Demir eksikliği tarih oluyor

Japonya pirinçte bulunan demirin 3 katı fazla demir içeren süper pirinç üretti.

Japonya’nın Tokyo üniversitesi araştırmacıları, demir eksikliğinin çözümü için normal pirinçte bulunan demirin 3 katı fazla demir içeren süper pirinç üretti.

üretilen pirincin demir eksikliği bulunan farelere verildiğinde farelerin 2 hafta içerinde iyileştiği gözlendi. Japon, Güney Kore ve Danimarkalı araştırmacıların ürettiği süper pirinç ile demir eksikliğinin artık tarih olacağı belirtiliyor.

Projenin araştırmacılarından Profesor Naoko Nishizawa yaptığı açıklamada, “Dünya nüfusunun neredeyse yarısı demir eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunlarından etkileniyor. ürettiğimiz süper pirinçle bu sorunu bitirmeye yardımcı olacağımızı umuyoruz” dedi.

Genetik mühendisliği ürünü olan süper pirincin özelikle fakir ve gelişmekte olan ülkelerde ekimine teşvik edileceği belirtiliyor.

İHA

<


Ağlamanın faydaları

“Eğer dökmeseydik, gözümüz kuru ve aşırı hassas olacaktı.”  “Size ağlamayın demeyeceğim; çünkü her gözyaşı şerden akmaz.” diyordu Gandalf, J.R.R. Tolkien’in

Uzun yaşamın sırrı

Yaşam süresi, ne kadar gülündüğüne bağlı… ABD’de yapılan bir araştırma sonuçları, ”ne kadar çok gülünürse o kadar uzun yaşanacağını” ortaya
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir