Göz Sağlığını Etkileyen Yiyecekler

Her organ gibi sağlığını kaybetmek istemediğimiz bir diğer organımız gözler. Gözler için bazen yaş da önemini yitiriyor ve daha küçük yaşlar da bile göz ile ilgili sağlık problemleri yaşamaya başlıyoruz. Peki bu problemleri aşmak, bu problemlerle karşılaşmamak için ne yapmalı? İşte Göz Sağlığını Etkileyen Yiyecekler. Bu sayede siz de beslenmeniz ile vücudunuzun daha sağlıklı olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Havuç ile iyi görüş

Daha bilinçli hareket eden günümüz insanlar, havuç ve onun gibi turuncu yiyeceklerin gözler üzerindeki etkisini mutlaka duymuşlardır. Havucun vizyonu koruduğu, gözler için yararı bilinen bir gerçektir. Havuç gibi gıdalara turuncu rengini veren A vitamin türü, Beta-Karoten, gözün kısımları özellikle de retina için yarar sağlar. Tabi ki beta-karoten vitamini tek başına yeterli olmayacaktır. Bu sebepten dolayı diğer yiyecekler ile de diğer vitamin ihtiyaçlarınızı karşılamayı unutmayın.

Yeşil Yapraklar

Yeşil yiyeceklerin yararları zaten saymakla bitmezken, göz için de fazlasıyla yararlı maddeler içeriyor. Katarakt günümüz orta yaş ve üstü için korunması gereken göz hastalıklarından biridir. Gözün görüş açısında azalmalar meydana getirir ve oluştuktan sonra doktorlar tarafından genellikle operasyon ile alınması önerilir.Araştırmalara göre, makul dejenerasyonu ve katarakt gelişimi riskini düşüren lutein ve antioksidanlar ile doludur.

Yumurta

Yumurtada bulunan çinko ile gözlerinizin dejenerasyon riskini azaltabilirsiniz. Yalnızca çinko değil, içerisinde bulunan lutein ve zeaksantin ile de gözün görüş alanını korumaya yardımcı olur.

Narenciye ve çilek

Göz sağlığını etkileyen yiyecekler den bir diğeri de narenciye ve çilektir. Bu meyveler, maküler dejenerayon ve katarakt gelişme riskini azalmasına yardımcı olan C vitamininin güçlü evlerindendir.

Badem

Bademin göz haricinde de birçok sağlıklı etkileri bulunmaktadır. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde gözde makula dejenerasyonunu yavaşlatır. Günde bir avuç badem bu vitaminin günlük ihtiyacının yarısına yakınını karşılamaktadır.

Balık

Çocuklara zaman zaman bak gözlerin için yararlı yemelisin diye yedirilen balığın da gözler için olumlu etkileri bilinmektedir. Yağlı balıklardan orkinos, somon, uskumru, hamsi ve alabalığın retinada bulunan yağ asidi DHA bakımından zayıf olduğu ve bunların kuru göz sendromuyla bağlantılı olduğu söylenmektedir.

<Diş Teli Temizliği

Ortodonti tedavisi gören kişiler için ağız hijyeni oldukça önemlidir. Diş teli kullanan kişilerin her gün dişlerini yeterince temizlemelidir. Yeterince temizlenmeyen

Adaçayı Faydaları

Kış aylarında sıklıkla kullanılan ada çayının sağlık yönünden de birçok faydası bulunmaktadır. Kurutulup çay olarak tüketilmesinin yanında, yemeklere lezzet vermesi