Diyabetten Korunma Yolları

Diyabet artık yaşam şeklimizden dolayı hayatımıza girmiş durumda ve biz de diyabetten korunma yolları ile ona karşı savaşabiliriz.

Sağlıklı adımlar atarak, ipuçlarını izleyerek iyi ve sağlıklı yaşamak mümkündür. Yaşam tarzınızda basit ayarlamalar yaparak diyabetin nedenlerini önlemek için adım atabilirsiniz.

İki tip diyabet vardır:
  1. Pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi. Genellikle hap yetersiz kalır ve insülin enjeksiyonu yapmak gerekir. Tedavisi mümkün değildir.
  2. Vücut hücrelerinin insülini düzgün şekilde kullanamaması. Tedavi edilebilirdir.

Nasıl ki nedenini bilmediğimiz şeylerin çözümünü bulamıyorsak şeker haslığı da o şekildedir. Öncelikle sebeplerini bilmelisiniz ki ona karşı korunabilesiniz. Bunu yaparken de öncelikle diyabeti şiddetlendirmek yerine engelleyebileceğiniz, sağlıklı seçimler yaparak nedenleri ortadan kaldırın. Düşük karbonhidrat diyeti sürdürerek şeker hastalığını uzaklaştırabilirsiniz. Bununla birlikte kilonuzu da dengede tutmuş olacaksınız. Buyrun, diyabetten korunma yolları;

  • Genler nesilden nesile geçer. Bir anne şeker hastasıysa, çocuğu için diğerlerine göre daha fazla diyabet olma olasılığı vardır. Her iki ebeveyn de diyabet hastasıysa bu olasılık daha da artmaktadır. Ayrıca, artan yaş da diyabet hastalığını körükleyen etmenlerden biridir. Bu hastalık herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir fakat vakaların %80’i 49 yaş üzerindedir.
  • Bu konuda en önemlisi de doktorunuza danışın. Bütün bunları uygulamaya başlamadan önce ve ya başladıktan sonra bir değişiklik görürseniz doktorunuza mutlaka danışın. Unutmayın ki her insanın vücudu farklı şeylere farklı yanıtlar verebilir.
  • Kontrol edilemeyen nedenlerin yanında bir de edilen nedenler var ve diyabetten korunmak bunları engellemekten geçiyor. Bunların başlıcası obezite. Günümüz yaşamının hızlı ve kolay olması sebebiyle çoğu insan hazır yemeğe ve daha da kötüsü hamur ve yağlı yemeklere yönleniyor. Bunlardan kaçmak ilk ve en basit yapacağınız şey. Stres de şeker hastalığını tetikleyen etmenlerdendir. Fiziksel hastalıkların çoğunluğunun sebebi bu duygusal rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Bir diğeri, yüksek tansiyon. Sınırdaki diyabet hastaları ve ya daha fazlası belli bir kan basıncının üzerine çıkması sonucunda hasar bırakır. Diyabetik olmayan sağlıklı insanda 140 mmHg civarlarındadır.
  • Obeziteyi belirleme faktörlerini içerisine alan belli bir hesap ile bize vücut durumumuzu belirten değere vücut kitle endeksi denir. Belli aralıklarla vücut kitle endeksinizi kontrol edebilirsiniz. Eğer normal aralığın dışında ise bunu kontrol altına almalısınız. Erkekler için bel çevresi 101 cm, kadınlar için bel çevresi 96 cm altında olmalıdır.
  • Diyabetten korunma yolları çok da zor değil. Bu yolları uygulayarak siz de sağlıklı, mutlu bir hayat sürebilirsiniz. Bütün bunları düzene sokmak için de yapmamız gereken ilk şey beslenme şeklimize dikkat etmektir. Şeker tüketmemeye çalışmak tamamıyla doğru mudur tartışılıyor. Fakat şeker tüketirken de sağlıklı şekerler tüketmek gerekmektedir. Örneğin; az şekerli besinler olarak yağlar; orta şekerli besinler olarak süt, et ve diğer proteinler; fazla şeker içeren besinler ise sebze, meyve gibi besinler. Aç kalmamaya dikkat etmeli ara ara birşeyler yemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü uzun süre yemek yenilmediğinde sonrasında da birden yemek yenildiğinde fazla açlığın verdiği psikoloji ile yemeğe fazla saldırıyor ve çok daha bilinçsizce yemek yemeye başlıyoruz. Bunu önlemek, yemek düzenimizi oturtmak da birçok hastalıktan kurtulmamızı sağlayacaktır.
  • Egzersiz yapmak da vücudunuzun direncini arttırarak hastalıklardan korunmanızı sağlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken ise hiç egzersiz yapmıyorken birden çok ağır spor ile başlanmaması gerektiğidir. Vücut önce spora alıştırılmalı daha sonra ilerletilmelidir. Bunun için öncelikle hafif egzersizler yapılmalı daha sonra günlük aktiviteler ile günlük fiziksel egzersizinizi tamamlamış olacaksınız. Günlük hayatınızda da çeşitli egzersizler yapmaya çalışın. Örneğin; asansör ve ya yürüyen merdiven yerine normal merdiven kullanın, çocuğunuzla parkta koşun, bahçe işi yapabilir, aracınızı ve ya evinizi temizleyebilirsiniz, yürüyüşe çıkın ve ya bir köpek gezdirin, yüzün ve ya bir spor salonuna kayıt olun ve çeşitli aerobik derslerine katılın ya da fitness yapın.
  • Diyabetten korunma yolları ndan biri de uyumanıza yakın zamanlarda, yaklaşık 2 saat, yemek yememeye çalışın. Bol su içmeyi unutmayın. Akşam yemek yedikten sonra acıktığınızı hissederseniz de hafif yiyecekler tüketmeyi deneyin. Birkaç küçük havuç, tuzlu kraker, badem ve ya fındık gibi yemişler tüketebilirsiniz. Bu çerezler için doktorunuza danışmayı unutmayınız. Boş karın ile yatmak hem uyku sırasında vücudunuzu yormayacak hem de onları yakmak için üretime geçirmeyecektir. Tabi yemenin yanında uyku düzeninize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Düzenli ve yeterli uyku ile sadece diyabet değil bir çok hastalık ile savaşabilirsiniz.

Sonuç olarak sağlıklı yaşam adına yaptığınız birçok şey diyabet hastalığı için de geçerlidir. Diyabet hastalığından korunmak mümkündür. Obezite ise diyabeti körükleyen başlıca etmendir. Bu sebepten sağlıklı vücuda sahip olmak için küçük adımlarla başlayarak hayatımızın tamamına dokunmak mümkündür.

<

Mücevher kozmetikler

Havyar içeren kremleri, elde edilmesi en zor yosunlarla formüle edilen losyonları, kıymetli termal sulardan yapılan serumları duymuştuk, evet… Ancak son
GDO’da yeni iddia

GDO’lu mısır karaciğer ve böbrek yetmezliği yapıyor Türkiye’de büyük tepkilere neden olan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünler hakkındaki bir araştırma,
Kulak pamukları zararlı

Pata, yaptığı yazılı açıklamada, kulakta biriken kirlerin yanlış yapılan temizleme nedeniyle kulağı tıkayabildiğini bildirdi.Kulak kirinin nasıl oluştuğu hakkında bilgi veren

Ürik aside dikkat!

Çoğu bunun ne olduğunu bilmiyor. “Protein yememem gerek” diye düşünüyor… Son zamanlarda özellikle erkek danışanlarımda sık sık ürik asit yüksekliği
Bahar enfeksiyonlarına dikkat!

Güneşin yavaş yavaş kendini hissettirdiği bahar aylarında enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığı artıyor. Mevsim değişikliği döneminde beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzındaki

Ekinezyanın faydaları

öncelikle bağışıklık sistemine iyi geliyor Bitkinin doku yenilenmesini hızlandırdığı ve iltihaplanmaları azalttığı da biliniyor. İçeriğindeki maddeler sayesinde ekinezya; bakteri, virüs