Kafeinin Vücuttaki Etkileri

Sabahları uyanmakta zorlanan herkes kahvesini içerek güne başlamaktadır. Bu kahve ile birlikte alınan kafeinin ise sadece uyandırıcı etkisi olmadığı unutulmamalıdır. Kafein, vücudunuzu sayısız yönden etkileyen merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. Kafein tek başına besin değeri taşımaz. Tatsız, bu yüzden mutlaka yiyeceklerinizde olup olmadığını bilecek değilsiniz. Bazı ilaçlarda bile, bilginiz olmadan kafein içerebilir. Bu madde hemen her zaman bazı belirtilere neden olur. En azından daha enerjik hissedebilirsiniz. Ama başka da belirtiler gün yüzüne çıkabilmektedir.

Aynı miktarda kafeini günlük olarak tüketirken, vücudunuz ona karşı tolerans geliştirir. Yaşınız, vücut kütlesi ve genel sağlık gibi diğer faktörler de kafeine toleransınızı belirleyebilir. Alınan kafein miktarını azaltmak isterseniz tüketiminizi yavaş yavaş azaltmanız iyi olur.

Merkezi Sinir Sistemi

Kafein, merkezi bir sinir sistemi uyarıcısı gibi davranır. Beyninize ulaştığında, en dikkat çekici etki uyanıklıktır. Daha uyanık ve daha az yorgun hissedeceksiniz, bu nedenle uyuşukluk, baş ağrısı ve migreni tedavi eden veya yöneten ilaçların ortak bir bileşenidir.

Araştırmalar ayrıca kahve içen insanların düzenli olarak Alzheimer ve demans gelişme riskinin daha düşük olduğunu ve intihar riskini yüzde 45 oranında azalttığını buldu. Bu avantajlar, kafeinsiz değil, yüksek oktanlı kahve içen kişilerle sınırlıdır. Bazı insanlar kahve içeceğini bir sağlık içeceği olarak düşünürler, ancak çoğu gıdada olduğu gibi, olumsuz yan etkilere neden olabilir.

Örneğin, çok fazla kafein baş ağrısı verebilir. Bu öncelikle kafein çekilmesiyle bağlantılıdır. Beyindeki kan damarları kafein etkilerine alıştığından, aniden kafeini tüketmeyi durdurursanız baş ağrısı oluşturabilir.

Kafein içmeyi bırakmanın diğer belirtileri şunları içerir:

  • kaygı
  • sinirlilik
  • uyuşukluk
  • Bazı insanlarda, titremeye neden olabilir

Çok nadir olmasına rağmen, kafeinin aşırı dozda alınması da mümkündür. Aşırı dozda bulaşma belirtileri şunları içerir:

  • karışıklık
  • halüsinasyonlar
  • kusma

Aşırı doz, konvülsiyonlardan dolayı ölümle sonuçlanabilir. Doz aşımı, enerji içecekleri ve ya diyet hapları halinde büyük miktarlarda kafein tüketerek gerçekleşen bir olaydır.

Sindirim ve boşaltım sistemleri

Kafein, midenizdeki asit miktarını arttırır ve mide ekşimesi veya mide rahatsızlığına neden olabilir. Ekstra kafein vücudunuzda depolanmaz. Karaciğerde işlenir ve idrarla çıkar. Bu nedenle kafein tükettikten kısa bir süre sonra idrara sıkça çıkabilirsiniz.

Asit reflüsü ve ya ülseri gibi mide rahatsızlığınız varsa, doktorunuza kafeini almanızın uygun olup olmadığını sorabilirsiniz.

Dolaşım ve solunum sistemleri

Kafein midenizden emilir. Bir ya da iki saat içinde kan dolaşımınızdaki en üst düzeylerine ulaşır. Kafein kan basıncınızı kısa sürede artırabilir. Bu etki, doğal olarak arterlerinizi genişleten hormonlarda adrenalin düzeyinde bir artışa veya geçici bir engele atfedildiğiniz düşünülmektedir.

Çoğu insanda kan basıncına uzun vadeli bir etkisi yoktur, ancak düzensiz kalp ritimlerine sahipseniz, kafein kalbin daha zor çalışmasına neden olabilir.

Yüksek tansiyonunuz (yüksek tansiyonunuz) veya kalp ile ilgili sorunlarınız varsa, kafeinin tüketmenizin güvenli olup olmadığını doktorunuza sorun.

Aşırı dozda bir kafein hızlı veya düzensiz kalp atışı ve nefes alma sorununa neden olabilir. Nadir durumlarda, aşırı doz kafein, konvülsiyonlara veya düzensiz kalp atışlarına bağlı ölümle sonuçlanabilir.

Iskelet ve kas sistemi

Çok miktarda kafein, kalsiyumun emilimine ve metabolizmasına müdahale edebilir. Bu, kemik inceltilmesine (osteoporoz) katkıda bulunabilir. Çok fazla tüketirseniz, kafein kaslarınızı da seğirmesine neden olabilir.

Üreme sistemi

Kafein kan dolaşımı içinde dolaşır ve plasentaya geçer. Uyarıcı olduğu için bebeğinizin kalp atış hızı ve metabolizmasının artmasına neden olabilir. Çok fazla içilen kafein düşük yapma riskini artırabilir. Çoğu durumda, gebelik sırasında az miktarlarda kafein tüketmek daha güvenlidir.

<

Olumsuz etkiliyor

 Prof. Dr. İnanç, karnesinde zayıf olan çocuğun başarısızlığında bu durumun da dikkate alınması gerektiğini belirterek, “Dengeli beslenme konusunda ailelere önemliDoğum sonrası korkuya son!

Hamilelik sonrası yapılacak birkaç operasyonla vücudunuz eski formuna kavuşurken, kırılan özgüveniniz de yerine gelecektir. Hamilelik ve doğum sonrasında bedeninde oluşan
Kahve içenler dikkat!

İngiltere’de yapılan araştırma 200 öğrenci üzerinde gerçekleştirildi. Gün içinde aşırı kahve tüketen öğrenci grubu üzerinde yapılan araştırmada bu öğrencilere normal

Maydonoz mücizesi

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Eşiyok, maydanozun bir vitamin kaynağı olduğunu belirterek, “Maydanozun