Egzama ‘ya Dikkat

Derinize ilk baktığınızda egzama olup olmadığını kesin olarak söylemek zor olabilir. Şüphelendiğiniz bir durum olduğunda bir dermatoloğa danışmayı unutmayınız. Doktor cildinizi kontrol eder ve sizinle semptomları, genel sağlık geçmişi ve ailenizde var olan herhangi bir kızarıklık ve ya alerji hakkında konuşmak isteyecektir. Vermiş olduğunuz bu bilgilere dayanarak egzama mı yoksa başka bir şey mi olduğuna karar verecektir.

Tedavileri Nelerdir?

İyi bir cilt bakımı yapabileceğiniz en iyi tedavidir. Egzamanız hafif ise, günlük alışkanlıklarınızdaki bazı değişikliklerle birlikte ihtiyacınız olan tedaviyi uygulamış bile olabilirsiniz. Fakat ciddi bir egzamanız var ise ilaç kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

Sabun ve nemlendirici kullanabilirsiniz. Cildinizi kurutmayacak hafif bir sabun kullanmalısınız. Ayrıca krem, losyon ve ya merhem formunda iyi bir nemlendirici de kurumuş cildinize iyi gelecektir. Duş ve ya banyodan hemen sonra, her gün bir başka saatlerde cildinizi nemlendirerek pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

Egzamanız şiddetli ise, suyun içine az miktarda bakteri öldürücü maddeler kullanılabilir. Bu sayede egzamaya neden olan bakterilerden de kurtulmuş olabilirsiniz.

Duş alırken kısa, sıcak duşlar ve ya çok sıcak ve ya çok uzun duşlar almayın. Bu cildinizi kurutabilir.

Egzamanın patlak vermesindeki bir diğer etmen de stres. Stres yönetimi bu durumda çok önemli olmaktadır. Düzenli egzersiz yapın ve rahatlamak için bir şeyler yapın. Arkadaşlarınızla bir araya gelebilir, gülüp, müzik dinleyebilir, meditasyon yapabilirsiniz.

İlaçlar

Öncelikle bilmelisiniz ki doktorunuzun tavsiye etmediği ilaçları kullanmayınız. Her cilt kendine özgü olduğundan her ilaç herkeste aynı tepkileri vermez.

Hidrokortizon: Krem ya da merhem versiyonları hafif egzama için yardımcı olabilir. Şiddetli ise reçete ile verilen dozda kullanmanız gerekebilir.

Antihistaminikler: Ağız yoluyla alınan bu tür ilaçların reçetesiz satımı yoktur. Bazıları ciltte uyuşukluğa neden olabilir.

Kortikosteroidler: Diğer tedaviler işe yaramazsa kullanılan ilaç türüdür. Kullanırken mutlaka doktorun talimatlarına uymanız gerekmektedir.

Ultraviyole Işık Terapisi: Cildin egzama durumu şiddetli ise kullanılır.

 

 

<Kış aylarında tuza dikkat!

Hareketsiz bir yaşam sürdürülen kış aylarında fazla tuz tüketimi tansiyon yükselmesine, vücutta ödem oluşmasına yol açıyor.Bolu İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli

Aşırı yemenin nedenleri

Yeme alışkanlığınız arkasındaki gerçek soruna ulaşabiliriz Aşırı yemenin bir neden değil, problemin altında yatan belirti olduğunu söyleyen uzmanlar, aşırı yeme
Çay felci önlüyor

California Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, çayın, felç ihtimaliyle  mücadelede güçlü bir silah olabileceğini ve günde 3 bardak siyah veya

Müzik 10 derde deva

İşte müziğin insan sağlığına 10 faydası Antik Yunan’ın ve Amerikan yerlilerinin sıklıkla kullandığı bir tedavi yöntemi olan müziğin insan sağlığına

Uyku Kalitesini Bozan 10 Neden

International Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, ‘iyi uyku’yu, “Kişinin kendini dinlenmiş hissettiği uyku” olarak tanımlıyor. Uykunun süresi