Gastrit Tedavisi

Gastrit tedavisi, özel nedenlere bağlıdır. Nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar veya alkolden kaynaklanan akut gastrit, bu maddelerin kullanımını durdurarak kurtulunabilir.

Gastrit tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında şunlar bulunur:

H. pylori’yi öldürmek için antibiyotik ilaçları

Sindirim kanalınızdaki H. pyloriyi doktorunuz öldürmek için klaritromisin (Biaxin) ve amoksisilin (Amoxil, Augmentin, diğerleri) veya metronidazol (Flagyl) gibi antibiyotik kombinasyonlarını önerebilir. Tam antibiyotik reçeteyi genellikle yedi ile 14 gün süreyle kullanmak gereklidir.

Asit üretimini engelleyen ve iyileşmeyi teşvik eden ilaçlar.

Proton pompası inhibitörleri, asit üreten hücrelerin parçalarının etkisini bloke ederek asidi azaltırlar. Bu ilaçlar omeprazol (Prilosec), lansoprazol (Prevasid), rabeprazol (Aciphex), esomeprazol (Nexium), dekstransoprazol (Densilant) ve pantoprazol (Protonix) reçeteli ve reçetesiz ilaçları içerir.

Fakat bu ilaçları kullanırken dikkat edilmesi gerekn bir durum var. Özellikle yüksek dozlarda proton pompa inhibitörlerinin uzun süreli kullanımı kalça, bilek ve omurga kırıkları riskinizi artırabilir. Doktorunuza bir kalsiyum takviyesinin bu riski azaltıp azaltamayacağını sorun.

Asit üretimini azaltmak için kullanılan ilaçlar

Histamin (H-2) blokerler olarak da adlandırılan asit engelleyiciler, gastrit ağrısını hafifleten ve iyileşmeyi teşvik eden sindirim sisteminize salınan asit miktarını azaltır. Reçeteyle veya tezgah üstü tarafından sağlanan asidik blokerler ranitidin (Zantac), famotidin (Pepcid), simetidin (Tagamet HB) ve nizatidin (Axid AR) içerir.

Mide asidini nötralize eden antiasitler

Doktorunuz, ilaçlarınızın içerisine antasid de ekleyebilir. Antasitler mevcut mide asidini nötralize eder ve hızlı ağrı kesici sağlayabilir. Yan etkiler, ana maddelere bağlı olarak kabızlık veya ishali içerebilir.

Yaşam Tarzındaki Değişiklikler ile de gastritten korunmak mümkün!

  • Daha küçük, daha sık yemek yiyin. Sıklıkla hazımsızlık yaşarsanız, mide asidinin etkilerini hafifletmeye yardımcı olması için daha küçük yemekleri daha sık yiyin.
  • Midenizi rahatsız eden şeylerden kaçının. Karnınızı tahriş eden gıdalardan, özellikle baharatlı, asitli, kızartılmış veya yağlı olanlardan uzak durun.
  • Alkolden kaçının. Alkol midenizdeki mukoza zarını tahriş edebilir.
  • Ağrı kesici değiştirmeyi düşünün. Gastrit riskinizi artıran ağrı kesici kullanıyorsanız, doktorunuza asetaminofen (Tylenol vb.) sizin için iyi bir seçenek olup olmadığını sorun.
<

Mucize besin

Kalpten kansere kadar hastalıkların önleyicisi olan gıdanın yabana atılmayacak faydalarını var Prof. Mehmet öz limon kabuklarının cilt kanserine karşı bir
Kalp mi, boyun mu?

Bu nedenle koroner arter hastalığı bulunanların boyun damarlarında oluşacak problemlere yönelik taranması büyük önem taşıyor. Damar sertliği, sistemik yayılımı olan bir

Migreni olanlar buraya

Dünyada bir çok kişinin en büyük sorunu olan migren’in evde tedavisi ile ilgili Zaman gazetesinin Foxnews’e dayandırdığı haberine göre aşağıdaki
Karıştırmayın!

Soğuk alınlığı çocuklarda en sık görülen sorunların başında geliyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik İnfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Prof.
Stres zonayı tetikliyor!

Uzmanlar, son zamanlarda sıkça görülmeye başlayan zona hastalığında stres ve depresyona karşı baş etme stratejilerinin geliştirilmesinin önemli olduğunu vurguluyorlar. Üsküdar

Çinko eksikliği akne nedeni

Yapılan araştırmalar, akne (sivilce) şikayeti olan kişilerde çinko eksikliğine rastlandığını ortaya koyuyor. Güzelliğe giden yolun sağlıklı beslenmekten geçtiğini belirten uzmanlara göre,

Benler, kanser habercisi mi?

Vücuttaki her benin kötü olmadığını ve kansere dönüşmeyeceğini belirten Gaziantep üniversitesi (GAZü) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü