Folik asit ve B12 tartışma konusu oldu

Norveçli araştırmacılar, folik asit ve B12 desteği alan kalp hastaları arasında akciğer kanserine yakalananların oranının, genel nüfusuna göre yüzde 25 daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada ayrıca, vitamin desteği alanların diğer kanser hastalıkları ve diğer rahatsızlıklardan ölüm oranı da daha yüksek çıktı.

Bergan kentindeki Haukeland Üniversitesi Hastanesi doktorlarından Marta Ebbing ve ekibinin yaptığı, tıp dergisi American Medical Association’da yayımlanan çalışmada, üç yılı aşkın süre folik asit takviyesi verilmesinin kanser hücrelerinin büyümesine neden olabileceği belirtildi.

Birçok ülkede gıdalara folik asit takviyesi yapılmasının yararlarıyla ilgili de yeni soru işaretlerinin gündeme getirildiği çalışmada, sonuçların diğer ülkelerde doğrulanmasına ihtiyaç olduğuna işaret edilerek, gıdalara yapılan vitamin takviyesinin yaygın kullanımının ardından güvenli biçimde izlenmesi çağrısında bulunuldu.

Vücudun yeni sağlıklı hücreler oluşturmasına yardım etmesi ve hamilelik öncesi kadınların spina bifida (omurga açıklığı) gibi ciddi doğum kusurlarının önlemesi için gerekli miktarda almasına özen gösterilen folik asit ve B vitamini, ABD dahil birçok ülkede un ve pirinç gibi ürünlere ekleniyor.

Daha önceki çalışmalarda da folik asit takviyesinin kanser riskini artırabileceği endişeleri gündeme getirilirken, Norveç’te gıdalara folik asit takviyesi yapılmamasının bu ülkedeki deneklerin, folik asidin kanser üzerine etkileriyle ilgili iyi bir çalışma olanağı sağladığına dikkati çekildi. Norveç’teki çalışmada Ebbing ve ekibi, (kalp krizleri ve inmelerle bağlantısı bulunan) bir amino asit olan homosistein düzeyini düşürmek için folik asit ve B12 vitamini alan kalp hastalarıyla ilgili geniş çaplı iki araştırmayı inceledi.

Ebbing ve ekibinin üç yıllık çalışmasında, takviyelerin kalbe yararı ortaya konmadı, ancak ekip, üç yılı aşkın süre takviye vitaminlerin kanser riskiyle bağlantısı olup olmadığını izledi. Çalışmada, 6 bin 800’ü aşkın hastadan folik asit ve B12 desteği alanların kanser olma, kanserden ya da başka hastalıktan ölme riski daha fazla çıktı.

Bulgular, kanser riski artanlarda akciğer kanserinin daha fazla görüldüğünü de ortaya koydu. Mart ayında yapılan bir çalışmada da folik asit desteğinin prostat kanseri riskini artırdığı, Nisan ayındaki bir çalışmada da gıdalara folik asit takviyesi yapılmasının kalın bağırsak kanseri riskini artırdığı kaydedilmişti.

<

Günde 3 elma mucizesi

Kabuğu ile yenen bir elmanın insanın günlük C vitamini ihtiyacını karşıladığını belirten Dr. Koç, “Elmanın içerdiği organik asitler, soda ve
Ameliyat izine son!

“Tek Port Cerrahisi” sayesinde pek çok ameliyat artık iz bırakmadan gerçekleştirilebiliyor. Tek port cerrahisi ile pek çok ameliyat artık göbek
Kansere karşı acı kavun

Bitkinin özütünün meme kanseri hücresinin gelişimini durdurduğu açıklandı. Diyetlerde sıkça kullanılan “acı kavun” ekstresinin meme kanseri hücrelerinin gelişimini durdurup öldürdüğü

Bel incelten egzersizler

Kendi kendinize yapacağınız egzersizlerle incelin Uzmanlar, daha az fiziksel efor harcayarak yaşayanların vücutlarında yağ miktarının arttığını, artan yağ miktarının da

Tiryakiye resimle uyarı

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkan Vekili Mehmet Küçük, Avrupa Birliğine (AB) uyum ve sigara tüketiminin azaltılması çalışmaları
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir