Göğüs Büyütme Yöntemleri

Göğüs büyütme isteği ilk çağlardan beri kadınların kalplerinde bir yara. Şunun şurasında 50­-55 yıl öncesine kadar doğru dürüst bir yöntem yoktu. Ancak sütyenlerin içine bir takım malzemeler koyarak çözüm bulmaya çalışıyorlardı. Dekolte giymek gerektiğinde alttan sıkıştırmalı sütyen ve korselerle durum kurtarılıyordu. Giysiler çıkınca göğüs yokluğu bütün çıplaklığı ile ortaya çıkıyordu. Bir çok yöntemle göğüsler büyütülmeye çalışıldı. Hiçbir yöntem tam olarak işe yaramadı. Ta ki 1962 yılında ilk silikon takma ameliyatı yapılana kadar. Aradan geçen 50 yıl süresince silikona alternatif bir yöntemi günümüz teknolojisi de geliştiremedi. O yüzden göğüs büyütme isteyen kadınlar için silikon hala tek gerçek yöntem.

Göğüs küçüklüğü çoğunlukla doğuştan gelen genler yüzündendir. Kadının ya anne ya da baba tarafından gelen küçük meme genleri ortaya çıkmıştır. İkinci neden, doğum sonrası memelerin içinin boşalması. Üçüncü ise meme kanseri nedeniyle veya korkusuyla memelerini aldırmak. Bazen bir meme normalken diğer meme yok veya daha küçük olabilir. İşte bu durumlarda silikonla göğüs büyütme yapılır. (Bazen meme diyorum bazen göğüs. Bunu bilerek yapıyorum. Çünkü aslı “meme” olmasına rağmen çoğunlukla bu organa yanlış olarak “göğüs” denmektedir. Ben de toplumsal kullanımları göz önünde bulundurarak ikisini de aynı makalede kullanıyorum.)

Göğüs büyütme yöntemi olarak silikondan başka yöntemler deneyen birçok kadın tanıyorum. Değişik haplar, kremler, masajlar, daha neler neler. Henüz gerçekten işe yarayan bir yönteme rastlamadım. Silikon takmak hala tek gerçek göğüs büyütme yöntemidir. Göğüs büyütme ameliyatını 18 yaşını doldurmuş, sağlıklı, istekli her kadına yapabiliriz. Silikonu temel olarak üç ayrı bölgeden koyabiliyoruz. Meme altı, koltuk altı ve meme başı. Hepsinin birbirine avantaj ve dezavantajlı yönleri var. Bana göre en avantajlısı meme altından koymak. Çünkü memeler genellikle asimetrik olarak karşımıza geliyorlar. Meme altı yönteminde nerdeyse tam bir simetri sağlayabiliyoruz. Ayrıca nereye silikonu koyduğumuzu görebileceğimiz tek yöntem. Tek sıkıntısı meme altında iz kalması. Ancak bu iz meme altındaki doğal kıvrımda saklandığı için dışarıdan belli olmaz. Hatta bikininin bile içinde kalır. Sadece çıplak iken dikkatle bakılırsa görülebilen beyaz­pembe bir çizgi halindedir.

Göğüs büyütme ameliyatı bizim çok sık yaptığımız ve bize göre estetik cerrahinin en kolay ameliyatlarındandır. Operasyon 1 saatte biter. 1 gece hastanede yatmak yeterli oluyor. Hatta çoğunlukla aynı akşam evine gidebiliyor hastalarım. 3­-4 gün içinde masa başı işlere geri dönmek mümkün. 1 hafta spordan uzak kalmak gerekir. Ağır spor yapılıyorsa 1 ay spor yasak. Ameliyat sonrası kişisel faktörlere bağlı olmakla birlikte pek ağrı duyulmaz. Var olan ağrıyı da basit ağrı kesiciler yok eder. Hemen herkes de görülen bir şikayet var: memede gerginlik hissi. Bu çok doğaldır. Çünkü o bölgeye epey büyük bir madde yerleştirerek deriyi geriyoruz. 3­-4 gün içinde buna vücut alışır. Zaten sonuçları hemen görülen ve kişiyi çok mutlu eden bir ameliyat olduğu için bu kadarcık sıkıntıya seve seve katlanılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir