Demir İçeren Yiyecekler

Demir eksikliği, en yaygın anemi şekli,vücutta az miktarda demir bulunmasının neden olduğu kırmızı kan hücrelerinin sayısındaki azalmadır. Yeterli miktarda demir olmazsa, vücudunuz yeterli miktarda hemoglobin üretemez. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde vücudun dokularına oksijen taşınmasını mümkün kılan bir madde olduğundan bu taşınma gerçekleşemez. Sonuç olarak, zayıf, yorgun ve sinirli hissedebilirsiniz. Kadınların yaklaşık %20’si, hamile kadınların %50’si ve erkeklerin %3’ü demir eksikliği çekmektedir. Çoğu durumda çözüm demir içeren yiyecekler tüketmektir.

Vücut Demiri Nasıl Kullanır?

Demirle yemek yediğiniz zaman, demir vücudunuza çoğunlukla ince bağırsağınızın üst kısmı yoluyla emilir.

Diyet demirinin iki şekli vardır: Kırmızı et, balık ve kümes hayvanları (et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri hem heme hem de non-heme demir içerir) gibi başlangıçta hemoglobin içeren hayvansal gıdalarda bulunur. Vücudunuz heme kaynaklarının en fazla olan demirini emer. Çoğu nondemir, bitki kaynaklarından elde edilir.

Nasıl karşılanır?

Kadınların özellikle doğum yapacak yaşa gelmiş olanların vücutlarında demire daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Erkeklerde bu oran daha düşüktür.

Özellikle C vitamini açıcından zengin gıdalar aynı zamanda Demir İçeren Yiyecekler dendir.

Et, deniz ürünleri; çok bilinmese de bu yiyeceklerin de demir içeriğinden zengin olduğu bulunmuştur.

Ispanak; ıspanağın demir içeriğine sahip olduğunu bilmeyen yoktur. Çamurlu olmasından ve taş yapma ihtimalinden dolayı yapılırken güzelce yıkanması gereklidir.

Kurutulmuş Domates; ortalama günlük ihtiyacın yarısını karşılamaya yetecek kadar demir içeriğine sahiptir.

Kuru Erik; günlük ihtiyacın yaklaşık %9’unu karşılayabilmektedir.

Kuru üzüm; vücudun demiri emilimini arttırmaya yardımcı olur. Özellikle C vitamini bakımından zengin yiyecekler ile birlikte tüketildiğinde vücudun demir ihtiyacını karşılamada daha da etkilidir.

Hurma; ölçülü miktarda yendiğinde demir ihtiyacını karşılamaya yardımcıdır. Ölçülü denilmesinin sebebi de hurmanın içindeki yüksek kalori ve şekerdir. Bu sebeple fazla yenilmesi kilo alınmasına neden olmaktadır.

Kuru Kayısı; günlük demir ihtiyacının %19’unu karşılayan kuru kayısı aynı zamanda kemik gelişimine, kalp sağlığının korunmasına da katkıda bulunmaktadır.

Nar; nar demir takviyesinin yanı sıra vücuttaki kanı temizlemesiyle de bilinmektedir. Aynı zamanda tansiyonu düşürür ve hafızayı güçlendirir. Bu sebeple, her gün nar yenilmesi ve ya suyunun içilmesi önerilmektedir.

Dut; dutu zamanında yaş, zamanı olmadığında ise kuru olarak tüketebilirsiniz. Dut demir ve lif açısından çok zengin bir meyvedir. Günlük ihtiyacın yaklaşık %30’unu karşılayabilmektedir.

<

Egzama ‘ya Dikkat

Derinize ilk baktığınızda egzama olup olmadığını kesin olarak söylemek zor olabilir. Şüphelendiğiniz bir durum olduğunda bir dermatoloğa danışmayı unutmayınız. DoktorDiyette Ekmeği Kesmeyin

Diyete giren kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biridir ekmeği komple kesmek. Vücudun karbonhidratlara da ihtiyacı olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyetetik Uzmanı

Demans Hastalığı

Demans Hastalığı beyni olumsuz etkileyen hastalıklardan biridir. Kişinin motor hareketlerinde yavaş yavaş gerileme olması ve sonrasında da tamamen kaybetmesi hastalığıdır.
Balın Faydaları

Vücuda bir çok yararı olan, kilo aldırmayan ve damak zevkine hitap eden yiyecek bal. Her gün yenilmesiyle vücutta birçok etki

Göz Bakımında Yapılan Hatalar

Uyandığınız andan itibaren geceleri ışıkları kapattığınızda onlara güvenirsiniz. Ama gözlerine gerçekte hak ettikleri bakımı yapıyor, özeni gösteriyor musunuz? İşte Göz Bakımında

Çocuklarda Yüksek Ateş

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İhsan Şehla, ebeveynleri yüksek ateş hakkında bilgilendirdi. Birçok ebeveynin çocuklara yanlış müdahale yaptığını belirten