‘Hamile kalmak istiyorum, ne yapmalıyım?’

Hamilelik planlayan kadınların sağlıklı bir yaşam biçimini hamilelik öncesinde benimsemelerinde yarar vardır.

Hamilelik planlayan kadınlar iki gruba ayrılabilir. Hamilelik öncesinde bilinen bir kronik hastalığı olanlar ve tamamen sağlıklı olan kadınlar. Hamilelik öncesinde kalp hastalığı, böbrek hastalığı, astım, epilepsi (sara) ve benzeri kronik rahatsızlıkları olan kadınların mutlaka doktorları ile yakın temasta olup hastalıklarının kontrol altında olduğu bir dönemde hamile kalmaları önerilir. Sağlıklı kadınlarda ise hamilelik öncesinde aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir:

Sigara içiliyorsa bırakılmalı veya günde 5 tanenin altına düşürülmelidir.

Hamileliğe ideal kiloyla başlamak için aşırı kilosu olan kadınların doktor kontrolünde kilo vermeleri gebelik sırasında ortaya çıkabilecek bazı komplikasyonların (ör. Preeklampsi ve gebelik şekeri) azaltılması yönünden önemlidir.

Hamilelik öncesinde Kızamıkçık testi, Hepatit B taraması ve kan sayımı yapılmasında yarar vardır. Kızamıkcık enfeksiyonu ile hiç karşılaşmamış veya daha önce aşılanmmaış olan kadınların aşılanması önerilmektedir.

Ailesinde veya kendisinde Akdeniz anemisi, orak hücreli anemi, kistik fibrosis ve benzeri kalıtsal hastalıkları olan veya bu hastalıklar için taşıyıcı olan kadınların eşleri ile beraber değerlendirilmeleri ve genetik danışmanlık almaları gerekir.

Hamilelik planlayan kadınların bebeklerinde nöral tüp defekti adı verilen ve omurganın tam kapanmamasına bağlı olarak gelişen anomalilerin engellenmesi için günde 400 mikrogram folik asit kullanmaları önerilmektedir. Daha önceki gebeliklerinde bu şekilde bir bebek taşımış olan kadınlarda ise günlük folik asit dozu 4 gram olmalıdır.

<

Erken Menopoza dikkat!

  Neden menopozdan korkmayalım da erken menopoza dikkat edelim  ? Menopoz ortalama 50 yaşlarında(44-56) tün kadınların %99 oranında karşılaştıkları, kendilerini


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir