Ev İşleri Ömrü Uzatıyor

Özellikle kadınların korkulu rüyası olan ev işlerinin aslında sağlık açısından çok yararları olduğu anlaşıldı. Bir araştırmada günlük olarak yapılan bu Küçük Ev İşleri Ömrü Uzatıyor sonucuna ulaşıldı.

Araştırma 60 yaşının üzerindeki kadınlarda yapıldı ve çamaşır katlamak gibi küçük ev işleri yaşamı %12 oranında uzattığı sonucuna ulaşıldı.

Çalışmada 60 ile 99 yaşları arasında farklı ırklardaki 6 bin kadın incelendi. Kadınların üzerilerine günlük etkinliklerini algılayan sensörler yerleştirilip ölçümler yapıldı. Sonucunda ise bu kadınlardan günde en az 30 dakika ev işleri yapan kadınların ölüm risklerinin %12ye kadar azaldığı gözlemlendi. Daha ağır aktiviteler yapan kadınların ise bu riski daha da aşağı çektikleri ifade edildi.

Bu aktiviteler; çamaşır katlamak, evi toplamak vs gibi basit işler olabilirken bisiklet binmek gibi yaşlı kadınlara göre daha zor olarak nitelendirilen işler de olabilmektedir.

 

<

Çok pişmiş ete dikkat!

ABD’nin Minnesota Üniversitesinden Kristin Anderson ve ekibinin yaptığı araştırma, eti ızgarada ya da tavada pişirirken ısının azaltılması gerektiğini, yanan etin pankreas kanseri