Diş Teli Çeşitleri

Kusursuz dişlere doğuştan sahip olan çok az şanslı insan var, ancak ortodontik tedavi ile dişlerde fark yaratılabilmekte. Şu anda çok farklı diş teli mevcuttur. Bazı durumlarda seçim yapabilirken, bazı durumlarda ise ortodontistin tavsiye ettiği teli seçmek daha yararlı olacaktır.

Geleneksel (Metal Braketler): İlk günden beri kullanılan gümüş renkli tellerdir. Yüksek derecede paslanmaz çelikten yapılmışlardır ve her bir dişe tek tek yapıştırılmaktadır. Bunlar da dişlerin yavaşça ve doğru olarak hareket etmelerini sağlamak amacıyla baskı uygulayan ince bir kemer ile birbirine bağlıdır. Ortodontistin sıkıştırdığında değiştireceği küçük lastikler ile birbirine bağlanırlar.

Seramik (Porselen Braketler): Geleneksel gibi çalışır fakat braketler şeffaf görünüme sahiptir. Ayraçlar diğerlerine göre daha az görülür. Bu sebeple de yetişkinler tarafından daha çok tercih edilir. Geleneksele göre daha çabuk sarardıkları için daha fazla diş temizliği gerektirirler.

Damon Sistemi: Bu tür teller son zamanlarda daha sık kullanılmaya başlandı. Nazik bir tedavidir ve ortodontisti daha az ziyaret etme imkanı sağlamaktadır. Telleri bağlamak için kullanılan lastik yerine bir kaydırma mekanizması kullanılmaktadır. Ayarlamaya gerek kalmadan kendi hareket etme özelliğinden daha hızlı sonuç verebilirler. Bu durum aynı zamanda dişlerde daha az baskı oluşturur bu da daha az ağrı demektir.

Invisalign (şeffaf plak): Kişiye özel olarak hazırlanmış ağız koruyucularına benzeyen, çeşitli net plastik ayarlayıcıları içermektedir. Yemek ve temizlik için çıkarılabilirler. Çeşitli periyotlarla değiştirilirler ve her yeni düzeltici, dişlerinizi bir adım daha ileri götürmeye yardımcı olur.

Lingual (Harmony Sistemi): Telin dişin ön tarafı yerine arka tarafına takılması sistemidir. Dışarıdan belli olmadığından dolayı tercih edilebilir. Estetiktir fakat tedavi süreci daha yavaş ilerlemektedir. Aynı zamanda braketler dil tarafında olduğundan konuşma değişmesi ve dilde yaralara sebep olabilmektedir.

<

Alzheimerı Önleme Yolları

Genetik faktörler, yaşam şartları ve yaşlılık alzheimer hastalığını gün geçtikçe daha fazla gözlemlenmektedir. Alzheimer her ne kadar yaşlı hastalığı olarak
Egzama Nedenleri

Havaların soğumasıyla birlikte ellerimiz de kurumaya başladı. Egzaması olanlar için ise bu durum daha da büyük boyutta olmakta. Peki egzamayı