Doğal lif mucizesi

25 işlemden geçirilen kabak lifi bakın nelere iyi geliyor

Hatay’da 25 işlemden geçirildikten sonra piyasaya sürülen kabak lifleri ile sivilce, akne, vücut temizliğinin yanı sıra göbek, basen, bel ve bacakta biriken yağ ve selülitlerin giderildiği, bu ürünlere yurt içi kadar Avrupa ülkelerinden de talep geldiği bildirildi.

Lif üreticisi Fehim Hamurcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya’da en kaliteli liflerin Mısır’da Nil Nehri kenarındaki bölgelerde, Türkiye’de de Hatay’da Asi Nehri kenarındaki köy ve beldelerde yetiştiğini kaydetti.

Kabakgiller familyasından olan kabak liflerinin her yıl nisan ayında ekilip, ağustosta toplandığını ifade eden Hamurcu, şunları söyledi:

”Her liften boyuna ve ebadına göre 3 ile 6 arasında banyo lifi çıkar. Lifler 25 ayrı işlemden geçer. önce güneş ve rutubetsiz ortamda kurutulur. İçi falçata veya özel bıçaklarla açılarak çekirdek ve tohumlar temizlenir. Presten geçirilerek düz olması sağlanır. Değişik ebatlarda kesilen liflerin dış tarafına sünger ilave edilerek 3 kez ayrı dikişten geçirilir. Rahat kavramak için lifin süngerli tarafına cep yapılır. çok zahmetli ve emek isteyen lifleri toptan olarak 60 kuruş ile 3 TL arasında satıp, sürümden kazanıyoruz.”

Tamamen doğal koşullarda üretilen liflerin yine defne yaprağı ve yağıyla yapılan ”defne sabunu” ile kullanılmasını öneren Hamurcu, ”Hayli sert bir yapıya sahip olan lifleri öncelikle sıcak su ile yumuşatmak gerekir. Daha sonra da tamamen doğal olan defne sabunuyla köpürterek vücuda sürülmeli. Lifi kullandıktan sonra da bol su ile durulayarak kuru bir yerde muhafaza etmek lazım” dedi.

-”TANITIM EKSİKLİĞİ GİDERİLMELİ”

”Marka Kent” kapsamında kentin yöresel ürünlerinin tanıtıldığını, künefeye patent alındığını, sırada nar ekşisi ve defne sabununun bulunduğunu belirten Hamurcu, ürettiği life patent almak için girişimde bulunacağını ifade etti.

Hamam kültürü, adet ve geleneklerin aynı olduğu Orta Doğu ve Arap ülkelerine lif ihraç edemediklerinin altını çizen Hamurcu, şunları kaydetti:

”öncelikle hem ilimizin, hem de yöresel ürünlerimizin tanıtım eksikliğini gidermemiz gerekiyor. Türkiye’de en iyi banyo lifine sahibiz. özellikle Samandağ ilçemiz, Aknehir, Büyükçat ve Değirmanbaşı beldelerinde yetişen lifler çok kaliteli. Orta Doğu ve Arap ülkelerinde lif bizden daha ucuz olduğu için yönümüzü Avrupa’ya çevirdik. Şu anda Almanya ve Romanya’ya 10 bin adet lif ihraç ettik. Gelecekte ürün yelpazemizi geliştirerek başka ülkelere de lif ihraç edeceğimize inanıyorum. Bizden yüklü miktarda lif alan bazı büyük kuruluşlar da kendi firmalarının adını koyarak Avrupa’ya gönderiyorlar.”

-”DOĞAL LİFİN YARARLARI”-

Lifin doğal sağlık ürünü olduğuna dikkati çeken Hamurcu, ”Erkeklere oranla lifi kadınlar daha çok kullanıyor. Lif sivilce, akne, cilt gözeneklerin açılması, ölü hücrelerin yenilenmesi, kan dolaşımının hızlandırılmasının yanı sıra kadınların göbek, basen, bel ve bacaklarındaki fazla yağ ile selülitlerin giderilmesinde kullanılıyor. Lif yaptıktan sonra da nemlendirici kremler sürmekte yarar var” dedi.

Hamurcu, lifin kentte ekimini yaygınlaştırmak için çalışmalar başlatıldığını da sözlerine ekledi.

<Bayram sonrası detoks

Bayram süresince yapılan ziyaretler, geri çevrilemeyen bol kalorili ikramlar, eş dost, akrabalarla birlikte yenilen akşam yemekleri derken ne kadar dikkat

Aslında şişmanlatmıyor!

Ekmeğin şişmanlatmadığını söyleyen uzmanlar doğru bilinen yanlışları açıkladı İstanbul Teknik üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu,DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİ TEDAVİSİ

• Televizyonda yiyeceklerle ilgili olan program ve reklamları     seyretmemeye çalışın.   • Evde enerjisi yüksek (tatlı, kuruyemiş gibi) yiyecekler     bulundurmayın.  • Yiyecekleri göremeyeceğiniz şekilde dolaplarda

Bel incelten egzersizler

Kendi kendinize yapacağınız egzersizlerle incelin Uzmanlar, daha az fiziksel efor harcayarak yaşayanların vücutlarında yağ miktarının arttığını, artan yağ miktarının da

Yeni seçenek

Amerikan Psikiyatri Birliğinin (APA)  yayın organı HEADLINES U.S.NEWS’ in bildirdiğine göre NIMH (ABD Ruh sağlığı resmi enstitüsü) rTMS (TMU) tedavisinin

Kanseri öldüren besinler

Uzmanlara göre kırmızı şarap, siyah çikolata, yaban mersini, sarımsak ve çay tümörü yok edebiliyor… ABD’deki “Damar Gelişimi Vakfı” tarafından yapılan

Saç dökülmesi ve tedavisi

Mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği ve hormon bozuklukları saç dökülmesine neden olabilir. Ancak uzun süren saç dökülmeleri ciddi hastalıklardan kaynaklanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir