Egzama ‘ya Dikkat

Derinize ilk baktığınızda egzama olup olmadığını kesin olarak söylemek zor olabilir. Şüphelendiğiniz bir durum olduğunda bir dermatoloğa danışmayı unutmayınız. Doktor cildinizi kontrol eder ve sizinle semptomları, genel sağlık geçmişi ve ailenizde var olan herhangi bir kızarıklık ve ya alerji hakkında konuşmak isteyecektir. Vermiş olduğunuz bu bilgilere dayanarak egzama mı yoksa başka bir şey mi olduğuna karar verecektir.

Tedavileri Nelerdir?

İyi bir cilt bakımı yapabileceğiniz en iyi tedavidir. Egzamanız hafif ise, günlük alışkanlıklarınızdaki bazı değişikliklerle birlikte ihtiyacınız olan tedaviyi uygulamış bile olabilirsiniz. Fakat ciddi bir egzamanız var ise ilaç kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

Sabun ve nemlendirici kullanabilirsiniz. Cildinizi kurutmayacak hafif bir sabun kullanmalısınız. Ayrıca krem, losyon ve ya merhem formunda iyi bir nemlendirici de kurumuş cildinize iyi gelecektir. Duş ve ya banyodan hemen sonra, her gün bir başka saatlerde cildinizi nemlendirerek pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

Egzamanız şiddetli ise, suyun içine az miktarda bakteri öldürücü maddeler kullanılabilir. Bu sayede egzamaya neden olan bakterilerden de kurtulmuş olabilirsiniz.

Duş alırken kısa, sıcak duşlar ve ya çok sıcak ve ya çok uzun duşlar almayın. Bu cildinizi kurutabilir.

Egzamanın patlak vermesindeki bir diğer etmen de stres. Stres yönetimi bu durumda çok önemli olmaktadır. Düzenli egzersiz yapın ve rahatlamak için bir şeyler yapın. Arkadaşlarınızla bir araya gelebilir, gülüp, müzik dinleyebilir, meditasyon yapabilirsiniz.

İlaçlar

Öncelikle bilmelisiniz ki doktorunuzun tavsiye etmediği ilaçları kullanmayınız. Her cilt kendine özgü olduğundan her ilaç herkeste aynı tepkileri vermez.

Hidrokortizon: Krem ya da merhem versiyonları hafif egzama için yardımcı olabilir. Şiddetli ise reçete ile verilen dozda kullanmanız gerekebilir.

Antihistaminikler: Ağız yoluyla alınan bu tür ilaçların reçetesiz satımı yoktur. Bazıları ciltte uyuşukluğa neden olabilir.

Kortikosteroidler: Diğer tedaviler işe yaramazsa kullanılan ilaç türüdür. Kullanırken mutlaka doktorun talimatlarına uymanız gerekmektedir.

Ultraviyole Işık Terapisi: Cildin egzama durumu şiddetli ise kullanılır.

 

 

<


Bu hastalıklara dikkat!

Su ve besinler yoluyla bulaşıyor… Su ve gıdalarla bulaşan çok sayıda hastalık olduğu belirtildi. Hava sıcaklığının yüksek olduğu mevsimlerde, sağlıklı

Kafein yağ yakıyor

Sıcacık kahve fincanında, mis kokulu çayları yudumlarken hatta birçok meşrubatın içinde ve az da olsa çikolatadan aldığımız, reçetesiz satılan güçlü
Zerdeçal mucizesi!

Zerdeçal 100’den fazla haftalığa iyi geliyor! Atatürk üniversitesi (Aü) Fen Fakültesi Kimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İlhami Gülçin,

Sesinizi kaybetmeyin!

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Öğüt, hastanenin Ses ve Konuşma Bozuklukları