İlaç alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Nasıl almalı, yanında ne yemeli, içmeli ve nasıl muhafaza etmeli?

İlaçla birlikte alınan besinlerin ve sıvıların, ilacın yapacağı tesiri etkilediğini ve bazen iyileşme sürecini hızlandırırken bazen de yavaşlattığını biliyor muydunuz? Evet… Uzun süre devam eden araştırmalar sonunda ilaç içmek için kullanılacak en ideal sıvının su olduğu tespit edilmiş.

Şurup bile içmiş olsanız mutlaka üzerine bir bardak su için. çünkü alınan ilacın etkili olabilmesi için, mide veya bağırsakta çözünerek, kana karışması gerekir. Sizin ilaçla beraber içeceğiniz su, bu çözünmeyi kolaylaştırır, kana karışmayı hızlandırır. özellikle antibiyotiklerin soğuk algınlığı ve grip ilacı gibi rastgele içildiğini, bunun son derece yanlış olduğuna dikkat çeken uzmanlara göre, susuz içilen ilaç, deva olmamakla birlikte yeni hastalıkların habercisi olabiliyor.

İlaçların etkisini azaltan en önemli madde ise kafein. Yani çay ve kahve, bütün ilaçların etkisini azaltıyor. Söylenilenin aksine, ilacı sütle almak da doğru değil. çünkü süt, özellikle kalsiyum ilaçlarını olumsuz yönde etkiliyor ve tesirini azaltıyor.

Bu konuda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre; hangi ilacı kullanırken hangi yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerektiğini şöyle sıralayabiliriz:
AĞRI KESİCİLER: Greyfurt ağrı kesicilerin etkisini büyük ölçüde azaltıyor. Bunun yanı sıra ağrı kesici aldıktan sonra kola, çay ve kahve de içmemek gerekiyor. Bu durumda ağrı geçmediği gibi kalp ritmi de bozulabiliyor.
KEMİK İLAçLARI: Kemikler için doktorlar tarafından özellikle tavsiye edilen süt, kalsiyum ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında hem kendi etkisini hem de ilacın etkisini sıfırlıyor. üstelik süt, ilaçla birlikte alındığında vücuttaki tuz oranını artırıyor.
ŞEKER İLAçLARI: Kandaki şeker oranını düşürmesi için alınan İnsulin gibi ilaçların yanında kesinlikle kahve, çay ve kola içilmemeli. çünkü bu ilaçlarla birlikte kafein alındığında, kan şekerinin beklenmedik bir oranda düşme ihtimali çok yüksek.
KALP İLAçLARI: özellikle kalp ameliyatı geçirenler ve kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar alanların bir süre salatalık, brokoli, ıspanak gibi yeşil sebzelerden uzak durmaları gerekiyor. Bunun nedeni bu sebzelerde bol miktarda K vitamini bulunması.

İlaçlar karıştırılabilir mi?

Birden fazla ilaç kullananlar bu konuya özellikle önem vermelidirler. Bazı ilaçların birbirleriyle karıştırılması, istenmeyen yan etkiler yaratabilir. İlaçların etkisini azaltıp sıfıra indirebilir. örneğin bazı antibiyotikler, doğum kontrol haplarıyla birlikte alındıkları zaman etkilerini kaybederler. Bazı antihistaminik ilaçlar da eritromisin ile karıştıkları zaman sorun çıkabilir. Bu nedenle ilaçlarınızı alırken doktorunuza ya da eczacıya, ilaçların hangilerini birlikte alamayacağınızı sormalısınız.

Alkolden uzak durulmalı mı?

Uyku haplarını alkollü içeceklerle almanın yarattığı tehlikeleri herkes biliyor. Fakat başka bazı ilaçların da alkollü içkilerle birlikte alınmaları son derece sakıncalı. Depresyona karşı kullanılan ilaçlar ve antihistaminikler asla alkollü içkiyle alınmamalı.

Alkollü içkiyle aspirin almak bile son derece sakıncalıdır. İlaç aldığınız zaman alkollü içkilerden uzak durmalısınız.

İlaçlar yemek aralarında mı alınmalı?

Bazı ilaçlar, örneğin penisilinin aç karnına alınması gerekir. Tetrasiklin, yemek sırasında alınırsa yiyecekteki kalsiyum ile birleşir ve işlevini yerine getirmeden bağırsaklardan atılır. İbuprofen ve aspirin gibi ilaçlar yemek arasında alınmalı.

İlaçları yemekten önce mi yoksa daha sonra mı alacağınızı doktorunuza ya da eczacıya sormalısınız.

Bazı yiyeceklerden uzak durulmalı mı?

Süt ve sütlü besinler, bazı ilaçların kana karışmasını engellerler. Meyve suları ise bakterilere karşı kullanılan bazı ilaçların etkisini azaltır. Peynir, çikolata, kırmızı şarap ve bira depresyona karşı kullanılan ilaçlarla birlikte tüketildikleri zaman kan basıncını çok fazla yükseltirler.

İlaçları nerede muhafaza etmeli?

İlaçların çoğu normal oda ısısında muhafaza edilebilir. Genellikle kuru bir yerde, doğrudan güneş ışığı ve ısı almayan yerlerde muhafaza edilmeli. Bazı ilaçların ise buzdolabında muhafaza edilmeleri gerekir.Bunlar genellikle sıvı ilaçlardır. Bazı göz damlaları, sıvı antibiyotikler ve ensülin gibi.

Kuşkusuz ilaçların tümü çocukların erişemeyecekleri yerlerde muhafaza edilmeli. Kutularının üzerlerindeki kullanma tarihi dikkatle kontrol edilmeli ve süresi dolmuş ilaçlar çöpe atılmalı.

<

Bel bölgesi uyarıyor!

Kadınlarda 88, erkeklerde 102 cm.’nin üzerindeki bel çevresi, çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Genellikle kolesterol tek başına ölçülmez. Birkaç testSütün diyete katkısı!

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler, şişman bireylerin diyetlerine süt ve süt ürünleri eklendiği ve kalsiyum
Yeni seçenek

Amerikan Psikiyatri Birliğinin (APA)  yayın organı HEADLINES U.S.NEWS’ in bildirdiğine göre NIMH (ABD Ruh sağlığı resmi enstitüsü) rTMS (TMU) tedavisinin

Dişetlerine manikür

Plusdent Diş Kliniği’nden Mehmet Zahid Kazandı bunun için “gülüş tasarımı” olarak adlandırılan yöntemin kullanıldığını ve herkes için özel bir gülüş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir