Diş Teli Temizliği

Ortodonti tedavisi gören kişiler için ağız hijyeni oldukça önemlidir. Diş teli kullanan kişilerin her gün dişlerini yeterince temizlemelidir. Yeterince temizlenmeyen dişler daha fazla bakteri yerleşmesine neden olarak diş taşlarına, çürüklerine neden olmaktadır. Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Hakan Dönmez Diş Teli Temizliği hakkında bilgi verdi.

Nasıl Fırçalanmalı?

Diş tellerine zarar vermemek amacıyla yumuşak uçlu, küçük başlı ve düz fırçalar kullanılmalıdır. Fırçanın sert kısımlarının braketlere çarparak zarar vermesi önlenmelidir. Günde 3 defa dişlerin fırçalanması önerilmektedir. Normal diş fırçasının haricinde tel kullananlar için yapılan diş arası (ara yüz) fırçası da kullanılabilir.

Neler Kullanılmalı?

Diş fırçasının yanı sıra çeşitli temizleyici yardımcılar da kullanılabilir. Diş macununun fluoridli olması gereklidir. Bunun dışında fluoridli ağız bakım suları da mevcuttur. Günde en az bir defa diş ipi kullanmak gerekmektedir.

Diş teli kullananlar için özel olarak üretilmiş tek tarafı sertleştirilmiş diş ipleri mevcuttur. Bunun dışında diş duşları da kullanılabilir.

Daha sağlıklı bir tedavi süreci için tüm bunların aynı anda ve düzenli olarak kullanılması önem arz etmektedir.

Neler Yememeli?

Diş bakımı yenilen yiyecekler ile de sağlanmalıdır. Diş tellerinin ve dişlerin zarar göreceği, lekeneceği yiyeceklerden kaçınılmalıdır.Örneğin; siyah üzüm, şarap, köri sosu gibi boyama özelliği olan yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Sert kabuklu yiyecekler, asitli içecekler, tellere yapışacak karamelli ve ya yapışkan yiyeceklerden uzak durmak gereklidir.

<


A Vitamini Eksikliği

A vitamini vücut için gerekli olan vitaminlerden biridir. Kemiklerin gelişmesi, üreme sağlığı, diş sağlığındaki etkisi, göz ve saç sağlığının korunması

Selenyum İçeren Besinler

Selenyum, vücuttaki oksidatif hasarı önlemek için E vitamini ile birlikte çalışan bir mineraldir. Ayrıca iyotun metabolizmayı düzenlemesine yardımcı olur. Vücuttaki