Dişlere Zarar Veren Besinler

Ağız sağlığına yeterince özen göstermez isek diş problemleri kendini kolayca gösterebilmektedir. Peki ya yeterli özeni gösterdiğimiz halde diş problemi ile karşılaşıyorsak? Diş sağlığı beslenme ile iç içedir. Çocukların ellerinden aldığımız şekerlemelerin dişleri çürüttüğünü biliyoruz peki ya başka neler zarar veriyor? Bu besinleri sıklıkla tüketiyorsanız, dişleriniz zarar görebilir. İşte Dişlere Zarar Veren Besinler

Kola Gibi Asitli İçecekler

Bu tür içecekler dişler için en zararlı içeceklerdir. İçerisinde fosforik asit ve sitrik asit bulunmaktadır. Bu asitler de diş minelerine zarar veren maddelerdir. Bu tür içecekleri tamamen içmemek en iyi çözüm olsa da tamamen bırakamıyorsanız da az içmeyi denemelisiniz.

Sigara

Sigaranın tüm vücuda olan zararları herkes tarafından bilinmektedir. Sigara tüm vücut için olduğu kadar ağız ve diş sağlığı için de zararlıdır. Hem dişlerinizde hem de diş etlerinizde problemler oluşmasına neden olmaktadır.

Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri de içerisindeki sitrik asit ve şeker ile ağız ve diş sağlığı üzerinde oldukça olumsuz etkiye sahiptir. Enerji ihtiyacının farklı besinler ile alınması önerilmektedir.

Meyve Suyu

Ağız pH değeri nötr olan 7 civarlarındadır. Meyve suları ise 2,5 pH değerine sahiptir. Böylece meyve suyu ağız pH’sını değiştirerek dişlerin zarar görmesine neden olmaktadır.

Limon

Limonun pH’sı da yaklaşık 2 civarındadır ve ağız pH’ının düşmesine neden olmaktadır. Ayrıca içerisindeki asit ile de diş minesini inceltebilir.

Buz

Sert olduğundan özellikle çiğnenmesi dişler için oldukça zararlıdır. Dişler üzerindeki dolguya zarar verebilmektedir. Aşırı soğukluğu ile de diş yüzeylerinde çatlaklara neden olabilir.

<D Vitamini Eksikliği

Prevalence and Vitamin D Deficiency And Associated Factor in Turkey isimli D vitamini üzerine yapılan araştırmada Türkiye’de 10 kişiden 9’unda

Kefirin Faydaları

Kefirin bilinenlerinin yanında birçok da bilinmeyen faydaları vardır. Her gün kefir içenler faydalarını hemen görmeye başlamaktadır. Uzmanlara göre günde 2
Kış Hamileleri Dikkat

Kış aylarında yaşanan hamilelik dönemi yaz aylarına göre daha farklı geçmektedir. Havaların soğuk olması, hastalıkların çoğalması, güneşin etkilerinin azalması ve