Göz Bakımında Yapılan Hatalar

Uyandığınız andan itibaren geceleri ışıkları kapattığınızda onlara güvenirsiniz. Ama gözlerine gerçekte hak ettikleri bakımı yapıyor, özeni gösteriyor musunuz? İşte Göz Bakımında Yapılan Hatalar:

Lens ile uyuma

Gecelik aşınması için FDA tarafından onaylanan iki tür kontakt lens var, ancak uzmanlar buların bile riskli olabileceğini söylüyor. Amerikan Oftalmoloji Akademisi, yaptığı yapılan bir çalışmada, uzun süreli kullanılan kontakt lens kullanıcılarında, yalnızca kornea ülseri geliştirme riskinin, sadece gün içinde takanlara göre 10-15 kat daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Lensi hiç çıkarmayarak kornealarınızı oksijenden yoksun bırakmış oluyorsunuz ve bu, enfeksiyona neden olmak ve bakterileri büyümeye teşvik etmek için harika bir yoldur.

Eğer farkında olmadan uyuduysanız, uyandığınızda lensinizi direkt çıkarmayınız. Bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise kuruyan gözlerinizle birlikte lens de kuruyarak çıkartırken gözlerinize zarar vererek çıkmasıdır. Bunun yerine yapay göz yaşı kullanabilirsiniz. Gözlerinize yapay göz yaşı dökerek bir 15 dakika bekleyip lensi öyle çıkarmanız önerilmektedir.

Gözlere dokunmak ve kaşımak

Gereksiz yere gözlerini ovuşturarak başınıza bela almayınız. Bazen gözleriniz kaşıntılı ve ovmanız gerekiyor olabilir ancak bu gibi durumlarda göz kapağını kapalı tutmak ve yalnızca gözün dışına dokunmak en iyisi. Sertçe sürtünme, kan damarlarının ve iltihabına ve ya kırılmasına neden olabilir.

Ayrıca gözler mikropları anında çeken bir yapıya sahip, bu sebepten ellerdeki bakteriler ve mikroplar da gözleri kaşıma ile anında göze geçerler. Böylece çeşitli göz hastalıklarına sebebiyet verirler.

Yıllık Göz Muayenesi

Bir çok uzmanın şikayetçi olduğu konu da hastaların yıllık muayenelerini yaptırmamaları. Hastaların çoğunluğu ise bir şikayetim olmadığından dolayı göz muayenesi yaptırmıyorum diyor. Fakat doktorlar bu durumda olup, bazı hastalıkların daha da ilerlemesine zemin hazırlandığını söylemektedir. Kan damarlarında bir çok hastalık olabileceği ve ya bir tümörün barınabileceği kanaatindeler.

Bütün gün (gece) cihazlara bakmak

Elektronik ekranlar, bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlardaki gibi, bazı göz doktorlarının güneşin ultraviyole ışınlarından zararlı olduğuna inandıkları mavi ışık yayar. Ardından saatler boyu her şeye odaklanmak göz yorgunluğuna ve baş ağrılarına neden olabilmektedir.

20-20 kuralını izleyin. Bir ekrana her 20 dakikada bir bakarsanız, başka bir mesafeye bakmak, gözlerinizi başka bir yere yeniden odaklamak ve göz kırpmak için 20 saniyelik bir mola verebilirsiniz.

Göz altlarına eyeliner uygulamak

Her ne kadar makyaj sanatçıları sıklıkla kullansa da gözün alt çizgisine sürülen eyeliner göz için fazlasıyla zararlı. Gözlerinizdeki gözenekler minik makyaj parçaları ile kaplanır ve gözleriniz oksijen ihtiyacını karşılayamaz. Lens kullananlar gibi bu durum da gözde enfeksiyon nedeni olabilir.

Sıvı olanlar uzmanlar tarafından daha tehlikeli sınıfındalar. Bu sebepten eğer sürülmek isteniyorsa da yumuşak kalem şeklinde olanların kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

Ayrıca makyaj ile uyumanın da gözler için tehlikesine dikkat çeken uzmanlar, sadece cilt için değil gözler için de makyaj uyumanın çeşitli hastalıklara, enfeksiyonlara neden olabileceğini belirtmektedir.

Güneş gözlüğü kullanmamak

Birçok kişi güneş gözlüğünün yalnızca yaz için olduğunu veya yalnızca moda amaçlarıyla kullanılabileceğini düşünmekte ama güneş gözlüğünü kışın kullanmak daha da önemli olabilir, bunun sebebi ise güneşin karı yansıtmasıdır.

Düzgün UV koruması yapılmaması, kornea yanıkları, göz kapaklarında cilt kanseri ve gözlerin beyazlarındaki lekelere neden olabilmektedir. Gözlüklerinizin UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağladığından emin olmalısınız.

<

Demir İçeren Yiyecekler

Demir eksikliği, en yaygın anemi şekli,vücutta az miktarda demir bulunmasının neden olduğu kırmızı kan hücrelerinin sayısındaki azalmadır. Yeterli miktarda demir
D Vitamini Eksikliği

Prevalence and Vitamin D Deficiency And Associated Factor in Turkey isimli D vitamini üzerine yapılan araştırmada Türkiye’de 10 kişiden 9’unda
Prezervatif Kullanırken Dikkat

Cinsel hastalıklardan korunmak amaçlı ve ya doğum kontrolü amaçlı kullanılan prezervatif yanlış kullanıldığında sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu
Diyet Yanlışları

Bazen diyet yapan kişiler kilo vermek bir yana kilo almaya başlayabiliyor. Peki ya bunun sebepleri neler? Hangi diyet yanlışları obeziteye

Gastrit Tedavisi

Gastrit tedavisi, özel nedenlere bağlıdır. Nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar veya alkolden kaynaklanan akut gastrit, bu maddelerin kullanımını durdurarak kurtulunabilir. Gastrit tedavisinde