Dış Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim içinden farklı bir yere yerleşmesi sonucu oluşmaktadır. Türkiye’de dış gebelik görülme oranı %1-2 arasındadır. İşte Dış Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belirtileri

Adet gecikmesi, gebelik testlerinin pozitif olması, bulantı, kusma gibi hamilelik belirtilerinin tamamı dış gebelikte de görülmektedir. Ancak dış gebelik oluşturan döllenmiş yumurta büyümeye başladıktan sonra kanamaya sebep olabilmektedir. Tedavi edilmez ise iç kanamaya sebebiyet verebilmektedir ve hasta hayatını kaybedebilmektedir. Bu nedenle böyle bir durumda derhal doktora başvurulması gereklidir.

Dış gebelik görülen kadınların genel şikayeti adet gecikmesi olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cahit Cenksoy, kadınların genellikle karın ağrısı, vajinal kanama şikayetleri ile hastanelere başvurduğunu belirtti.

Kimlerde Görülür?

Doğum kontrol hapı kullanımının dış gebelik olma riskini arttırdığını söyleyen Cenksoy, ayrıca spiral kullanımının ve sigaranın da dış gebelik riskini arttırdığını ekledi.

Sonuçları

Hamileliklerin tümünde oluşan anne ölümlerinin %9-13’ü dış gebelik sebebiyle olmaktadır. Dış gebelik olan bir kadının, tekrar dış gebelik riski artmaktadır. Kanalların kapanması kısırlığa yol açmaktadır, rahim boynunda oluşan dış gebeliklerde ise tedavi öncesinde rahim alınması bile gerçekleşebilmektedir.

Dış Gebelikten Korunmak

Yrd. Doç. Dr. Cahit Cenksoy, “Dış gebeliğin görülme olasılığını azaltmak için genital yol enfeksiyonlarının oranını düşürmek ve ertesi gün hapları gibi yüksek doz progesteron içeren ilaçlardan uzak durmak gerekir. Ancak bu koşullar mevcut olmasa bile dış gebelik ortaya çıkabilir.” dedi. Adet gecikmesi yaşayan her kadının mutlaka bir kadın doğum doktoruna görünmesi gerektiğini vurgulayan Cenksoy, gebelik var ise gebelik kesesinin rahmin içinde olup olmadığı kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

<


Kafeinin Vücuttaki Etkileri

Sabahları uyanmakta zorlanan herkes kahvesini içerek güne başlamaktadır. Bu kahve ile birlikte alınan kafeinin ise sadece uyandırıcı etkisi olmadığı unutulmamalıdır.
Erken Menopoz Nedenleri

Genellikle kadınların menopoz dönemi başlangıcı için yaş ortalaması 40 ile 58 arasındadır. Fakat bazı durumlarda 40 yaşının altındaki kadınlarda da