Demir İçeren Yiyecekler

Demir eksikliği, en yaygın anemi şekli,vücutta az miktarda demir bulunmasının neden olduğu kırmızı kan hücrelerinin sayısındaki azalmadır. Yeterli miktarda demir olmazsa, vücudunuz yeterli miktarda hemoglobin üretemez. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde vücudun dokularına oksijen taşınmasını mümkün kılan bir madde olduğundan bu taşınma gerçekleşemez. Sonuç olarak, zayıf, yorgun ve sinirli hissedebilirsiniz. Kadınların yaklaşık %20’si, hamile kadınların %50’si ve erkeklerin %3’ü demir eksikliği çekmektedir. Çoğu durumda çözüm demir içeren yiyecekler tüketmektir.

Vücut Demiri Nasıl Kullanır?

Demirle yemek yediğiniz zaman, demir vücudunuza çoğunlukla ince bağırsağınızın üst kısmı yoluyla emilir.

Diyet demirinin iki şekli vardır: Kırmızı et, balık ve kümes hayvanları (et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri hem heme hem de non-heme demir içerir) gibi başlangıçta hemoglobin içeren hayvansal gıdalarda bulunur. Vücudunuz heme kaynaklarının en fazla olan demirini emer. Çoğu nondemir, bitki kaynaklarından elde edilir.

Nasıl karşılanır?

Kadınların özellikle doğum yapacak yaşa gelmiş olanların vücutlarında demire daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Erkeklerde bu oran daha düşüktür.

Özellikle C vitamini açıcından zengin gıdalar aynı zamanda Demir İçeren Yiyecekler dendir.

Et, deniz ürünleri; çok bilinmese de bu yiyeceklerin de demir içeriğinden zengin olduğu bulunmuştur.

Ispanak; ıspanağın demir içeriğine sahip olduğunu bilmeyen yoktur. Çamurlu olmasından ve taş yapma ihtimalinden dolayı yapılırken güzelce yıkanması gereklidir.

Kurutulmuş Domates; ortalama günlük ihtiyacın yarısını karşılamaya yetecek kadar demir içeriğine sahiptir.

Kuru Erik; günlük ihtiyacın yaklaşık %9’unu karşılayabilmektedir.

Kuru üzüm; vücudun demiri emilimini arttırmaya yardımcı olur. Özellikle C vitamini bakımından zengin yiyecekler ile birlikte tüketildiğinde vücudun demir ihtiyacını karşılamada daha da etkilidir.

Hurma; ölçülü miktarda yendiğinde demir ihtiyacını karşılamaya yardımcıdır. Ölçülü denilmesinin sebebi de hurmanın içindeki yüksek kalori ve şekerdir. Bu sebeple fazla yenilmesi kilo alınmasına neden olmaktadır.

Kuru Kayısı; günlük demir ihtiyacının %19’unu karşılayan kuru kayısı aynı zamanda kemik gelişimine, kalp sağlığının korunmasına da katkıda bulunmaktadır.

Nar; nar demir takviyesinin yanı sıra vücuttaki kanı temizlemesiyle de bilinmektedir. Aynı zamanda tansiyonu düşürür ve hafızayı güçlendirir. Bu sebeple, her gün nar yenilmesi ve ya suyunun içilmesi önerilmektedir.

Dut; dutu zamanında yaş, zamanı olmadığında ise kuru olarak tüketebilirsiniz. Dut demir ve lif açısından çok zengin bir meyvedir. Günlük ihtiyacın yaklaşık %30’unu karşılayabilmektedir.

<

Otofaji Nedir?

Otofaji kelimesi stresin arttığı, hızlı yaşamın hüküm sürdüğü günümüzde akıllarda yer etmeye başladı. Peki ya Otofaji Nedir? Otofaji stresten beslenir. Kişinin
Papatya Çayı Faydaları

Papatya çayı hafifliği ve kokusuyla sinir sistemine iyi gelmektedir. Stresten uzak durmaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanında papatya çayının bilinmeyen birçok
Tere Faydaları

Tere Faydaları saymakla bitmiyor. Akciğer kanserinden korunmada rolü büyük olan terenin daha birçok faydası ortaya çıktı. Anadolu’da bitki araştırmaları yapan

Sindirimi Kolay Yiyecekler

Soğuk kış günlerinin de gelmesiyle hareketler iyice kısıtlanmaktadır. Yaz kadar hareket etmeyen vücut, sindirim konusunda da yazdan daha aşağıda kalmaktadır.
Çocuklara Günde İki Atıştırmalık

İngilizler tarafından yapılan araştırmalarda çocuklar için günlük olarak tüketilebilecek maksimum atıştırmalık miktarının 100 kalorilik iki atıştırmalık olması gerektiği sonucuna ulaşıldı.