğru dozlarda olmasının önemini belirtmiştir. Fazla alınan D vitaminin de zararlı olduğunu söylemiştir. Bu sebeple D vitamini kullanımında bir doktora mutlaka danışılmalıdır. Kullanılacak doz; yaşa, cinsiyete ve ya vücuttaki D vitamini miktarına göre çeşitlilik göstermektedir ve bunu kişinin kendisinin karar vermesi mümkün olmamaktadır.

<Aslında şişmanlatmıyor!

Ekmeğin şişmanlatmadığını söyleyen uzmanlar doğru bilinen yanlışları açıkladı İstanbul Teknik üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu,Dikkat! Bahar çarpabilir!

Bazıları için özellikle baharın ilk günleri yorgun ve mutsuz geçiyor. Kendinde kolunu kaldıracak enerjiyi bulamıyor.  Bugünlerde uykusuzluk yaşıyor, kendinizi çok