Gastrit Tedavisi

Gastrit tedavisi, özel nedenlere bağlıdır. Nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar veya alkolden kaynaklanan akut gastrit, bu maddelerin kullanımını durdurarak kurtulunabilir.

Gastrit tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında şunlar bulunur:

H. pylori’yi öldürmek için antibiyotik ilaçları

Sindirim kanalınızdaki H. pyloriyi doktorunuz öldürmek için klaritromisin (Biaxin) ve amoksisilin (Amoxil, Augmentin, diğerleri) veya metronidazol (Flagyl) gibi antibiyotik kombinasyonlarını önerebilir. Tam antibiyotik reçeteyi genellikle yedi ile 14 gün süreyle kullanmak gereklidir.

Asit üretimini engelleyen ve iyileşmeyi teşvik eden ilaçlar.

Proton pompası inhibitörleri, asit üreten hücrelerin parçalarının etkisini bloke ederek asidi azaltırlar. Bu ilaçlar omeprazol (Prilosec), lansoprazol (Prevasid), rabeprazol (Aciphex), esomeprazol (Nexium), dekstransoprazol (Densilant) ve pantoprazol (Protonix) reçeteli ve reçetesiz ilaçları içerir.

Fakat bu ilaçları kullanırken dikkat edilmesi gerekn bir durum var. Özellikle yüksek dozlarda proton pompa inhibitörlerinin uzun süreli kullanımı kalça, bilek ve omurga kırıkları riskinizi artırabilir. Doktorunuza bir kalsiyum takviyesinin bu riski azaltıp azaltamayacağını sorun.

Asit üretimini azaltmak için kullanılan ilaçlar

Histamin (H-2) blokerler olarak da adlandırılan asit engelleyiciler, gastrit ağrısını hafifleten ve iyileşmeyi teşvik eden sindirim sisteminize salınan asit miktarını azaltır. Reçeteyle veya tezgah üstü tarafından sağlanan asidik blokerler ranitidin (Zantac), famotidin (Pepcid), simetidin (Tagamet HB) ve nizatidin (Axid AR) içerir.

Mide asidini nötralize eden antiasitler

Doktorunuz, ilaçlarınızın içerisine antasid de ekleyebilir. Antasitler mevcut mide asidini nötralize eder ve hızlı ağrı kesici sağlayabilir. Yan etkiler, ana maddelere bağlı olarak kabızlık veya ishali içerebilir.

Yaşam Tarzındaki Değişiklikler ile de gastritten korunmak mümkün!

  • Daha küçük, daha sık yemek yiyin. Sıklıkla hazımsızlık yaşarsanız, mide asidinin etkilerini hafifletmeye yardımcı olması için daha küçük yemekleri daha sık yiyin.
  • Midenizi rahatsız eden şeylerden kaçının. Karnınızı tahriş eden gıdalardan, özellikle baharatlı, asitli, kızartılmış veya yağlı olanlardan uzak durun.
  • Alkolden kaçının. Alkol midenizdeki mukoza zarını tahriş edebilir.
  • Ağrı kesici değiştirmeyi düşünün. Gastrit riskinizi artıran ağrı kesici kullanıyorsanız, doktorunuza asetaminofen (Tylenol vb.) sizin için iyi bir seçenek olup olmadığını sorun.
<

20 uyku gerçeği

İşte uyku hakkında bilinmesi gereken 20 bilimsel gerçek… Uyku insanın olmazsa olmazları arasında ve yaşamla ölüm arasında bir geçiş sanki.İşte
Alzheimerı Önleme Yolları

Genetik faktörler, yaşam şartları ve yaşlılık alzheimer hastalığını gün geçtikçe daha fazla gözlemlenmektedir. Alzheimer her ne kadar yaşlı hastalığı olarak
Bu terlikle selülite son!

Zayıf-şişman, genç-yaşlı demeden, her kadında görülebilen selüliti engellediği öne sürülen “anti-selülit” terlik üreten Ankaralı terlik firması Hay-Zek, ürettiği anti-selülit terliklerle
Doğum sonrası kontrol

Prof. Dr. Varol, gebelikte kilo ve tansiyon ölçümlerinin temel vazgeçilmez tetkikler olduğunu belirterek, sağlıklı bir gebelik geçirmek için çeşitli tetkiklerin