Dikkat! Sıcak ve nemli havalar astım nöbetlerini tetikliyor!

Dikkat! Sıcak ve nemli havalar astım nöbetlerini tetikliyor!
 
Astım hastaları için havadaki en uygun nem miktarının %30 ila %50 arasında söyleyen KadıköyŞifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi uzmanı Dr. Cengiz Şen yaz aylarında yaşanan yoğun nem miktarı sebebiyle astım nöbet sıklığının arttığını belirtiyor. 
 
Astım hastalığı;  akciğerlerimizdeki hava yollarının   tıkanmasıyla meydana gelen ve nefes darlığına yol açan bir rahatsızlıktır. Bu tıkanmaya  infeksiyonlar, alerjik maddeler, bazı besin ve  ilaçlar,  reflu hastalığı gibi  birçok etken neden olabileceği gibi, soluduğumuz havanın kirlilik derecesi , ısısı  ve nem oranı da sebep olabilmektedir. 
 
Yaz aylarında maruz kaldığımız sıcak  hava ve yüksek nem astım  bulgularının ortaya çıkmasına neden olan tetikleyici faktörler arasında yer alır. 
 
Bu nedenle yaz aylarında; 
 
Sıcaklığın ve nemin  fazla olduğu saatlerde  dışarıda olmamak  ve bu saatlerde yorucu  fiziksel aktivitelerden sakınmak
 
Klimalı ortamlarda kalarak sıcaklığın ve nemin uygun şartlarda olmasını sağlamak.  Astımlı olgular için ortamdaki havanın en uygun nem miktarı yüzde 30–50 arasıdır.''
 
Klima kullanımında özellikle ortam sıcaklığının fazla soğutulmamasına , klimanın direkt kişin üzerine hava akımı vermemesine ve klima filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesine dikkat edilmesi gerekir.  Aksi halde klima zarar verebilir.
 
Küf sporları ve ev tozu akarları yüksek nemli ortamlarda artmaktadır.  Bu konuda yüksek hassasiyet gösterilmelidir.
 
Astım hastası olanların tatil için seçtiği konaklama yerlerinde halı kaplı olmayan odaları tercih etmesi gereklidir. Antialerjik yatak kılıfı kullanılması ev tozu akarı maruziyetini azaltacağı unutulmamalıdır.
 
Yaz aylarında sıklıkla kullanılan ve özellikle klor  ile dezenfekte edilen havuzlar, klor duyarlığı olan astım hastalarında nefes darlığına yol açabilmektedir.
 
Mutlaka yeterince sıvı alınmalı ve düzenli olarak kullanılan astım ilaçlarına sizi takip eden doktorunuzun önerileri doğrultusunda devam edilmelidir. 
<

Öfkenizi yenebilirsiniz!

VKV Amerikan Hastanesi’nden Uzman Psikolog Aslı Akkan bireylerin kendine en uygun yöntemi seçmesi sonucunda öfkeyle başa çıkılabileceğini söylüyor. Öfke Nedir?Kişinin


Keneden de tehlikeli

Kemirgenler yoluyla insanlara bulaşan ve öldürücü olan Hanta virüsünün, Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığından daha tehlikeli olduğu bildirildi.Ziraat Yüksek Mühendisi

Maydanoz mucizesi

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Eşiyok, maydanozun bir vitamin kaynağı olduğunu belirterek, “Maydanozun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir