Erken Menopoz Nedenleri

Genellikle kadınların menopoz dönemi başlangıcı için yaş ortalaması 40 ile 58 arasındadır. Fakat bazı durumlarda 40 yaşının altındaki kadınlarda da menopoz görülmektedir. Menopoz, yumurtalıkların üreme döngüsünü kontrol eden hormon olan östrojen üretmeyi bıraktıklarında oluşur. Yumurtalıklarınıza zarar veren veya östrojen üretimini durduran herhangi bir şey erken menopoza neden olabilmektedir. Buna kanser için kemoterapi veya ooforektomi (yumurtalıkların çıkarılması) da dahildir. Bu gibi durumlarda, doktorunuz size erken menopoz için hazırlamanız konusunda yardım edecektir. Ancak yumurtalıklarınız hâlâ bozulmamış olsa bile erken menopoza girebilirsiniz. Peki bu Erken Menopoz Nedenleri nelerdir:

Erken menopozun çeşitli bilinen nedenleri vardır, ancak bazen neden belirlenememektedir.

Genetik

Erken menopoz için açık bir tıbbi sebep yoksa, muhtemelen genetiktir. Menopoz başlangıcındaki yaşınız muhtemelen kalıtsaldır. Anneniz menopoz dönemine başladığında ne zaman başlayacağınıza dair ipuçları sağlayabilir. Bununla birlikte, genler öykünün yalnızca yarısını anlatır. Dış etkenler de bu durumu bir miktar bastırabilmektedir.

Yaşam Tarzı

Sigara erken menopoz konusunda vücudu tetiklemektedir. Yapılan çalışmalar, uzun süreli ya da düzenli sigara içenlerin erken menopoz yaşayabileceğini göstermektedir.

Vücut kitle indeksi (VKİ) de erken menopozu azaltabilir. Östrojen, yağ dokusunda depolanır. Çok ince olan kadınlar daha az östrojene sahipler, bu daha erken tükenerek erken menopoza neden olabilmektedir.

Bazı araştırmalar, vejetaryen bir diyet, egzersiz eksikliği ve hayat boyu güneşe maruz kalma eksikliğinin hepsinin menopozun erken başlamasına neden olabileceğini öne sürüyor.

Kromozom Bozulmaları

Bazı kromozomal kusurlar erken menopoza neden olabilir. Örneğin, Turner sendromu tamamlanmamış bir kromozom ile doğmayı gerektirir. Turner sendromlu kadınların da düzgün çalışmayan yumurtalıkları vardır. Bu genellikle erken menopoza girmelerine neden olmaktadır.

Diğer kromozomal kusurlar da erken menopoza neden olabilir. Bunlara saf gonadal disogenez dahildir. Bu durumda, yumurtalıklar işlev görmez. Bunun yerine, dönemler ve ikincil cinsiyet özellikleri, genellikle ergenlik döneminde hormon replasman tedavisi (HRT) ile ortaya konmalıdır. Trizomi 13 ve 18, 13. veya 18. kromozom çiftinin fazladan bir kromozoma sahip olduğu koşullardır. Bu koşullar erken menopoza da yol açabilir. Genellikle infertiliteye ek olarak ciddi gelişimsel sorunlara neden olurlar.

Bazı Hastalıklar

Erken menopoz, tiroid hastalığı ve romatoid artrit gibi otoimmün bir hastalığın belirtisi olabilir. Otoimmün hastalıklarda, bağışıklık sistemi vücudun bir bölümünü bir istilacı gibi görür ve saldırır. Bu hastalıklardan bazılarının neden olduğu iltihaplanma yumurtalıkları etkileyebilir. Menopoz, yumurtalıklar çalışmaya başlayınca başlar.

Epilepsi

Epilepsi beyinden kaynaklanan bir nöbet bozukluğudur. Epilepsili kadınlarda erken over yetmezliği görülme olasılığı daha yüksektir ve menopoza neden olur.

<Çocuklara Günde İki Atıştırmalık

İngilizler tarafından yapılan araştırmalarda çocuklar için günlük olarak tüketilebilecek maksimum atıştırmalık miktarının 100 kalorilik iki atıştırmalık olması gerektiği sonucuna ulaşıldı.
Düşük tehlikesi korkusu

Anne adaylarının hayatlarının belki de bu en önemli sürecinde yaşadıkları tehlike kimi zaman düşük riskinin gerçekleşmesiyle sonuçlanıyor. Hamilelikteki kuşkusuz en

Balın Faydaları

Vücuda bir çok yararı olan, kilo aldırmayan ve damak zevkine hitap eden yiyecek bal. Her gün yenilmesiyle vücutta birçok etki
Kadınlar dikkat!

Saç boyası ve oje ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir… Tırnağınıza sürdüğünüz cila, göz kapağınızda egzamaya neden olabilir. Ya da saçınıza