Göz Sağlığını Etkileyen Yiyecekler

Her organ gibi sağlığını kaybetmek istemediğimiz bir diğer organımız gözler. Gözler için bazen yaş da önemini yitiriyor ve daha küçük yaşlar da bile göz ile ilgili sağlık problemleri yaşamaya başlıyoruz. Peki bu problemleri aşmak, bu problemlerle karşılaşmamak için ne yapmalı? İşte Göz Sağlığını Etkileyen Yiyecekler. Bu sayede siz de beslenmeniz ile vücudunuzun daha sağlıklı olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Havuç ile iyi görüş

Daha bilinçli hareket eden günümüz insanlar, havuç ve onun gibi turuncu yiyeceklerin gözler üzerindeki etkisini mutlaka duymuşlardır. Havucun vizyonu koruduğu, gözler için yararı bilinen bir gerçektir. Havuç gibi gıdalara turuncu rengini veren A vitamin türü, Beta-Karoten, gözün kısımları özellikle de retina için yarar sağlar. Tabi ki beta-karoten vitamini tek başına yeterli olmayacaktır. Bu sebepten dolayı diğer yiyecekler ile de diğer vitamin ihtiyaçlarınızı karşılamayı unutmayın.

Yeşil Yapraklar

Yeşil yiyeceklerin yararları zaten saymakla bitmezken, göz için de fazlasıyla yararlı maddeler içeriyor. Katarakt günümüz orta yaş ve üstü için korunması gereken göz hastalıklarından biridir. Gözün görüş açısında azalmalar meydana getirir ve oluştuktan sonra doktorlar tarafından genellikle operasyon ile alınması önerilir.Araştırmalara göre, makul dejenerasyonu ve katarakt gelişimi riskini düşüren lutein ve antioksidanlar ile doludur.

Yumurta

Yumurtada bulunan çinko ile gözlerinizin dejenerasyon riskini azaltabilirsiniz. Yalnızca çinko değil, içerisinde bulunan lutein ve zeaksantin ile de gözün görüş alanını korumaya yardımcı olur.

Narenciye ve çilek

Göz sağlığını etkileyen yiyecekler den bir diğeri de narenciye ve çilektir. Bu meyveler, maküler dejenerayon ve katarakt gelişme riskini azalmasına yardımcı olan C vitamininin güçlü evlerindendir.

Badem

Bademin göz haricinde de birçok sağlıklı etkileri bulunmaktadır. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde gözde makula dejenerasyonunu yavaşlatır. Günde bir avuç badem bu vitaminin günlük ihtiyacının yarısına yakınını karşılamaktadır.

Balık

Çocuklara zaman zaman bak gözlerin için yararlı yemelisin diye yedirilen balığın da gözler için olumlu etkileri bilinmektedir. Yağlı balıklardan orkinos, somon, uskumru, hamsi ve alabalığın retinada bulunan yağ asidi DHA bakımından zayıf olduğu ve bunların kuru göz sendromuyla bağlantılı olduğu söylenmektedir.

<

Göz Bakımında Yapılan Hatalar

Uyandığınız andan itibaren geceleri ışıkları kapattığınızda onlara güvenirsiniz. Ama gözlerine gerçekte hak ettikleri bakımı yapıyor, özeni gösteriyor musunuz? İşte Göz BakımındaOtofaji Nedir?

Otofaji kelimesi stresin arttığı, hızlı yaşamın hüküm sürdüğü günümüzde akıllarda yer etmeye başladı. Peki ya Otofaji Nedir? Otofaji stresten beslenir. Kişinin

Gribe Karşı 3 Besin

Havaların düzensizliği ile birlikte grip birçok kişinin kapısını çaldı. Peki ya gripten nasıl korunacağız ve yakalandığımızda nasıl savaşacağız. İşte Gribe
Kış Hamileleri Dikkat

Kış aylarında yaşanan hamilelik dönemi yaz aylarına göre daha farklı geçmektedir. Havaların soğuk olması, hastalıkların çoğalması, güneşin etkilerinin azalması ve