Fobilerinizden bir iğneyle kurtulabilirsiniz!

Japon bilim adamları, örümcek, yılan ve yükseklik korkusu gibi fobilerin, korkmayı unutturan basit bir iğneyle tedavi edilebileceğini öne sürdüler.

Daily Telegraph’ın internet sitesinde verilen habere göre, bir grup bilim adamı, beynin bazı temel korkuları yenme konusunda “yeniden  programlanabileceğini” saptadı.

Korkunun öğrenilen bir şey olduğundan hareket eden bilim adamları, beynin bu hisleri ortaya çıkaran bölümünün basit bir iğne tedavisiyle etkisiz hale getirilebileceğini iddia ediyor.

Hiroşima üniversitesinden Prof. Masayuki Yoşida, japon balıklarıyla insanlarda korkunun ortaya çıkmasıyla ilgili bölüm olan beyincik üzerinde araştırma yaptı.

Klasik şartlandırma yöntemini kullanan Yoşida, balıklara gözlerine yöneltilen ışıktan korkmayı öğretti. Araştırmacılar daha sonra japon balığına lokal anestezide yaygın olarak kullanılan “lidocaine” maddesini zerk etti ve yeniden test yaptı. Yoşida, bu ilaçtan bir doz verilen balıkların gözlerine ışık tutulduğunda aynı korkuyu göstermediklerinin saptandığını söyledi.

Prof. Yoşida, japon balıklarının beyinlerinin insanlar da dahil memelilerinkine benzediği için, yapılacak yeni araştırmalarla insanların korkularının biyolojik ve kimyasal süreçlerinin daha iyi anlaşılabileceğini belirtti.

Günün birinde mantıksız fobilerimizin geçmişte kalabileceğini söyleyen Yoşida, “Düşünün ki örümcek, yükseklik veya uçuş korkunuz basit bir iğneyle tedavi edilebilecek. Araştırmamız bunun bir gün gerçekleşebileceğini gösteriyor” dedi.

<

Eyvah şekerim çıktı!

Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan ve gelecekte de peşimizi bırakmayacağı tahmin edilen şeker hastalığına “dur” demenin yolu dengeli beslenmedenUykunun 84 hastalığı var

“Uyku terörü”nden karabasana, uyurgezerlikten horlamaya kadar 84 farklı uyku bozukluğu bulunuyor. Uyku bozuklukları, kişilerde gün içi saatlerinde aşırı uyuklama hali,

Egzersiz yaparak kilo verin!

hareketsiz yaşamaya bağlı olarak şişman insan sayısı giderek artmaktadır.Şişmanlık kalp, damar hsatalıkları, şeker hastalığı ve eklemlerde bozulmalar ön planda olmak
Kafein yağ yakıyor

Sıcacık kahve fincanında, mis kokulu çayları yudumlarken hatta birçok meşrubatın içinde ve az da olsa çikolatadan aldığımız, reçetesiz satılan güçlü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir